Kadehdin virolaisia

Virossa on menossa eduskuntavaalikampanjat. Hallitsevan reformipuolueen pääministeri käy kampanjaa, jossa luvataan parempaa palkkaa ja palveluja kaikille. Tähän yhtenä keinona tarjotaan verotuksen alentamista nykyisestä 22%:sta 18%:iin.

Näin uskotaan talouden nousuvauhdin kiihtyvän (nyt jo 2-3 kertainen Suomeen verratuna) kun ihmisille jää rahaa kulutukseen. Tähän saakka Viron valtion verokertymä on ollut joka vuosi budjetoitua suurempi vaikka verotusta on koko ajan kevennetty.

Virossa on suhteellisen verosysteemi, kaikki maksavat suhteessa saman verran. Myös osingoista menee sama vero kuin palkoista.

Virossa muuten äidit saavat jo suuremman äitiyspaketin kuin meillä (Suomessa 120 euroa, Virossa 330 euroa). Myös äitiyspäivärahaa maksetaan Virossa pidempään, eli 14 kuukautta. Myös minimiäitiysrahan suuruus on suurempi kuin Suomessa, ostovoimaan suhteutettuna!!!

Lisäksi Virossa on täystyöllisyys.

Palkat ovat edelleen alhaalla Suomeen verrattuna, mutta kasvu on 10-30% vuodessa. Kun verotusta lasketaan ja palkat nousevat tätä tahtia, mitä mahtaa seurata taloudelle? Ei ihme, että verokertymä valtiolle kasvaa! Syntyy rahaa hyvinvointipalveluihin, kuten Suomea parempiin äitiyspakkauksiin!

Virolaiset haluavat pitää syntyvyyden korkeana. Maahanmuutto Viroon on pääasiassa koulutettua työvoimaa. Koska sosiaaliturva on alhainen, maa ei houkuttele elintasopakolaismassoja ja muuta loisivaa roskasakkia.

Virolaisilla on terve itsetunto ja ylpeys omasta kulttuurista ja perinteistä. Toisin kuin Suomi, Viro pyrkii säilyttämään kaikin keinoin oman kulttuurinsa, tapansa ja tottumuksensa. Kansallinen koheesio ja yhtenäisyyden tunne on Virossa kunnossa. Virossa äärimmäinen liberaalisuus ja vasemmistolainen "sivistyneistö" ei normita yhteiskuntaa kuten meillä Suomessa.

Viroon on siirtynyt (ja siirtyy kiihtyvällä tahdilla) yrityksiä. Nyt trendinä ovat toimistohotellit, joissa toimivat tuotekehitys, suunnittelu ja muut korkean osaamista vaativat osat skandinaavisista yrityksistä.

Meren rannoille nousee yritysjohtajien komeita asuntoja, luksusautoja myydään enemmän kuin Suomessa jne... Onko Virosta tulossa Pohjolan Luxemburg tai jopa Monaco?

Tällä kehitystahdilla tulee vielä aika kun virolaiset katsovat suomalaisia alaspäin. Tulee vielä aika kun övereiksi viety suvaitsevaisuus ja kansallinen itseinho on tuhonnut Suomen ja suomalaisuuden.

Fiksu ostaa asunnon jo nyt Virosta sillä sille on tulevaisuudessa käyttöä.
362534
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

Muutin Suomeen 90 luvun alussa ja silloin oli Virossa kaikki aika sekaisin.Suomeen tuli kova lama ja työt loppui mutta työttömyyspäivärahallakin olin Virossa kuin kuningas ja siellä lähes kaikki ihmiset olivat tosi köyhät mutta silti ystävälliset.
Nyt eletään siitä ajasta 13 vuotta eteenpäin ja ajat ovat muuttuneet tosi paljon. Virossa kun vierailen niin tunnen itsensä köyhäksi kuin mikä.Kaverit ketkä vielä 10v sitten miettii mistä saisi leivän haettua ajelevat nyt loistoautoilla ja lomailevat Thaimaassa mihin minulla ei ole vieläkään ollut varaa lähteä.
Uudet talot mitä sinne rakennetaan muistuttavat satumaailmaa kun Suomessa ne ovat vieläkin samanlaisia kuin 90 luvun alussa.
Toiset luulevat(tai ainakin haluavat) Suomessa vieläkin että Virossa ajetaan Ladalla ja kauppojen hyllyt ovat tyhjät.Ja se koske myös täällä asuvia virolaisia koske hekin ovat kateellisia emomaassa asuvista veljistä kenellä menee paljon paremmin. Toki siellä on köyhiäkin paljon mutta on niitä Suomessakin tosi paljon mukaanlukien minä itse.
Lapset ova juuri muuttamassa minun innostamana Viroon töihin ja aloittavat siellä itsenäisen elämän.Olen siihen tosi tyytyväinen koska vieraassa maassa on tosi vaikea asua.Tuntuu kuin koko elämä on pysähtynyt ja nyt Virosta ei ainakaan poliittisten tai taloudellisten asioiden takia tarvi lähteä pois kuten 90 luvun alussa oli.

Äänestä
  • Todellakin! Maailma muuttuu. Valitettavasti monet Suomessa elävät vielä henkisesti 60- ja 70-luvulla. Tämä näkyy suhtautumisessa Eestiin sekä tehtyihin sisäpoliittisiin päätöksiin Suomessa.

    Äänestä

  • heh kirjoitti:

    Todellakin! Maailma muuttuu. Valitettavasti monet Suomessa elävät vielä henkisesti 60- ja 70-luvulla. Tämä näkyy suhtautumisessa Eestiin sekä tehtyihin sisäpoliittisiin päätöksiin Suomessa.

    Viron taso 1991 oli niin matalalla !

    Kun ei ollut EESTI tulleja taikka maksuja, niin kaikki oli niin edullista heti 1991 jälkeen !

    Nyt kaikki vaativat työstä palkkaa ja siksi moni firma siirtää

    jo konttoriaan pois Virosta !

    Monien firmojen hinta / laatu etu on loppunut - kun Viro liittyi

    EUhun ja sen elintasoa nostaviin ohjelmiin !

    Äänestä

on ollut paikka etelävirossa jo 90 luvun alausta lähtien!2hehtaaria maata,omaa rantaa n,150m.Silloin sillä ei paljon arvoa ollut mut nyt alkaa olla!Pitkin kesäähän noita hintojenkyselijöitä meilläkin liikkuu mut olen rääkäissyt aina niin kovan hinnan et jos sillä menee niin varmasti saadaan suomesta valita paikka!Mut ei kyllä ole aikomustakaan luopua paikasta!

Äänestä
  • Virossa on tulevaisuus, Suomessa menneisyys. Sen huomaa jo ilmapiirieroista. Virolaiset uskovat lujasti yritämiseen ja tulevaisuuteen. Lama tulee tämän meille viimeistään osoittamaan. Sosiaalidemokraattinen Suomi saa 6 - 0 turpiinsa Virolta.

    Äänestä

aprillipila;-)))

Äänestä
  • Kaikki puhdasta faktaa. Vai voitko kumota väitteistäni jonkin?

    On ymmärrettävää että tällä palstalla on monille neuvostoajassa eläville takametsien miehille vaikea hyvääksyä missä Virossa tänään mennään. Että Viro ei ole enää osa Neuvostoliittoa vaan tehokas ja rajusti kasvava aito markkinatalousmaa. Talouspolitiikaltaan edistyksellisempi kuin vaikkapa Suomi. Sen hyväksyminen on varmasti vaikeaa, mutta kannattaa kuitenkin yrittää. Ei iske realiteetit sitten tulevaisuudessa niin rajusti päin naamaa.

    ps. huomaa että ollaan jo 2. päivän puolella, että pilaselitystä et voi enää käyttää

    Äänestä

  • -pena- kirjoitti:

    Kaikki puhdasta faktaa. Vai voitko kumota väitteistäni jonkin?

    On ymmärrettävää että tällä palstalla on monille neuvostoajassa eläville takametsien miehille vaikea hyvääksyä missä Virossa tänään mennään. Että Viro ei ole enää osa Neuvostoliittoa vaan tehokas ja rajusti kasvava aito markkinatalousmaa. Talouspolitiikaltaan edistyksellisempi kuin vaikkapa Suomi. Sen hyväksyminen on varmasti vaikeaa, mutta kannattaa kuitenkin yrittää. Ei iske realiteetit sitten tulevaisuudessa niin rajusti päin naamaa.

    ps. huomaa että ollaan jo 2. päivän puolella, että pilaselitystä et voi enää käyttää

    On ihan fakta homma ettei Virossa nyt mitään kummia tapahdu. Heistä tietenkin tuntuu siltä, kun vuosikymmeniä olivat haluttomia pistämään paikkojaan kuntoon...tottakai kasvu tuntuu ja pitää näkyäkin. Tosiasia kuitenkin on, että Virossa eletään meidän 40-50-lukua noin keskimäärin. Turha tuosta on mouruta...

    Äänestä

  • Akiopimous kirjoitti:

    On ihan fakta homma ettei Virossa nyt mitään kummia tapahdu. Heistä tietenkin tuntuu siltä, kun vuosikymmeniä olivat haluttomia pistämään paikkojaan kuntoon...tottakai kasvu tuntuu ja pitää näkyäkin. Tosiasia kuitenkin on, että Virossa eletään meidän 40-50-lukua noin keskimäärin. Turha tuosta on mouruta...

    http://www.kauppapolitiikka.fi/netcomm/news/showarticle.asp?intNWSAID=56844

    Mediakatsaus: Talouskasvu nostaa Viron palkkoja ennätyksellisen nopeasti
    Raportit 2.11.2006
    Eurooppa ja EU

    Viron nopea talouskasvu aiheuttaa paineita nostaa palkkoja. Talousministeri Edgar Savisaar haluaa neljässä vuodessa nostaa muun muassa julkishallinnon palkat Euroopan keskitasolle, mikä tarkoittaa 20-25 prosentin palkannousua vuodessa. Ulkoministeriön palkat nousevat ensi vuonna 36 prosenttia. Keskimääräinen palkannousu on 12 prosenttia. Taloustieteilijät varoittelevat kuitenkin talouden ylikuumenemisesta.

    Työttömyysaste on 4 prosenttia ja alhaisin kahteentoista vuoteen. Jo nyt tietyillä aloilla kärsitään työvoimapulasta. Työntekijöiden palkkaamiseksi käytetään erilaisia bonuksia ja maassa keskustellaan myös ulkomaisen työvoiman tulemisesta. Pääministeri Ansip kannattaa ulkomaisen työvoiman palkkaamista erityisesti erityisosaamista vaativille aloille.

    Viron talouskasvu on ollut EU-alueen nopeimpia.

    Talouskasvu on tuonut mukanaan myös ongelmia, joista on viime aikoina keskusteltu Viron tiedotusvälineissä. Erityisesti puhetta on työvoimapulasta ja siitä, miten ongelma tulisi ratkaista tulevaisuudessa. Tällä hetkellä Virossa on 15-74 -vuotiaiden keskuudessa työssäkäyviä yhteensä 650 000 ja työttömiä 42 800 henkilöä. Työttömyysaste on 4 prosenttia ja se on ollut näin alhainen viimeksi vuoden 1993 alussa. Verrattuna vuoden 2005 samaan aikaan on työssäkäyvien määrä lisääntynyt 40 900. Asukkaita Virossa on noin 1,3 miljoonaa.

    Postimees-lehden pääkirjoitus otsikoi 1. marraskuuta: "Antakaa meille ihmisiä!". Lehden mukaan Viron tulee olla valmis muutoksiin työmarkkinoilla. Työvoiman puute on akuutti jo nyt. Teollisuudesta ja rakennusalalta tulee viestiä, että monet työt jäävät tekemättä sen vuoksi, että työvoimaa ei ole tarpeeksi.

    Lehden mukaan työttömien alhainen määrä johtuu siitä, että työnantajat eivät välitä siitä onko työntekijä tarpeeksi pätevä tarjottuun työhön. "Jos ei ole niin kyllä me opetamme!", todetaan. Yhä enemmän työelämään jää eläkeikäisiä ja hyvien asiantuntijoiden pitämiseksi ei myöskään tingitä rahasta. Paineet palkannousuun on kovat.

    Talousministeri Edgar Savisaar on muun muassa viime aikoina tuonut esille ehdotustaan siitä, että julkishallinnon työntekijöiden palkat nostettaisiin neljän vuoden aikana Euroopan keskitasolle. Se tarkoittaisi sitä, että palkat nousisivat 20-25 prosenttia vuodessa. Palkkauudistus vaatisi valtiolta 2 miljardia kroonia eli noin 129 miljoonaa euroa.

    Savisaaren mukaan summa ei ole iso ja siihen tulisi pyrkiä siitä huolimatta, että inflaatio kasvaisi. Savisaaren mukaan inflaatio pysyy korkeana, koska esimerkiksi lainarahaa tulee Viron markkinoille seuraavana vuonna 30 miljardia kruunua. "Kumpi siis enemmän lisää inflaatiota?", toteaa Savisaar 1. marraskuuta aamun uutislähetyksessä.

    Postimees-lehdessä todetaan 1. marraskuuta, että talouskasvu on positiivinen asia, mutta kasvuvauhdin mukana tulee myös katsoa tulevaisuuteen. Talousasiantuntijat varoittavat, että resurssien puute voi tuoda mukanaan Viron taloudelle takapakkia ja nopeasti luodut työpaikat voivat liikkua nopeasti muihin valtioihin. Työvoima onkin Viron tärkein voimavara. Pääkirjoituksessa todetaan, että tarvittavaa työvoimaa tulee löytää muualta. Virossa voidaan tarvita parin vuoden kuluttua työvoimaa muista EU:n jäsenvaltioista ja puolalaiset työntekijät on jo maassa koettu.

    Postimees-lehti raportoi, että virolaiset yritykset käyttävät työntekijöiden houkuttelemiseen erilaisia metodeja ja bonuksia. Esimerkiksi Comarket-kauppaketju tarjoaa kaikille työntekijöilleen, jotka onnistuvat houkuttelemaan 10 uutta työntekijää Comarkettiin, 25 000 kroonin eli 1600 euron suuruista lisäpalkkiota. Comarketin henkilöstöjohtajan Aivo Anderssonin mielestä summa on sopiva työntekijöiden motivoimiseksi.

    Käytetty bonusjärjestelmä ei ole uusi ja esimerkiksi turvafirma Falck on maksanut jo neljä vuotta työntekijöilleen bonusta, jos he onnistuvat rekrytoimaan uusia ihmisiä yrityksen palveluun. Rekrytointiin liittyvä bonusjärjestelmä on käytössä myös julkisella sektorilla. Työvoimanpulan kourissa taisteleva Viron poliisi maksaa työntekijälle uuden poliisin löytämisestä 1000 kroonia eli 64 euroa muun muassa läntisessä poliisipiirissä.

    Työntekijöiden pitämiseksi joudutaan myös panostamaan yhä enemmän. Linja-auto yhtiö GoBus suunnittelee rakentavansa kuljettajille oman kerrostalon Tarttoon, jotta estettäisiin kuljettajien siirtymistä Suomeen. Turvafirma Falck rakentaa jo Tallinnaan asuntolaa muualta Virosta Tallinnaan muuttaville työntekijöille.

    "Suurin riski Virolle on sisäisten resurssien puute, erityisesti vähäinen työvoiman määrä." toteaa SEB-pankin ekonomisti Hardo Pajula. Viron tulisikin löytää työvoimaa muualta. Pääministeri Andrus Ansip on todennut, että kun sisäinen työvoima on käytetty tulee väistämättä ruveta katsomaan rajojen toiselle puolelle. Ansipin mukaan Viroon ei tulisi tuoda ns. halpatyövoimaa vaan tarvetta on erityisesti korkeakoulututuille asiantuntijoille. "Talouden nopeasta kasvusta seuraa palkkojen nousu ja työttömyyden katoaminen on vienyt meidän tilanteeseen, jossa muutokset ovat välttämättömiä", toteaa Ansip Postimees-lehdessä 1. marraskuuta.

    Eesti Päevelehden kolumnisti Eerik-Niiles Kross kirjoittaa 18. lokakuuta, että pessimistisemmät arviot työvoimapulan tulevaisuudesta ovat, että 50 vuoden päästä Virossa elää 700 000 ihmistä, joista puolet on eläkeiässä. Siitä huolimatta, että väestö ei vähenisi, tulee Viroon tuoda työntekijöitä muualta. Kross tuo esiin ajatuksia, että maahan tulisi houkutella Virosta jo lähteneet ns. ulkovirolaiset. Tulevaisuudessa maahan voisi houkutella myös nuoria suomalaisia, joita voisivat kiinnostaa alhainen verotus ja ura nopeasti kehittyvässä talouselämässä.

    Eesti Päevaleht kirjoittaa 1. marraskuuta, että yritykset helpottaisivat ulkomaisen työntekijöiden tuomista Viroon. 1990-luvun alussa laadittu kiintiölaki lupaa tuoda maahan vain 600 ihmistä vuodessa. "Se on liian pieni määrä, kun katsotaan sitä, että viimeisen kymmenen vuoden aikana on maasta lähtenyt 60 000 ihmistä", kommentoi BLRT Grupin henkilöstöjohtaja Heinart Puhkim. (Viron työministeriön mukaan lähtijöitä on ollut noin 20 000.)

    Viron työnantajien liiton johtaja Tarmo Kriis kertoo Päevalehdessä, että Viro tarvitsee vuoteen 2011 mennessä 100 000 uutta työntekijää, joka koostuu sekä paikallisista että ulkomaalaisista. Lehdessä kerrotaan, että Viron talousministeriöön perustettiin hiljattain työryhmä, joka selvittää mahdollisuuksia helpottaa ulkomailta tuotavan työvoiman tuomista Viroon. Yritykset toivovat muutoksen lakiin tulevan mahdollisimman pian.

    Valtiovarainministeri Aivar Sõerd kertoo talouslehti Äripäevassa 1. marraskuuta, että julkisen sektorin palkat nousevat ensi vuonna yksityissektorin tahtiin. Suurin korotus tapahtuu ulkoministeriössä, jossa palkat nousevat 36 prosenttia. Poliiseilla ja palomiehillä nousua tapahtuu 30 prosenttia. Keskimääräinen palkannousu ensi vuodelle on 12 prosenttia.

    Äänestä

http://www.epl.ee/uudised/379439

-Vaalit on jo muutama viikko sitten pidetty ja hallituskin on jo kasassa.

-Verot kevenee ja palkat nousee, siitä johtuen myös hinnat, myös vientiteollisuudessa, joten devalvaatiopaine kasvaa.

-Viron tuonti on ollut vientiä suurempi koko itsenäisyyden ajan, mikä on pitkän päälle kestämätön tilanne

-Virossa on tasavero systeemi

-Lapsilisä on yh-äidillä 660 eek/reilut 40€/kk

-Rakennusalan ammattilaisilla palkat lähentelevät jo Suomen tasoa, esim laatoittaja saa 250-300eek/m2 puolen tunnin työstä.

-Tällä hetkellä ulkolaiset yritykset ovat jättämässä Viron yhä enenemissä määrin, yksi näistä on ruoka-Kesko.

-Syntyvyys Virossa on kuolleisuutta alhaisempi.

-Fiksu ei missään tapauksessa osta asuntoa nyt Virosta, ainakaan Tallinnasta. Asuntojen hinnat ovat huipussa ja tilanne ylikuumentunut. Pian sekin kuola puhkeaa.

Äänestä
  • En osaa viroa joten käytetään ulkoasiainministeriön kauppapoliittista julkaisua.

    http://www.kauppapolitiikka.fi/netcomm/news/showarticle.asp?intNWSAID=38996

    http://www.kauppapolitiikka.fi/netcomm/news/showarticle.asp?intNWSAID=56844

    Poiminto tuosta ylläolevasta linkistä

    "Viron talous on hyvässä kunnossa ja maan talouskasvu pysyttelee edelleen EU:n kärkitasolla. Virolla on hyvät edellytykset jatkaa 5-6 prosentin talouskasvua myös lähivuosina. Julkinen velka on alhaisimpia Euroopassa ja valtion budjetti on tasapainossa."

    Miksi muuten toistelet samoja argumentteja kuin aloistusviestissä? Siellä oli jo mainittu tasaverosysteemi ja palkkojen nousu.

    On selvää että aina kun talouskasvu on noin rajua, niin ylikuumenemisriskitkin ovat olemassa. Esimerkiksi Aasian talousihmeiden ylikuumenemisesta on puhuttu jo vuosia. Eipä ole vaan tapahtunut. Viro on hyvällä tiellä ja omaa kaikki mahdollisuudet onnistua. Miten lopulta käy, jää nähtäväksi.

    Mistä olet poiminut tiedon, että yrityksiä olisi poistumassa Virosta? Finveran mukaan suunta on kyllä ihan toinen.

    Äänestä

  • mutta suomalaisesta kirjoitti:

    En osaa viroa joten käytetään ulkoasiainministeriön kauppapoliittista julkaisua.

    http://www.kauppapolitiikka.fi/netcomm/news/showarticle.asp?intNWSAID=38996

    http://www.kauppapolitiikka.fi/netcomm/news/showarticle.asp?intNWSAID=56844

    Poiminto tuosta ylläolevasta linkistä

    "Viron talous on hyvässä kunnossa ja maan talouskasvu pysyttelee edelleen EU:n kärkitasolla. Virolla on hyvät edellytykset jatkaa 5-6 prosentin talouskasvua myös lähivuosina. Julkinen velka on alhaisimpia Euroopassa ja valtion budjetti on tasapainossa."

    Miksi muuten toistelet samoja argumentteja kuin aloistusviestissä? Siellä oli jo mainittu tasaverosysteemi ja palkkojen nousu.

    On selvää että aina kun talouskasvu on noin rajua, niin ylikuumenemisriskitkin ovat olemassa. Esimerkiksi Aasian talousihmeiden ylikuumenemisesta on puhuttu jo vuosia. Eipä ole vaan tapahtunut. Viro on hyvällä tiellä ja omaa kaikki mahdollisuudet onnistua. Miten lopulta käy, jää nähtäväksi.

    Mistä olet poiminut tiedon, että yrityksiä olisi poistumassa Virosta? Finveran mukaan suunta on kyllä ihan toinen.

    Ensinnäkin miksi Virossa onnistuttaisiin merkittävästi paremmin kuin jossain muualla. Usassakin oli verotus melkein nolla joskus sata vuotta sitten mutta kyllä valtio rahanmenoja keksii kun vaurastuu. Sama kyä Virossakin. Vai mistä luulet että rahoitetaan julkisen sektorin 20-305 palkankorotukset jos talous kasvu 10 ja inflaatio 5-6, reaalisesti kasvua muutama prosentti, samaa suuruusluokka kuin Suomessa.

    Ja niistä yrityksistä joita nousee Viroon kuin sieniä sateella ei monikaan vie maasta ulos mitään. miten kauan maa voi elää jos ei vie mitään? Viron ongelma on se ettei teollisia yrityksiä juuikaan synny, pelkillä palveluilla ei voi elää.

    Äänestä

Niin, tulihan siinä luettelo asioista joiden takia
SINUN kannattaisikin muuttaa Eestiin!

Todellisuudessa kaikki entiset sosialistiset maat
Sloveniaa lukuuntottamatta ovat kokeneet tai elävät
paraikaa vaikkeissa kriisitunnelmissa. Slovenia on ainut
näistä valtioista joka on siirtynyt Euroon, muut, esim.
juuri Eesti ei sitä - lyhytnäköistä ahneuttaan - edes tavoittele!

Mutta tämän selittäminen vaatisi jo enenmmän aikaa
ja tietoa kuin ymmärryksesi sallii vastaanottaa.

Minä kävin jokin aika sitten Tallinnassa, mutta tuli
kumman kiire päästä nopeasti takaisin laivaan: Se minun
Eestin talouden ihailustani ..

Äänestä
  • Viro ei ole EU-liittymissopimuksessaan neuvotellut oikeutta pidättäytyä euron käyttöönotosta, joten maalla on sekä velvoite että pyrkimys ottaa euro käyttöön niin pian kuin mahdollista.

    Olisi toivottavaa että vaikka suomi24 on roskapalsta niin jengi viitsisi edes vähän tutustua taustoihin ennen kuin avaa sanaisen arkkunsa. Internetistä löytyy helposti perustietoa kun vähän jaksaa nähdä vaivaa.

    -penan- viesti oli muuten hyvä ja mielenkiintoinen.

    Äänestä

  • ja puhua vähemmän? kirjoitti:

    Viro ei ole EU-liittymissopimuksessaan neuvotellut oikeutta pidättäytyä euron käyttöönotosta, joten maalla on sekä velvoite että pyrkimys ottaa euro käyttöön niin pian kuin mahdollista.

    Olisi toivottavaa että vaikka suomi24 on roskapalsta niin jengi viitsisi edes vähän tutustua taustoihin ennen kuin avaa sanaisen arkkunsa. Internetistä löytyy helposti perustietoa kun vähän jaksaa nähdä vaivaa.

    -penan- viesti oli muuten hyvä ja mielenkiintoinen.

    Viro ei ole pystynyt painamaan inflaatiotaan alle EU:n määräämän normin, joten kruunu pysyy niin kauan Viron valuuttana, kunnes inflaatio normiutuu.

    Äänestä

  • ja puhua vähemmän? kirjoitti:

    Viro ei ole EU-liittymissopimuksessaan neuvotellut oikeutta pidättäytyä euron käyttöönotosta, joten maalla on sekä velvoite että pyrkimys ottaa euro käyttöön niin pian kuin mahdollista.

    Olisi toivottavaa että vaikka suomi24 on roskapalsta niin jengi viitsisi edes vähän tutustua taustoihin ennen kuin avaa sanaisen arkkunsa. Internetistä löytyy helposti perustietoa kun vähän jaksaa nähdä vaivaa.

    -penan- viesti oli muuten hyvä ja mielenkiintoinen.

    Vaikka et ymmärräkää taloutta ja varsinkaan
    kansantaloutta niin pitäisi sentää yrittää
    tavata mitä sanotaan ennen kuin lähtee möläyttelemään omiaan.

    Eesti ei täytä niitä kriteereitä budjetin,
    inflaation, vaihtotaseen suhteen joita siltä
    edellytetään ennen kuin se voi anoa liittymistä
    valuuttasopimukseen.

    Eikä Eestin tulevallakaan hallituksella
    lehtitietojen mukaan tule olemaan näitä
    tavoitteita.

    Yritä ymmärtää!

    Äänestä

  • kansantaloutta kirjoitti:

    Vaikka et ymmärräkää taloutta ja varsinkaan
    kansantaloutta niin pitäisi sentää yrittää
    tavata mitä sanotaan ennen kuin lähtee möläyttelemään omiaan.

    Eesti ei täytä niitä kriteereitä budjetin,
    inflaation, vaihtotaseen suhteen joita siltä
    edellytetään ennen kuin se voi anoa liittymistä
    valuuttasopimukseen.

    Eikä Eestin tulevallakaan hallituksella
    lehtitietojen mukaan tule olemaan näitä
    tavoitteita.

    Yritä ymmärtää!

    Pena viesti tiukkaa asiaa. Virkamiesmäinen ajattelutapasi osoittaa tyypillistä suomalaista rajoittuneisuutta. Epäkohtia on joka systeemissä, mutta kokonaisuus ratkaisee. Suomi ei ole tarpeeksi luova ja edistyksellinen yhteiskunta, jotta se voisi menestyä pidemmällä aikavälillä. Toki täällä on paljon insinöörejä, mutta liikaa byrokraatteja. Ja väärä puolue on saanut aivopestyä enemmistön hyvinvointivaltio-propagandalla. Onneksi edes siihen tuli muutos.

    Äänestä

  • kansantaloutta kirjoitti:

    Vaikka et ymmärräkää taloutta ja varsinkaan
    kansantaloutta niin pitäisi sentää yrittää
    tavata mitä sanotaan ennen kuin lähtee möläyttelemään omiaan.

    Eesti ei täytä niitä kriteereitä budjetin,
    inflaation, vaihtotaseen suhteen joita siltä
    edellytetään ennen kuin se voi anoa liittymistä
    valuuttasopimukseen.

    Eikä Eestin tulevallakaan hallituksella
    lehtitietojen mukaan tule olemaan näitä
    tavoitteita.

    Yritä ymmärtää!

    vitun pässi!!!

    En ottanut sanallakaan kantaa syihin miksi Viro ei ole jo eurossa. Vastasin edellisen viestin väittämään, että Viro ei edes tavoittele euroa. Se ei pidä paikkaansa, koska:

    (se mitä kirjoitin edellisessä viestissä)

    "Viro ei ole EU-liittymissopimuksessaan neuvotellut oikeutta pidättäytyä euron käyttöönotosta, joten maalla on sekä velvoite että pyrkimys ottaa euro käyttöön niin pian kuin mahdollista."

    Ja ei, älä vastaa ennen kuin olet tavannut mitä kirjoitin.

    Äänestä

  • eesti naine kirjoitti:

    Pena viesti tiukkaa asiaa. Virkamiesmäinen ajattelutapasi osoittaa tyypillistä suomalaista rajoittuneisuutta. Epäkohtia on joka systeemissä, mutta kokonaisuus ratkaisee. Suomi ei ole tarpeeksi luova ja edistyksellinen yhteiskunta, jotta se voisi menestyä pidemmällä aikavälillä. Toki täällä on paljon insinöörejä, mutta liikaa byrokraatteja. Ja väärä puolue on saanut aivopestyä enemmistön hyvinvointivaltio-propagandalla. Onneksi edes siihen tuli muutos.

    Hienoa tietysti, että Eesti on kuitenkin vapaa päättämään itse omista asioistaan, mutta itse uskon, ettei arvostamani Lennart Merikään ollut elämänsä viimeisinä vuosina läheskään kaikilta osilta tyytyväinen näkemäänsä!

    Itse kävin joissakin Tallinnan liikkeissä ja tavarataloissa. Pelkää krääsää! Esimerkiksi urheiluliikkeestä en löytänyt yhtään lenkkitossua jonka olisin omiin jalkohini pistänyt.

    Tosin olen ahkera liikunnan harrastaja, kuntoilija, ja vaativa kuluttaja, uskoakseni ihan hyvä talousihminenkin, vaikkakaan en missään tapauksesa jonkun Kianderin, tuon "byrokraatin" veroinen!

    Äänestä

  • kansantaloutta kirjoitti:

    Vaikka et ymmärräkää taloutta ja varsinkaan
    kansantaloutta niin pitäisi sentää yrittää
    tavata mitä sanotaan ennen kuin lähtee möläyttelemään omiaan.

    Eesti ei täytä niitä kriteereitä budjetin,
    inflaation, vaihtotaseen suhteen joita siltä
    edellytetään ennen kuin se voi anoa liittymistä
    valuuttasopimukseen.

    Eikä Eestin tulevallakaan hallituksella
    lehtitietojen mukaan tule olemaan näitä
    tavoitteita.

    Yritä ymmärtää!

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Euro

    Lue erityisesti kohta 3. Maat, jotka eivät vielä ole täyttäneet euron käyttöönottokriteereitä.

    Äänestä

  • vielä faktaa kirjoitti:

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Euro

    Lue erityisesti kohta 3. Maat, jotka eivät vielä ole täyttäneet euron käyttöönottokriteereitä.

    En opiskele taloudenpidon ja kansantalouden a
    alkeita enää, enkä varsin koskaan
    tule "opiskelemaan" niitä Wikipediasta!

    Äänestä

  • jumalauta lukea osaat kirjoitti:

    vitun pässi!!!

    En ottanut sanallakaan kantaa syihin miksi Viro ei ole jo eurossa. Vastasin edellisen viestin väittämään, että Viro ei edes tavoittele euroa. Se ei pidä paikkaansa, koska:

    (se mitä kirjoitin edellisessä viestissä)

    "Viro ei ole EU-liittymissopimuksessaan neuvotellut oikeutta pidättäytyä euron käyttöönotosta, joten maalla on sekä velvoite että pyrkimys ottaa euro käyttöön niin pian kuin mahdollista."

    Ja ei, älä vastaa ennen kuin olet tavannut mitä kirjoitin.

    "kai sinä nyt ..Kirjoittanut: jumalauta lukea osaat 2.4.2007 klo 20.58 ..
    vitun pässi!!! "


    Näyttää tosiaankin siltä, että edustat pelkkää alempaa sivistymätöntä roskajoukkoja
    joka jostain ihmeen syystä on tullut saastuttamaan meidänkin maata!

    Josko painuisit takaisin sinne mistä olet tullutkin.

    Äänestä

  • talousmies kirjoitti:

    En opiskele taloudenpidon ja kansantalouden a
    alkeita enää, enkä varsin koskaan
    tule "opiskelemaan" niitä Wikipediasta!

    Jos wikipedia ei kelpaa niin miten olisi ulkoasianministeriön tiedote:

    Estonian Economy in 2006 and Some Economic Policy Issues

    http://www.kauppapolitiikka.fi/netcomm/ImgLib/6/139/Estonian Economy in 2006 and Some Economic Policy Issues.doc

    "The changeover to the euro

    16.   Estonia’s economic fundamentals are strong, but its main anchor is the objective of changing over to the euro as soon as possible – despite the fact that the goal is likely to be postponed for reasons we cannot change."

    Tai mitä minä tuollaiselle pellelle mitään todistelen...

    Äänestä

  • lennart meri kirjoitti:

    "kai sinä nyt ..Kirjoittanut: jumalauta lukea osaat 2.4.2007 klo 20.58 ..
    vitun pässi!!! "


    Näyttää tosiaankin siltä, että edustat pelkkää alempaa sivistymätöntä roskajoukkoja
    joka jostain ihmeen syystä on tullut saastuttamaan meidänkin maata!

    Josko painuisit takaisin sinne mistä olet tullutkin.

    Eli jatka vaan rauhassa niitä jallusta lukemiasi "kansantaloustieteen opintoja".

    Lepo!

    Äänestä

  • alkeita, se on kyllä huomattu kirjoitti:

    Jos wikipedia ei kelpaa niin miten olisi ulkoasianministeriön tiedote:

    Estonian Economy in 2006 and Some Economic Policy Issues

    http://www.kauppapolitiikka.fi/netcomm/ImgLib/6/139/Estonian Economy in 2006 and Some Economic Policy Issues.doc

    "The changeover to the euro

    16.   Estonia’s economic fundamentals are strong, but its main anchor is the objective of changing over to the euro as soon as possible – despite the fact that the goal is likely to be postponed for reasons we cannot change."

    Tai mitä minä tuollaiselle pellelle mitään todistelen...

    " despite the fact that the goal is likely to be postponed for
    reasons we cannot change."


    Eestin hallitusta muodostavat tahot eivät todellakaan ole
    edes pyrkimässä valuuttasopimukseen vaan jatkavat talouden pitoa
    veräjän portit levällään, IDIOOTTI!

    Uutistoimistot, ainakin AFP ja Reuters, kertoivat juuri,
    että esimerkiksi Eestin naapurivaltion Latvian "taloutta uhkaa romahdus.."

    Äänestä

  • suomalainen olen kirjoitti:

    Eli jatka vaan rauhassa niitä jallusta lukemiasi "kansantaloustieteen opintoja".

    Lepo!

    ..nyt niitä runkkujasi, Harri!

    Äänestä

  • talousmies kirjoitti:

    " despite the fact that the goal is likely to be postponed for
    reasons we cannot change."


    Eestin hallitusta muodostavat tahot eivät todellakaan ole
    edes pyrkimässä valuuttasopimukseen vaan jatkavat talouden pitoa
    veräjän portit levällään, IDIOOTTI!

    Uutistoimistot, ainakin AFP ja Reuters, kertoivat juuri,
    että esimerkiksi Eestin naapurivaltion Latvian "taloutta uhkaa romahdus.."

    sanaton...

    Pätki nyt vielä muutama sana siitä lauseesta pois.

    Vittu mikä puupää!!!

    Äänestä

  • lennart meri kirjoitti:

    Hienoa tietysti, että Eesti on kuitenkin vapaa päättämään itse omista asioistaan, mutta itse uskon, ettei arvostamani Lennart Merikään ollut elämänsä viimeisinä vuosina läheskään kaikilta osilta tyytyväinen näkemäänsä!

    Itse kävin joissakin Tallinnan liikkeissä ja tavarataloissa. Pelkää krääsää! Esimerkiksi urheiluliikkeestä en löytänyt yhtään lenkkitossua jonka olisin omiin jalkohini pistänyt.

    Tosin olen ahkera liikunnan harrastaja, kuntoilija, ja vaativa kuluttaja, uskoakseni ihan hyvä talousihminenkin, vaikkakaan en missään tapauksesa jonkun Kianderin, tuon "byrokraatin" veroinen!

    Ei lenkkitossut ollut tarpeeksi halpoja,ei pystynyt tinkimaan? Tavaratalo ei ole Kadakan tori!

    Äänestä

  • kyllä! kirjoitti:

    Ei lenkkitossut ollut tarpeeksi halpoja,ei pystynyt tinkimaan? Tavaratalo ei ole Kadakan tori!

    Virosta ei löydy laatutuotteita. Olen käynyt muutaman kerran hakemassa, mutta kopioita ja paskaa tavaraa ihan "liikkeissä". No jaa suitsujuusto on kyllä aika hyvää tuoreena..

    Äänestä

  • Uuno d g kirjoitti:

    Virosta ei löydy laatutuotteita. Olen käynyt muutaman kerran hakemassa, mutta kopioita ja paskaa tavaraa ihan "liikkeissä". No jaa suitsujuusto on kyllä aika hyvää tuoreena..

    Tarkoitatko "laatutuoteilla" Eestissa tehtyä huonekaluja,mihin on Lahtessa liimattu tarra "Valmistettu Suomessa" (Laulumaa Oy) tai Puolasta tuotu pakastemansikka suursäkeissä,pakattu suomessa,kaupan hyllyssä pienpakkaukset,missä lukee "Kotimainen,Valmistettu Suomessa" (Säkylä Oy)???
    Ne oli vaan 2 esimerkkiä useistä suomi-huijauksista!

    Äänestä

  • Uuno d g kirjoitti:

    Virosta ei löydy laatutuotteita. Olen käynyt muutaman kerran hakemassa, mutta kopioita ja paskaa tavaraa ihan "liikkeissä". No jaa suitsujuusto on kyllä aika hyvää tuoreena..

    kuin Suomessa! Esimerkiksi semmoisia merkkivaatteita mitä Virosta löytyy ei saa mistään koko Suomesta.
    Tästä huomaa että suomalainen elää vieläkin Mustamäentorin aikoja.

    Äänestä

  • on laatutavaraa kirjoitti:

    kuin Suomessa! Esimerkiksi semmoisia merkkivaatteita mitä Virosta löytyy ei saa mistään koko Suomesta.
    Tästä huomaa että suomalainen elää vieläkin Mustamäentorin aikoja.

    Että osa meistä suomalaisista elää vielä N-liiton aikaa.

    Äänestä

  • eesti naine kirjoitti:

    Pena viesti tiukkaa asiaa. Virkamiesmäinen ajattelutapasi osoittaa tyypillistä suomalaista rajoittuneisuutta. Epäkohtia on joka systeemissä, mutta kokonaisuus ratkaisee. Suomi ei ole tarpeeksi luova ja edistyksellinen yhteiskunta, jotta se voisi menestyä pidemmällä aikavälillä. Toki täällä on paljon insinöörejä, mutta liikaa byrokraatteja. Ja väärä puolue on saanut aivopestyä enemmistön hyvinvointivaltio-propagandalla. Onneksi edes siihen tuli muutos.

    Ehkä Suomi ei ole luova mutta kerro nyt esimerkkejä Viron luovuudesta jollain elämän alalla?

    Äänestä

Taidat olla pahasti sekaisin. Onko lääkkeet unohtuntu vai mikä ?

Äänestä

SOSIAALIDEMOKRAATIT OVAT ISTUNEET HALLITUKSESSA JO YLI 20 VUOTTA KULUTTAMASSA PENKKIÄ, SIIS VAIN JA AINOASTAAN KULUTTAMASSA PENKKIÄ!

PAREMPIA PALVELUITA SITÄ OLLAAN LUVATTU JA SAMALLA AIVOPESTY SUOMALAISIA MITEN "KEVYT" VEROTUS MEILLÄ ON VERRATTUNA MUIHIN MAIHIN!

NO JUMALAUTA TÄYTYY SITTEN OLLA MUUT MAAT AIKA SAATANAN RIKKAITA JOS ON KOVEMPI VEROITUS JA KUITENKIN ON VARAA VAIKKA MIHINKIN!!!!!

VAIKKA PAREMIA PALVEUITA OLLAAN LUVATTU JO USEAMPIKIN VUOSI, NIIN KUITENKIN KOULUJA, KIRJASTOJA..ETC LAKAUTETAAN!

ONNEKSI SUOMI ANTOI VIHDOIN KOKOOMUKSELLE VAALIVOITIN, SILLE JOLLE SE KUULUIKIN.

ODOTETAAN TÄSSÄ 3 KUUKAUTTA NIIN EIKöHÄN SUOMI TAAS ALA NOUSEMAAN!

Äänestä

Sis mitä helvettiä, kuka haluaa olla luxenburg tai monaco?? kaksi esimerkkiä maasta jossa ei tapahdu mitään, kuolleita saarekkeita keskellä ehkä muuten elävää seutua. Eläkeläisten paritiiseja mutta täysin kuolleita ja tylsiä. Tuollaisia monacoja on helppo rakentaa kun ajetaan köyhät ulos ja verot laitetaan nollaan, mutta Viro on käsittääkseni ihan oikea valtio jossa aina asuu myös köyhiä joista joudutaan pitään huolta.

Ja ihan tiedoks muuten, Suomessakin oli valtio velaton vuoteen 1990 vaikka ihan vasurimaa ollu aina, mutta sit tuli ilman omaa syytämme lama ja vei kaiken. Maa kuitenkin huolehti ihmisistä jotenkin (vaikkakin huonommin kuin ruotsissa joka velkaantui vielä enemmän). Miksi olis odotettavissa että viron taival olis yhtään ruususempi? Vai tapetaanko siellä tälläkin hetkellä kaikki jotka ei tuota mitään

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


-pena- kirjoitti:

Virossa on menossa eduskuntavaalikampanjat. Hallitsevan reformipuolueen pääministeri käy kampanjaa, jossa luvataan parempaa palkkaa ja palveluja kaikille. Tähän yhtenä keinona tarjotaan verotuksen alentamista nykyisestä 22%:sta 18%:iin.

Näin uskotaan talouden nousuvauhdin kiihtyvän (nyt jo 2-3 kertainen Suomeen verratuna) kun ihmisille jää rahaa kulutukseen. Tähän saakka Viron valtion verokertymä on ollut joka vuosi budjetoitua suurempi vaikka verotusta on koko ajan kevennetty.

Virossa on suhteellisen verosysteemi, kaikki maksavat suhteessa saman verran. Myös osingoista menee sama vero kuin palkoista.

Virossa muuten äidit saavat jo suuremman äitiyspaketin kuin meillä (Suomessa 120 euroa, Virossa 330 euroa). Myös äitiyspäivärahaa maksetaan Virossa pidempään, eli 14 kuukautta. Myös minimiäitiysrahan suuruus on suurempi kuin Suomessa, ostovoimaan suhteutettuna!!!

Lisäksi Virossa on täystyöllisyys.

Palkat ovat edelleen alhaalla Suomeen verrattuna, mutta kasvu on 10-30% vuodessa. Kun verotusta lasketaan ja palkat nousevat tätä tahtia, mitä mahtaa seurata taloudelle? Ei ihme, että verokertymä valtiolle kasvaa! Syntyy rahaa hyvinvointipalveluihin, kuten Suomea parempiin äitiyspakkauksiin!

Virolaiset haluavat pitää syntyvyyden korkeana. Maahanmuutto Viroon on pääasiassa koulutettua työvoimaa. Koska sosiaaliturva on alhainen, maa ei houkuttele elintasopakolaismassoja ja muuta loisivaa roskasakkia.

Virolaisilla on terve itsetunto ja ylpeys omasta kulttuurista ja perinteistä. Toisin kuin Suomi, Viro pyrkii säilyttämään kaikin keinoin oman kulttuurinsa, tapansa ja tottumuksensa. Kansallinen koheesio ja yhtenäisyyden tunne on Virossa kunnossa. Virossa äärimmäinen liberaalisuus ja vasemmistolainen "sivistyneistö" ei normita yhteiskuntaa kuten meillä Suomessa.

Viroon on siirtynyt (ja siirtyy kiihtyvällä tahdilla) yrityksiä. Nyt trendinä ovat toimistohotellit, joissa toimivat tuotekehitys, suunnittelu ja muut korkean osaamista vaativat osat skandinaavisista yrityksistä.

Meren rannoille nousee yritysjohtajien komeita asuntoja, luksusautoja myydään enemmän kuin Suomessa jne... Onko Virosta tulossa Pohjolan Luxemburg tai jopa Monaco?

Tällä kehitystahdilla tulee vielä aika kun virolaiset katsovat suomalaisia alaspäin. Tulee vielä aika kun övereiksi viety suvaitsevaisuus ja kansallinen itseinho on tuhonnut Suomen ja suomalaisuuden.

Fiksu ostaa asunnon jo nyt Virosta sillä sille on tulevaisuudessa käyttöä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu