Hei!
Minulla on kaksi koiraa, joiden kanssa on vaikeaa matkustaa bussissa. Ajattelin hommata kesäksi pöyrään sellaisen lisä varusteen, jolla vanhemmat kuskaavat lapsiaan pöyrän perässä eli sellaisen peräkärryn. Toimiikohan toi koirilla? Onko kellään kokemusta, että ois joskus testannut? Olis mukava ottaa koirat kesällä joka paikkaan mukaan, mutta ilman omaa autoa tai tuota peräkärryä se ei onnistu.
koiran kuljettaminen pöyrällä lastenperäkärryssä
9
9785
Vastaukset
- Onnistuu
Olen nähnyt useinkin koiria tuollaisissa kärryissä, totuttelun ja opettamisen tietysti vaatii, mutta en näe mitään ongelmaa miksi ei onnistuisi :)hauskoja pyöröretkiä teille.
- Onnistuu
Koiria on toki mahdollista kuljettaa joissakin lasten kuljettamiseen tarkoitetuissa polkupyörän perävaunuissa, mutta markkinoilla on myös koirien kuljettamiseen tarkoitettuja polkupyörän perävaunuja.
- on koiran kärrit
Me ostettiin viime kesänä koiran peräkärry. Se on siinä mielessä parempi kuin lasten, kun lasten kärryssä on penkit ym., jota koira ei tarvitse. Koiran kärrissä on tasainen lattia.
Itselläni ei ole vertailupohjaa lasten ja koirien peräkärryistä, mutta tuntuu että koiran peräkärryn jousitukset eivät ole parhaat mahdolliset. Toisin sanoen, kun ajaa vähänkin epätasaisella tiellä, koira pomppii sisällä laidasta laitaan.
Kärryt ovat herättäneet hurjan paljon hilpeitä huudahduksia ohikulkijoissa, kun ovat ensin tajunneet, että sisällä on koira! Tosin yksi laitapuolen kulkija huusi kerran, että onpas tuokin helppo tapa lenkittää koiraa;-) - auroora81
on koiran kärrit kirjoitti:
Me ostettiin viime kesänä koiran peräkärry. Se on siinä mielessä parempi kuin lasten, kun lasten kärryssä on penkit ym., jota koira ei tarvitse. Koiran kärrissä on tasainen lattia.
Itselläni ei ole vertailupohjaa lasten ja koirien peräkärryistä, mutta tuntuu että koiran peräkärryn jousitukset eivät ole parhaat mahdolliset. Toisin sanoen, kun ajaa vähänkin epätasaisella tiellä, koira pomppii sisällä laidasta laitaan.
Kärryt ovat herättäneet hurjan paljon hilpeitä huudahduksia ohikulkijoissa, kun ovat ensin tajunneet, että sisällä on koira! Tosin yksi laitapuolen kulkija huusi kerran, että onpas tuokin helppo tapa lenkittää koiraa;-)Mistä noita koiralle tarkoitettuja peräkärryjä saa ostaa? En ole täällä hesas nähnyt missään lemmikkikaupassa. Käyn tosin asiaoimassa melkein aina Faunattaressa.
Sattuipa tämä keskustelu sopivasti silmääni,koska olen juuri paininut saman ongelman parissa. Tiesin koiratrailereita olevan olemassa,mutta kukaan ei tiennyt missä. Sitten tyttäreni soitti Englannista,että nyt huutonetissä on niitä myynnissä (Ebay).Mutta ikävä kyllä,niitä ei lähetetty Suomeen.Saan siis Saksasta tilatun,Englannin kautta kierrätetyn dog trailerin kohta Suomeen ja varmaan hinta on sen mukainen.
Mielessä jo käväisi ryhtyä ko.kärryjen jälleenmyyjäksi,koska en tosiaankaan tiedä,mistä niitä Suomessa voisi saada.- Kärryilijä
Edellisestä viestiketjusta on kulunut sen verran aikaan, että osaisiko joku sanoa nyt mistä koirille tarkoitettuja pyörän perässä vedettäviä kärryjä voi hankkia??
- Kanervainen82
Kärryilijä kirjoitti:
Edellisestä viestiketjusta on kulunut sen verran aikaan, että osaisiko joku sanoa nyt mistä koirille tarkoitettuja pyörän perässä vedettäviä kärryjä voi hankkia??
Ainakin Zooplus.fi, se on lemmikkitarvikkeiden nettikauppa, siellä näin niitä. Halvin oli nyt tarjouksessa 129e. Se kantaa 20kg.
- peräkärry
Lauran Lastentarvikkeesta löytyy polkupyörän peräkärryjä montaa erilaista: peräkärry josta saa myös tuplarattaat löytyy meiltä. Lisäksi ihan perus peräkärryjä lapsille, koirille ja tavaroille. Hinta alkaen 129e. Käy katsomassa:
http://www.lauranlastentarvike.fi/epages/GPL.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/23072008-84852/Categories/"Polkupyörän peräkärryt" - Pirjo_74
Paljon parempi valikoima ja edullisimmin löytyy zooplus.fi-kaupasta:
http://www.zooplus.fi/shop/koirat/lelut/perakarryt
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1313099EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje402951- 1051331
Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi1351057Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621047Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661037- 60977
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j373949- 41777
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22753