Faijan 60-vuotissynttäreillä oli koolla melko iso jengi.

Poti

Jengissä oli toistakymmentä skidiäkin. Muuan Holger, faijan duunikaveri, viihdytti skidejä kertomalla mitä kummallisempia juttuja.

Mieleen on jäänyt kissajuttu sen takia ku kagrut spiidas liikuttuneina ku stoori päätty hyvin. Se meni näin.

Ku Holger oli ihan snadi skidi, sai niiden kotikissa Viiru viisi pentua. Yhellä ei ollu toista etutassua ollenkaan ja Holgerin faija oli määrännyt sen lopetettavaks. Holgeri oli saanut niin hillittömän itkukohtauksen, että faija oli perunu tuomion.

Holger kertoi skideille, että faija oli tehny sille puujalan ja kun se juoksi kuului aina kop, ku jalka osui lattiaan.

Pentu kasvo buliksi ja oppi käyttämään puujalkaa rottajahdissa hyväkseen. Se tsittas ja kyttäs rotankolon ääressä ja ku rotta tuli tsiigaamaan, niin se sai puujalasta päähänsä ja se pökräs siihen. Kissan nimeksi oli annettu Hemppa ja siitä tuli maailman paras rottakissa.

2

328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aivan ihana tarinoitsija se Holger! Piti oikein hakea kämppäkaverikin kuuntelemaan.
      Ei ihme, että lapsilla oli kyyneleet silmissä.

    • Likka321

      Olen nähnyt kissan, joka tuli toimeen kolmella jalalla.Välimeren maissa kuljeksii kulkukoiria, jotka saavat osakseen sääliä liikkaamalla. Varmaan usealla on todellinen syy, mutta on myös koiria, jota välillä unohtavat liikata tai liikkaavat väärää jalkaa.

      Enoni menetti sodassa toisen jalkansa ja hänellä oli useita puujalkoja, jotka olivat valmiina erilaisten housujen sisällä, vähän niin kuin palomiesten housut.Hänellä oli aavesärkyjä varsinkin öisin. Työhousut saappaineen "istuivat" tuvan penkillä, puvun housut patiineineen ja mustine sukkineen roikkuivat vaatekaapissa.

      Kuljin usein isän mukana hänen työmatkoillaan syrjäkylillä ja näin vanhoja,rakkaita lemmikkejä. Monet olivat vanhuuttaan sokeita ja kuuroja.Erään pkkupojan rakas vaari oli kuollut ,ja poika otti unilelukseen vaarin karvalakin, jossa vaarin ominaistuoksu viipyi lohduttavana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6298
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      355
      5795
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2783
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2218
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1908
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1754
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1633
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1300
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1098
    Aihe