mulla olis n. 50 litranen akva, vielä toiminnassa kaloineen kaikkineen. alan olemaan aika kyllästynyt nykyiseen harrastukseen ainaisten leväongelmien takia ja haluaisin muuttaa sen liskojen akvaksi. olisin siis valmis luopumaan kaloista.
mitä muutostöitä akva vaatisi jotta voisin sinne ottaa liskon tai pari? mitkä liskot sopisivat aloittelijalle? onko vesiarvot miten tärkeitä tai veden suodatus? kaikki vihjeet ovat tärkeitä, kiitos.
liskoharrastajaksi aikova
7
891
Vastaukset
- Tike88
Ensinnäkin liskoja ei se litramäärä juuri kiinnosta vaan ne mitat. Eli minkä pituiset ovat akvaariosi syvyys, pituus ja korkeus? Noin pieneen akvaarioon on kuitenkin suht vähän tarjolla mitään liskoja. Toki on sitä olemassa näitä pieniäkin liskoja, mutta niiden ravinnon saanti on myös turvattava. Pieni lisko syö pientä ruokaa. Usein lähdetään liikkeelle siitä, että mietitään mimmoisen liskon itse haluaa. Sen jälkeen vasta se terraario.
- epäselväksi
oletko kenties hommaamassa jotakin vesiliskoa? Ainakin sen käsityksen tekstistä sai kun vesiarvoista kyselit.
- lissard
kyllä vesiliskoa nimenomaan, tulilisko tai punatäpläsalamanteri oli mielessä, eihän tohon akvaan muut matelijat oikein mahdukaan.
sitä lähinnä mietin että tarvitseeko vesiliskot yhtä tarkan elinympäsistön kuin kalat, vesiarvot, yhteyttävät vesikasvit yms.?
voihan se olla että jokin tovi menee ennen kuin löydän nykyisille kaloilleni uuden sijoituspaikan ja pääsen vesiliskoharrastukseni aloittamaan, mutta ajattelin tiedustella jo valmiiksi. nykyisessä akvassa on sinilevää joten se pitää varmasti tyhjentää ja puhdistaa ennen liskoja. - Sammakkoeläin
lissard kirjoitti:
kyllä vesiliskoa nimenomaan, tulilisko tai punatäpläsalamanteri oli mielessä, eihän tohon akvaan muut matelijat oikein mahdukaan.
sitä lähinnä mietin että tarvitseeko vesiliskot yhtä tarkan elinympäsistön kuin kalat, vesiarvot, yhteyttävät vesikasvit yms.?
voihan se olla että jokin tovi menee ennen kuin löydän nykyisille kaloilleni uuden sijoituspaikan ja pääsen vesiliskoharrastukseni aloittamaan, mutta ajattelin tiedustella jo valmiiksi. nykyisessä akvassa on sinilevää joten se pitää varmasti tyhjentää ja puhdistaa ennen liskoja.Vesilisko ei ole matelija vaan sammakkoeiläin, joten kannattaa katsoa oikealta osastolta...
- tattisvaa
Sammakkoeläin kirjoitti:
Vesilisko ei ole matelija vaan sammakkoeiläin, joten kannattaa katsoa oikealta osastolta...
oikee keuhkoot...??
kuis tää palsta liittyy matelijoihin?? mun mielestä lukee aivan suomeksi että lemmikit>liskot..mitäs sulla lukee...matelijat kenties?? HOHHOIJAA mikä urpo. - dksk
tattisvaa kirjoitti:
oikee keuhkoot...??
kuis tää palsta liittyy matelijoihin?? mun mielestä lukee aivan suomeksi että lemmikit>liskot..mitäs sulla lukee...matelijat kenties?? HOHHOIJAA mikä urpo.Meneppäs tuonne sammakkoeläin keskustelun puolelle, sieltä löytyy keskustelua tuliliskoista, ne kun ovat sammakkoeläimiä.
- h
iguaani
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t744888- 332741
- 402514
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin261943Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401842- 881671
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251612- 1651544
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241348Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät941200