Jengissä oli toistakymmentä skidiäkin. Muuan Holger, faijan duunikaveri, viihdytti skidejä kertomalla mitä kummallisempia juttuja.
Mieleen on jäänyt kissajuttu sen takia ku kagrut spiidas liikuttuneina ku stoori päätty hyvin. Se meni näin.
Ku Holger oli ihan snadi skidi, sai niiden kotikissa Viiru viisi pentua. Yhellä ei ollu toista etutassua ollenkaan ja Holgerin faija oli määrännyt sen lopetettavaks. Holgeri oli saanut niin hillittömän itkukohtauksen, että faija oli perunu tuomion.
Holger kertoi skideille, että faija oli tehny sille puujalan ja kun se juoksi kuului aina kop, ku jalka osui lattiaan.
Pentu kasvo buliksi ja oppi käyttämään puujalkaa rottajahdissa hyväkseen. Se tsittas ja kyttäs rotankolon ääressä ja ku rotta tuli tsiigaamaan, niin se sai puujalasta päähänsä ja se pökräs siihen. Kissan nimeksi oli annettu Hemppa ja siitä tuli maailman paras rottakissa.
Faijan 60-vuotissynttäreillä oli koolla melko iso jengi.
2
313
Vastaukset
Aivan ihana tarinoitsija se Holger! Piti oikein hakea kämppäkaverikin kuuntelemaan.
Ei ihme, että lapsilla oli kyyneleet silmissä.- Likka321
Olen nähnyt kissan, joka tuli toimeen kolmella jalalla.Välimeren maissa kuljeksii kulkukoiria, jotka saavat osakseen sääliä liikkaamalla. Varmaan usealla on todellinen syy, mutta on myös koiria, jota välillä unohtavat liikata tai liikkaavat väärää jalkaa.
Enoni menetti sodassa toisen jalkansa ja hänellä oli useita puujalkoja, jotka olivat valmiina erilaisten housujen sisällä, vähän niin kuin palomiesten housut.Hänellä oli aavesärkyjä varsinkin öisin. Työhousut saappaineen "istuivat" tuvan penkillä, puvun housut patiineineen ja mustine sukkineen roikkuivat vaatekaapissa.
Kuljin usein isän mukana hänen työmatkoillaan syrjäkylillä ja näin vanhoja,rakkaita lemmikkejä. Monet olivat vanhuuttaan sokeita ja kuuroja.Erään pkkupojan rakas vaari oli kuollut ,ja poika otti unilelukseen vaarin karvalakin, jossa vaarin ominaistuoksu viipyi lohduttavana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191702
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991538Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy37993Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29899Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38861Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50826Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43768Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37760Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56758Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37730