Aina parjataan ja parjataan, minun mielestä hoito on parasta mahdollista Haukiputaan vanhainkodissa. Siitä kiitos ihanalle henkilökunnalle ja jaksamista.
LOISTAVAA PALVELUA VANHAINKODISSA
omainen ja tuleva asukki
301820
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Terve hoitsu. Oletkos menossa jo töihin?
tekee parhaansa, mutta lääkärien taito näyttäisi olevan puutteellinen. Oma vanhuksemme, joka kärsii dementiotumisesta on kuoleman kielissä, sillä hänen kuntonsa romahti hetkessä väärän lääkemääräyksen takia.
Me omaiset pyrimme saamaan lääkärin vakuutuneeksi lääkkeen haitallisuudesta, mutta lääkäri jatkoi lääkitystä omalla vallalla. Sitä valtaa ei hänellä olisi ollut, sillä dementiotuneen hoidosta tulee neuvotella omaisten kanssa, mutta lääkäri ei näköjään ole siitä tietoinen. Tämän lääkärin kanssa on erittäin vaikea kommunikoida ja siksipä olemme nyt yhteydessä potilas asiamieheen, joka on luvannut apunsa, jos lääkäri ei nyt vihdoin kuule meitä.
En tahdo tällä kirjoituksellani mollata tätä lääkäriä, sillä varmasti hän parhaansa tekee, mutta tahdon, että moni potilaan omainen huomioisi sen, että kyvyttömän potilaan puolta tulee pitää ja tulee tarkistaa lääkärin pätevyystaso potilaan hoitamisessa.
Ymmärrän toki, että lääkärien työ vaikeasti sairaiden kanssa on todella vaikeaa, mutta heidän tulisi kuunnella muitakin, heitä, joilla on tietoa potilaasta, eli omaisia.
Tämä potilas josta nyt puhun, sai väärästä lääkkeestä niin vakavia sivuoireita, että hän joutui suureen kärsimykseen.
Pitäkää huoli heistä, jotka eivät kykene itse sitä tekemään.
Me kielsimme omaisemme kohdalla rauhoittavien lääkkeiden käytön,koska meidän omaisemme ei "häirinnyt" muita potilaita tai henkilökuntaa.
Valitettavaa on että Dementiasta ,Altzheimerintaudista kärsiviä rokotetaan rauhoittavilla,kun ei ole tarpeeksi henkilöstöä hoitamaan.
Sama homma meillä. Lääkäri ei kuuntele meidän omaisten mielipidettä vanhuksemme lääkityksestä, vaikka hänen kuntonsa on lääkityksen seurauksena kovasti huonontunut. Täytyy yrittää taistella vanhuksemme oikeuksista.
eikö sairaanhoitajat ja muu hoitohenkilökunta osaa tai välitä sanoa lääkärille painaavaa saanaa, sillä hehän usein havaitsevat lääkkeiden sivuvaikutukset, jos havaitsevat. Ainakin heidän tulisi ne jo koulutuksensa perusteella havaita.
Omaistenko sitä on oltava vastuussa, jos potilas viedään maksua vastaan hoidettavaksi.
Kai lääkäri hoitohenkilökuntaa kuuntelee.
rauhoittavien käytön, mutta sinua ei uskota? Niin siis meillä.
ollut se ns,hoitokokous johon yleensä osallistuu Lääkäri,hoitaja ja omaiset.
Meillä autto kun sanoimme ensin Osastonhoitajalle joka toimitti viestin lääkärille,jolle myös puhuimme näin saimme vielä vuoden päivät pitää omaisemme ja jonka kunto/muisti parani huomattavasti.
...vanhustenhoidosta vastaavalla lääkärillä on esim. vanhusten lääkehoitoon?
Käykääpä googlettamassa esim. sanoilla vanhusten lääkitys, niin tulee vastaan tekstiä, jossa sanotaan, että suuri osa lääkäreistämme ja hoitajistamme tarvitsisivat koulutusta vanhusten lääkehoidosta. Lääkkeiden haitta- ja yhteisvaikutukset ovat erittäin huonosti tunnettuja em. ihmisten keskuudessa, eikä sitäkään ymmärretä, että vaikka vanhukselle "muka" määrätään pieniä lääkeannoksia, voi se hänelle olla todella suuri ja lääkeaineita voi kertyä paljon elimistöön hitaan poistumisen takia (vanhuksen hidastunut aineenvaihdunta).
vielä tulevat itekkin vanahoiksi ja sairaiksi. Muitavatpa mitä on avuttomana olla lääkärien kynsissä.
Onneksi niitä hyviäkin lääkäreitä on, jotka kunnioittavat vanahuksia ja yrittävät loppuun asti mahollistaa heille arvokkaan vanhuuven.
Luulisin täällä puhuttaneen vuodeosastoista,tai hoivasta.
Katohan tosiaan,että et joudu sinne hoidettavaksi,siellä on nimittäin aivan liian vähän hoitohenkilöstöä.Lääkärit ei kuuntele potilasta sen paremmin kuin omaisiakaan .
Monestikko muuten lääkärit käyvät niillä osastoilla,missä meidän muistihäiriöiset vanhukset ovat? meinaatkos että ihan oman huoneen ja palvelijan saat? Tokkopa.
Kyseinen VANHAINKOTI mahtaa sijaita? annappas vähän vinkkiä,josko mekin saataisiin meidän omainen sinne Onnelaan.............
oma omaisemme. Nykyisestä laitoksesta ei voi puhua minään vanhainkotina. Se on vanhainsäilömö.
millaista oli vanhainkodeissä esim kolmekymmentä vuotta taaksepäin onko nyt huonommat olot kuin silloin mitä ootta mieltä.
Voi olla joissakin suhteissa huonommatkin. Esimerkiksi vanhusten tyrmääminen lääkkeillä (Sirkka-Liisa Kivelän sanoin) on kamalaa. Inhimillisyys katoaa hoitotyöstä kiireen ja tuloshakuisuuden myötä. Harvemmalla hoitajalla hoitotyö on enää kutsumusammatti ja työtä tehdään usein vain palkan vuoksi. Yksiköt ovat suuria ja vanhukset ovat niissä hukassa ja yksinäisiä. Soittokello on kyllä vieressä, mutta sepä paljon auttaa esim. dementoitunutta.
armokuolema on sitten laillista ja muodissa kun minä joudun VANHAINKOTIIN, minä teen sellaisen testamentin että jos ei enään tiedä omaa nimeä niin saa panna piikin ja lähto onnenmaahan.
Kyllä tuo kertomasi voisi olla nykymenolla parempi vaihtoehto, mutta toivotaan nyt kuitenkin ensin, että päättäjät heräävät huomaamaan, mikä on oikeasti tärkeää ja alkavat tekemään sen mukaisia päätöksiä, kun totuushan on se, että kyse ei ole rahan puutteesta, vaan siitä, mihin sitä ohjataan. Nähdään sitten ihanassa, hyvää hoitoa antavassa vanhaikodissa ;)
varmasti ole omakohtaista kokemusta pitkäaikaisen sairaanhoidosta,tai jos on niin silloin kuulut johonkin "hyvä veli" klikkiin.
Toivotaan että sinun ei tarvitse käydä läpi sitä helvettiä,mitä moni on käyny ja käy.Joten äls sinä teilaa toisten kokemuksia.
pysy poissa palstalta jos ei kantti kestä lukea totuuksia.Totta ,että Haukiputaalla on paljon hyvää,mutta terveydenhoito/vanhustenhoito päin peetä.
varmasti ole omakohtaista kokemusta pitkäaikaisen sairaanhoidosta,tai jos on niin silloin kuulut johonkin "hyvä veli" klikkiin.
Toivotaan että sinun ei tarvitse käydä läpi sitä helvettiä,mitä moni on käyny ja käy.Joten äls sinä teilaa toisten kokemuksia.
pysy poissa palstalta jos ei kantti kestä lukea totuuksia.Totta ,että Haukiputaalla on paljon hyvää,mutta terveydenhoito/vanhustenhoito päin peetä.
Silti yhdyn edelliseen..........
edellisiin!!!!!!!!
Ei kaikilla ole jotain "henkilökohtaista" hoitohenkilökuntaa vastaan kuten sinulla. Olet pikkusieluinen itsekeskeinen paska kun ajattelet noin. Itse et kestä kuulla totuutta; sitä, että suurin osa omaisista ja vanhuksista ovat tyytyväisiä saamaansa hoitoon. Haluat teilata vain pienen ihmisen kuten hoitajat. Ne tekevät kuule kunniallista ja arvostettavaa työtä ja tekevätkin sen hyvin ja kunniallisesti. Tuollaiset kitisijät pitäis toimittaa vaikka II:n kuntaan täältä rienaamasta ja särkemästä.
ps. älä vastaa omiin juttuihis, että "ehdottomasti yhdyn edelliseen" -heh heh. Kyllä paistaa läpi ja pahasti.
Yhden tyytymättömän kirjoittamaa.Sulla taitaa olla se kielikin ruskea hyvästä hoidosta.
paas peiton alle "LÄPINÄKYVÄ"
Se olin minä mikä yhty edelliseen,syyttelehän oikeaa kohetta.sinnuun en yhtys.........
ja tuttavapiiristä lisää. Hoitajat itsekin ovat tyytymättömiä ja tietävät, että vanhukset ovat paljoa vailla. Tuollaisista ruusunpunaisten lasien läpi maailmaa katsovista tuskin kannattaa välittää.
ja hoitajiin.
edelliseen. Hoito on huippua.
Hoitajat kuitenkin tuntevat sen todellisuuden, jossa vanhuksenne elää: liian kiireen ja sen aiheuttamat ongelmat. Hyvä, että teillä on kuitenkin hyvä...
on se kummaa hommaa että täällä ruvetaan haukkuun hoitajia kyllä hoitajat tekevät oman työnsä hyvin!!! mutta eivät voi puuttua joka asiaan jotka eivät kuulu heille vaan lääkäreille ja johtajille!! MENKÄÄ SINNE VALITTAAN JOS ON JOTAIN SANOTTAVAA EI TÄÄLLÄ KIRJOTTAMINEN AUTA KÄYTTÄKÄÄ AIVOJA AASIT!!!!!
kuultu useampaan kertaa.Pidähän jo sinäkin Pääsiäisvapaata.
olen samaa mieltä..