Milloin tunsitte vauvan liikkeet? Itellä viikkoja 15 3 ja oon ollut jo useamman päivän ajan tuntevinani pientä kupruilua masussa. Varsinki kun oon vähän kyyryssä. Kaveri sanoi ettei mahdollista mut kun kovin on tuttuja tuntemuksia.. Ekasta tunsin liikkeet 17-18 viikkojen vaihteessa. Esikoinen on nyt 2v eli ei oo kovin pitkä aika siitä kun olin viimeks raskaana. Maha näkyy jo aika selvästi, ihanaa!!
Uudelleen synnyttäneet!
.......
4467
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
MOI. EKASTA TUNSIN LIIKKEET 16 VIIKOLLA, TOKASTA 14 VIIKOLLA. NYT KOLMANNESTA 15 VIIKOLLA. EKAA JA TOKAA ODOTTAESSA OLIN TOSI HOIKKA, MISTÄ EHKÄ JOHTUU AIKAISET TUNTEMUKSET. NYT KOLMANNESTA MULLA ON ISTUKKA IHAN TOSSA EDESSÄ, JOKA LIEVENTÄÄ PALJON TUNTEMUKSIA.. SANOI MYÖS LÄÄKÄRI. MONET MUN YSTÄVISTÄ TUNTENEET VASTA 20 VIIKON PAIKKEILLA.
Oon laihtunut sit ekan raskauden useamman kymmenen kiloa ja nyt ihan normimitoissa oon. (Tai ollaan sitä jokunen kilo jo painoo saatu kerrytettyä lisää!!) Joskos se sit vaikuttais asiaan et tunsin aikasemmin liikkeet tästä tokasta? Just nimenomaan siinä 14-15 viikkojen paikkeilla.. Ja se mun epäilevä ystävä tunsi tokasta lapsesta liikkeet 18 viikoilla niin siitä se varmaan ajatteli ettei oo mahdollista mun tuntee liikkeitä näin ajoissa. Mut uskottava se on ku nytkin ku tätä kirjotan niin koko ajan tuntuu pieniä "potkuja" =)
täällä kans. tunnen väillä kun makaan sohvalla että kyllä sielä joku liikkuu ku mahassakaan ei ilmaa ollut. kävin viikko sitten ultrassa ja sielä kerroin lääkärille ja sano että joo kyllä se on se vaavi joka sielä liikku. lääkäri näki sen ultrassakin että vaavi liikku ja potki tosi paljon eikä ihmetellyt yhtään että tunnen liikkeitä jo nyt.
Viikkoja tänään 16 0, toista lasta odotan. Liikkeitä on tuntunut viimeisen viikon aikana silloin tällöin, mutta ovat kyllä niin hentoja, että en panis päätäni pantiksi että varmasti ovat vauvan liikkeitä. Mutta kovin tuttua kutinaa ja kuplintaa kyllä on:) Ekat tuntemukset siis rv 15 2.
Esikoisen kohdalla tunsin samanlaista liikehdintää rv 18.