Kun tulis maanantai saisn soitettua terveyskeskukseen. olen 2lapsen äiti ja käytimme mieheni kanssa kondoomia joka meni rikki kävin seuraavana päivänä ostamassa jälkiehkäsytapletin. nyt on menkat myöhässä ja tein testin ja kaks viivaa tuli raskausoireita eiole ollenkaa laskin että olen nyt 6 viikolla onko tuosta pilleristä ollut sikiölle mitään haitta vaikutuksia ja olenko edes raskaana kun oireita ei ole niin kuin kahdelta ensimmäiseltä
pitkä viikonloppu odottavalle
öööllo
2458
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
hän otti jälkiehkäisypillerin 1,5h yhdynnän jälkeen,ja plussaa näytti.nuo apteekin testit ovat yhtä herkät kuin lääkärissä,joten jos näytti plussaa olet raskaana.
jälkiehkäisypilleri ei kuulemma vaurioita sikiötä millään tavalla,sillä se otetaan ennen kuin varsinainen hedelmöitys tapahtuu.näin sanoivat lääkärit ystävälleni!
eli jos olet nyt päättänyt pitää lapsen,ei pitäisi olla ainakaan tuon pillerin takia mitään ongelmaa.
mutta tosiaan,hyvä jos käyt lääkärissä!
kaikkea hyvää joka tapauksessa=)
kiitos kun vastasit! soitin neuvolaan ja sieltä ei osannu sanoo mitää, nyt mun pitää soittaa verneri.net tyypeille ja kysyä oliko lääkkeestä haittaa kun otin sen. ihmeellistä että lääkäri ite ei ota selvää tuonnekkin voi soittaa vasta huomenna 9-12 ihanaa odottelua! ajan antoi neuvola 27,04 käymään sinne sitten jos siitä lääkkeestä ei ole haittaa mutta ultraan ei pääse.??