Voiko allergia ilmetä korvissa? Keväisin tulee silmien ja kurkun kutinan sekä nuhan lisäksi korviin vaivaa.. Korvissa humisee ja on hankalaa tiedostaa esim. oman äänen voimakkuutta. Onko jollakin samanlaista vaivaa? Millaista hoitoa tähän voi käyttää, mitä itse käytätte?
korvissa humisee
2
2848
Vastaukset
- vain
Mulla tuli noin kuukausi sitte poskiontelotulehduksen oireita ja sitten meni yks kaks toinen korva tukkoon ja parin tunnin päästä alkoi hirveä särky.
Sain antibioottikuurin poskiontelotulehdukseen. Korva oli vain ärtynyt.
Poskionteloissa helpotti kuurin aikana ja korvasärkykin loppui, mutta korva jäi tukkoon. Pian kuurin loputtua alkoi posket ja ohimot tuntumaan ihmeellisen turralta.
Poskiontelot kuvattiin ja todettiin limakalvoturvotusta eli jotain allergiaa tämä nyt on. Kun vaan keksis, mistä johtuu. Antihistamiinia syön nyt, mutta oireet ei ole yhtään helpottanu.
En kuule normaalisti ja oman äänen säätely on tosiaan hankalaa ja tuntuu kuin puhe tulisi tynnyristä.
En tiedä, mistä tämä johtuu.
Useana kesänä olen joutunut käyttämään allergialääkkeitä silmäoireisiin ja nuhaan, mutta tämä on jotain uutta ja ihmeellistä. Olo on tosi hankala, eikä ole yhtään helpottunut antihistamiinilla.
Kerro jos olet löytänyt vaivaasi ratkaisun! - ...humina
Minulla on ympärivuotinen heinänuha, joka pahimmillaan siitepölyjen aikaan ja jos joudun olemaan tupakansavussa.Korvat menevät tukkoon, siinäkin vaiheessa kun avaat suun.Lämpötilan vaihtelukin vaikuttaa. Sauna ja vesihöyry auttavat minulle ainakin. Korvien humina taas saattaa aiheutua matalasta tai korkeasta verenpaineesta sekä tinnituksesta.Korvan huminat voisi lääkäri tutkia, koska humina saattaa olla oire kuulon alenemisestakin jossain määrin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle222788Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A101902Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom671769Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.521755Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell971683Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1191663Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.701450Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001245Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311188Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta121188