Tulipa tuossa viikonloppuna kiinnitettyä huomiota yhteen ehkäpä ns.´pikku´asiaan, jota olen aiemminkin miettinyt. Miksi tuntuu siltä, että n.70% sporttipyörillä ajavista "lepuuttaa" enemmän tai vähemmän jatkuvasti vasenta kättään joko tankin päällä, tai lantiotaan vasten?
Selityksenä on varmaankin mm.se, ettei sportin ajoasento suoralla tiellä, ja Suomen maantienopeuksissa ole kaikista otollisin, ja kättä tuntuu tosiaankin olevan paikallaan hieman lepuutella.
Eikä siinä mitään, jos joskus hiljaisella maantiellä tekeekin näin. Mutta että kehittää siitä oikein tavan, eli jokseenkin aina, kun vain "körötellään" eteenpäin, vasen hanska on jossain muualla kuin ohjaustangossa.
Mitä teette sitten, jos tapahtuu jotain todella yllättävää? Vastaus, laitatte ihan ensiksi sen vasemman kätenne kiinni ohjaustankoon. Ja siihen menee aikaa. Samoin, pyörästäkin riippuen, myös painopisteenne siirtyy samalla, ja tämäkin on vain omiaan tekemään laitteen hallinnasta entistä hankalampaa varsinkin, jos seuraava manööveri on täysjarrutus ja / tai nopea väistöliike. Kyse on varmaankin sekunnin osista, mutta ne ovat arvokkaita osia sitten, jos tosipaikka tulee eteen.
Esimerkki:
eräs tuttuni otti kerran R-6:llaan täysin yllättävät "tankslapperit" ihan suoralla tiellä, ilmeisestikin jostain kehnosti esillä olleesta pompusta, sanoi ohjaustangon jakaneen stopparista toiseen useita kertoja, eikä ollut kuulemma ollut monta kertaa eläissään niin paskat housussa pyörän sarvissa. Hänellä ei vielä sekuntia ennen tuota ollut harmainta aavistusta, mitä on tapahtuva seuraavaksi. Totesi vain, että onneksi oli kunnon ote tangosta, kun slapperi alkoi, muuten ei osaa sanoa, minne olisi päätynyt, todennäköisesti lepikkoon.
Eikä loppujen lopuksi yleensä ole kenelläkään muullakaan aavistusta tulevasta, nuo pahat tilanteet varsinkin tulee päälle täysin "puun takaa". Laitteiden käsikirjoissakin se jo sanotaan selkeästi "pidä molemmat kädet kiinni ohjaustangossa AINA, kun ajat", ja tämä varoitus on siellä ihan hyvästä syystä.
Korostan vielä, ettei siinä todellakaan mitään, jos JOSKUS lepuuttelee kyykkypyörällä vasentaan hetkisen aikaa. Varmaan tekisin itsekin samoin. Ja moikatakin voi edelleen.
Varmaan taas jonkun mielestä motkotan aivan turhasta. Hyvä niin, kaikilla on toki oikeus mielipiteeseensä. Mutta itse olen sitä mieltä, että jos suurin osa kyykillä ajavista kehittää "1-kätisyydestä" tavan, tällä aikaansaadaan aivan totaalisen turha lisäriski.
Ajatko yhdellä kädellä?
27
3449
Vastaukset
- Kra
Miettikääs hiukan, että mitä siinä tapahtuu vaikkapa juuri tuollaisessa pompussa!
Vain oikea käsi tangossa aiheuttaa pompussa epätasapainotilanteen, josta alkaa seuraavanlainen tapahtumien ketju:
- pomppu nostaa nopeasti etupäätä ylöspäin
- oikean käden massa ei seuraa täysin mukana
- oikea käsi koukistuu hiukan
- oikea käsi vetää tankoa oikealle
- pyörä kallistuu nopeasti vasemmalle (tahaton vastaohjaus)
- asvaltti/metsä kutsuu ennenkuin ehdit kissaa sanomaan
Molemmat kädet tangossa ei synny tällaista yllättävää/tahatonta vastaohjaustilannetta. Ellei kuskilla ole sitten kädet ihan "eriparia" ....he- sanoa että
kun ajat yhdellä kädellä 100km/h pieneen kuoppaan niin olo on 0,5 sekunnissa kuin teräsmiehellä lähdetään lentoon helvetinmoista kyytiä, sitten lennetään väh.30m ja aloitetaan laskeutuminen. Homma on muuten kivaa mutta se laskeutuminen sattuu aivan saatanasti ja pyöräkin menee heikolle hapelle, mikä taas tuo kivun lompakolle.. Sitten n.3min. päästä tajuat että hei helvetti toi oli se tankslapperi mistä pojat varotteli.
- motoristeistä
ajaa ilman aivoja
- Kra
Kirjoittelevat tänne asiattomia kommentteja...!
- Turo--lnkeri
Se, että sun kaverit kaatuu suoralla tiellä ei tarkoita sitä etteivätkö muut osaisi ajaa.
Vaikka joskus pidänkin vain toista kättä stongassa kiinni niin pyörä on hallinassa eikä ole tapanani ollut kaatuilla.
Ja toisekseen mulla on hiilikuitukypärä jossa D-lenkeillä hihna joten ei mulle mitenkään pääse käymään.
Toiset sitä vaan osaa ja toiset on nyhveröitä. Ni.- Turo--Inkeri
sinulla, hyvä "feikki-inkeri", niin minkäänlaista käsitystä siitä, millaisista voimista oikein puhutaan silloin, kun moottoripyörän eturenkaaseen iskee ns. ohjausvärinä, elikkä kansankielessä "tankslapperi". Sitä ei isokaan mies pysty pitelemään aisoissa, eikä varmasti edes A.Schwarzenegger, jos on vain 1 käsi käytössä! Ja jos stonga lähtee irti toisestakin kädestä (kuten se yleensä tuppaa tekemään) tai jalka/jalat tipahtaa jalkatapeilta, senjälkeen on tyyli vapaa. Ota huomioon sekin, ettei ole kovin helppoa edes saada kiinni ohjaustangosta, kun eturengas piirtelee samaan aikaan lyhyitä pyöreitä katkoviivoja asfaltille, eli koko hemmetin laite vispaa siinä vaiheessa niin kovaa, että tuskin edes pystyt tajuamaan, mitä tapahtuu.
Tästä syystä nykyisissä kyykyissä alkaa olemaan ohjausiskarit vakiona, ja mainitun komponentin vaimennuksen säätö kannattaa todellakin tarkastaa.
"Pyörä on hallinnassa, toiset sitä vaan osaa", jne... ompa typerää kommenttia. Kuulostat juuri sellaiselta tampiolta, jolle S-marketin talousmuoviämpäri on täysin riittävä suojapäähine. Sitä sakkia, jolle on tietyt realiteetit vielä täysin valkenematta, ja elämä saattaa tarjoilla ne joskus aika karussa muodossa. - Turo--lnkeri
Turo--Inkeri kirjoitti:
sinulla, hyvä "feikki-inkeri", niin minkäänlaista käsitystä siitä, millaisista voimista oikein puhutaan silloin, kun moottoripyörän eturenkaaseen iskee ns. ohjausvärinä, elikkä kansankielessä "tankslapperi". Sitä ei isokaan mies pysty pitelemään aisoissa, eikä varmasti edes A.Schwarzenegger, jos on vain 1 käsi käytössä! Ja jos stonga lähtee irti toisestakin kädestä (kuten se yleensä tuppaa tekemään) tai jalka/jalat tipahtaa jalkatapeilta, senjälkeen on tyyli vapaa. Ota huomioon sekin, ettei ole kovin helppoa edes saada kiinni ohjaustangosta, kun eturengas piirtelee samaan aikaan lyhyitä pyöreitä katkoviivoja asfaltille, eli koko hemmetin laite vispaa siinä vaiheessa niin kovaa, että tuskin edes pystyt tajuamaan, mitä tapahtuu.
Tästä syystä nykyisissä kyykyissä alkaa olemaan ohjausiskarit vakiona, ja mainitun komponentin vaimennuksen säätö kannattaa todellakin tarkastaa.
"Pyörä on hallinnassa, toiset sitä vaan osaa", jne... ompa typerää kommenttia. Kuulostat juuri sellaiselta tampiolta, jolle S-marketin talousmuoviämpäri on täysin riittävä suojapäähine. Sitä sakkia, jolle on tietyt realiteetit vielä täysin valkenematta, ja elämä saattaa tarjoilla ne joskus aika karussa muodossa.Turha sun on mussuttaa jos et osaa.
Mä tiedän miten ajetaan joten turha sun on tulla selittämään tankslappereista yhtään mitään, mä kun en aja mikinkään skrupuun, onhan mulla silmät päässä. Jos sä oot sellanen pahviaivo joka vetelee joka pattiin niin se on SUN ongelma ei mun.
Yritä sä vaan pitää se oma pappatuna pystyssä äläkä rupee muita opettaa kun et kerran osaa. - Turo--Inkeri
Turo--lnkeri kirjoitti:
Turha sun on mussuttaa jos et osaa.
Mä tiedän miten ajetaan joten turha sun on tulla selittämään tankslappereista yhtään mitään, mä kun en aja mikinkään skrupuun, onhan mulla silmät päässä. Jos sä oot sellanen pahviaivo joka vetelee joka pattiin niin se on SUN ongelma ei mun.
Yritä sä vaan pitää se oma pappatuna pystyssä äläkä rupee muita opettaa kun et kerran osaa.kovat on pojulla puheet. Miten se homma tuntuukin menevän silleen, että mitä enempi kokemusta, sen vähemmän on tarvetta pullisteluun.
En alennu sen enempää kanssasi kiistelemään. Käytä hieman mielikuvitustasi, ja hanki aivan oma nimimerkki, tämä on jo varattu. Ja ei muuta kuin lycka till niihin ajohommiisi, ja toivotaan ettei tule jossain vaiheessa lunta tupaan. Vaikutat juuri sellaiselta tyypilliseltä asennevammaiselta, joka kuvittelee hanskaavansa homman 100%:sti.
- zx-10r
Joo mut ohjausiskari auttaa tollasis tilanteissa jos tanko meinaa käyvä vatkaamaan...
- Turo--Inkeri
se ei muuta minnekään sitä tosiasiaa, että sporteissa on nykyään aika jyrkät ohjausgeometriat, ne ovat siis erityisen alttiita eturenkaan ohjausvärinälle.
Ja varsinkin, jos ohjausiskari on vakiona liian löysä, tai jos siinä on säätömahdollisuus, ja se on säädetty liian löysälle, se ei välttämättä riitä estämään slapperia syntymästä. Rauhallisessa katuajossa tällainen tilanne on toki harvinainen, mutta kuten mainitsin esim. yllättävä pomppu voi joskus tehdä ihmeitä. - on varmasti
mutta toivoa täytyy että vasurin lepuuttajalla on homma sikäli mietitty valmiiksi että kun pikatilanne tulee kohdalle, käsi siirtyy stongalle ennenkuin tehdään hartialukkojarrutus. Jos ei onnistu, pyörä lähtee justiinsa vasemmalle ja kuski oikealle. Oli ohjausiskari säädöissään tai ei.
- Vapaa tyyli
Kyllä minä lähtisin siitä ajatuksesta,että jokainen leputtaa kättään silloin kun se on tarpeen ja tilanne sen sallii.En kyllä lähtisi päällepäsmäröimään ja neuvomaan kuinka tulee oikeaoppisesti ajaa ja missä kulmassa kököttää pyöränsä päällä.Aivan kuten autoilijoillakin on monta tapaa pitää ratista kiinni,niin yhdellä kuin kahdella kädellä on motoristeillakin monta tapaa ajaa.Autokoulussa aikoinaan opetettiin autolla ajamaan ns.kymmentävaille kaksi asennolla ratista kiinni,mutta kyllä sillä opilla saa kätensä puuduksiin ja pitkät reissut ovat yhtä tuskaa.Kukin kehittää itselleen parhaan ja turvallisen tavan liikkua liikenteessä.Silloin joskus kun ajoin pyöräkortin (kolmioilla)ei inssi ainakaan muistini mukaan mitään tankojen otekulmista yms.maininnut mitään.
- Turo--Inkeri
kunnolla läpi niin huomaat, etten ollutkaan kokonaan kieltämässä käden lepuuttamista.
Kritisoin vain sitä, että moinen alkaa huolestuttavasti olemaan TAPANA sporttipyörää ajavilla. Ja on olemassa ihan selkeitä syitä, miksi moinen tapa ei pitkässä juoksussa voi olla hyväksi.
En näkisi, että se on silloin mitään päällepäsmäröintiä, jos haluaa herättää keskustelua aiheesta. On aivan mahdollista, ettei osa näin tekevistä ole tullut koko asiaa edes ajatelleeksi. Se on aivan selvä, että jokainen toki vastaa omista edesottamuksistaan pyörän sarvissa! - Turon--Rinkeli
Turo--Inkeri kirjoitti:
kunnolla läpi niin huomaat, etten ollutkaan kokonaan kieltämässä käden lepuuttamista.
Kritisoin vain sitä, että moinen alkaa huolestuttavasti olemaan TAPANA sporttipyörää ajavilla. Ja on olemassa ihan selkeitä syitä, miksi moinen tapa ei pitkässä juoksussa voi olla hyväksi.
En näkisi, että se on silloin mitään päällepäsmäröintiä, jos haluaa herättää keskustelua aiheesta. On aivan mahdollista, ettei osa näin tekevistä ole tullut koko asiaa edes ajatelleeksi. Se on aivan selvä, että jokainen toki vastaa omista edesottamuksistaan pyörän sarvissa!Mistäköhän tuo lepuuttaminen sitten johtuu?
Urpot ostaa kyykkypyöriä, joilla ei todellisuudessa tee suomen oloissa ja rajoituksilla yhtään mitään. Siinä sitten vaan kädet täristen ajetaan staattisessa etunojapunnerrusasennossa, ja toivotaan, että edes jouku huomais, kuinka komee rätkä mulla oikein on. Ja sitten jossain kohtaa on pakko huilata, kun ajellaan mutterilta kotiin se 10 kilsaa. - Turo--Inkeri
Turon--Rinkeli kirjoitti:
Mistäköhän tuo lepuuttaminen sitten johtuu?
Urpot ostaa kyykkypyöriä, joilla ei todellisuudessa tee suomen oloissa ja rajoituksilla yhtään mitään. Siinä sitten vaan kädet täristen ajetaan staattisessa etunojapunnerrusasennossa, ja toivotaan, että edes jouku huomais, kuinka komee rätkä mulla oikein on. Ja sitten jossain kohtaa on pakko huilata, kun ajellaan mutterilta kotiin se 10 kilsaa.mutta usko tai älä, pidän itsekin kyykkypyöristä omalla tavallaan tosi paljon. Ne ovat toki epämukavia esim. kaupungissa, eikä niiden ominaisuuksia pääse kunnolla hyödyntämään kuin rata-ajossa (ainakaan laillisesti). Silti puhdasverisessä kilpurin aihiossa on jotain, mikä viehättää. Tavallaanhan ne ovat ihan parhaita pyöriä ajaa, ohjaukseltaan tarkkoja, todella vakaita ja suorituskykyisiä, mutta vain 1-päällä ja ihanneolosuhteissa.
Minulla täytyisi tosin olla ihan toisen luokan tulot, että harkitsisin sellaisen hommaamista, koska ne ovat kalliita pitää ja huoltaa. Pitäisi myös olla aikaa käydä ajamassa radalla vähintään 5-10 kertaa ajokaudessa, sellaista määrää vapaita viikonloppuja ei taida kesäkalenteristani löytyä. - keittääkö
Turon--Rinkeli kirjoitti:
Mistäköhän tuo lepuuttaminen sitten johtuu?
Urpot ostaa kyykkypyöriä, joilla ei todellisuudessa tee suomen oloissa ja rajoituksilla yhtään mitään. Siinä sitten vaan kädet täristen ajetaan staattisessa etunojapunnerrusasennossa, ja toivotaan, että edes jouku huomais, kuinka komee rätkä mulla oikein on. Ja sitten jossain kohtaa on pakko huilata, kun ajellaan mutterilta kotiin se 10 kilsaa.keittääkö nuppi ku sun honda monkey 50cc:tä ei huomata?
odota viä pari vuotta ku pääset koeajaan kunnon pyöriä ja tu sit huuteleen lisää!
- enemmän
Itselläni selkä väsyy enemmän kuin käden. Joten ajan useimmiten ilman käsiä kokonaan :)
- xxxxxx
Sattui viime viikolla, moottoripyöräilijä morjesti vastaan tulevaa moottoripyöräilijää ja menetti pyörän hallinnan ja törmäsi vastaan tulevaan bussiin. Uskoisin että tilannetta ei olisi tullut jos molemmat kädet olisivat olleet kiinni ohjaustangossa.
- daddispala
Taitaa olla r-6 emäputkenlaakereiden vaihdon/ kiristyksen tarpeessa tai sitten kannattaa hankkia ohjausiskari.
- pienen...
patentin tuohon kaasukahvaan niin että siinä on ikään kuin kitkalukko jolla voi jumittaa kaasun sopivaan asentoon. On reissussa pirun näppärä. Antaa mahdollisuuden nojata bensatankkiin kummallakin kyynärpäällä. Esim. motarilla mopo menee ihan suoraan ja laakeet kurvit menee omaa painoa siirtelemällä.
- pelle peloton
Oletko hakenut patenttia ,vai voiko hyödyntää? Ajattelin jos gps:n ja gyro...gyr....vai mikä pirun skooppi jolla raketteja ohjataan,jos ne yhdistäis niin tulis automopo. Vois ottaa vaikka torkut tankin päällä.Olis sitten pirteä kun pääsee naapuripitäjän esson baariin....tai aapiskukkoja ne taitaa kohta olla.
- Kra
Mulla oli sellanen vuoden -75 nelos-Hondassa vakiona. Ne poistuivat myöhemmistä malleista turvallisuussyistä, kun joku paukapää oli vääntänyt kitkaruuvin "apinanraivolla" kiinni ajon aikana ja mennyt sen seurauksena pöpelikköön. Kun ei sitten enää muistanutkaan löysätä ruuvia aikanaan.
- motarilla
saa mopolla ajaa !!!
- M-G
Mulla Guzzissa tollanen kitkaruuvi vakiona, vaikka ei sitä niin pirun tiukalle saa kierrettyä etteikö kaasua pois jaksa kääntää. Niin sanotusti tekee vaan kaasun vähän "nahkeeksi". Köyhän miehen Cruise Control.
:-) - kauan sitten
Jeesusteipillä kiinni vaan!
enemmän aikaa myöden ja tiedät mistä johtuu ko asia :=)
joskus aikoja sitten ns sporttimopol ajaessani lepuutin myös oikeaa kättä tankilla tai lantiolla :=)
ja sekin selwiää sinulle kun saat niitä kilometrejä lisää aidosti etkä wain haaweissasi tjn- johtuu
että tankslapper loppuu välittömästi kun kuski lentää kyydistä? no siitä,ettei kukaan oo enää paskanjäykkänä puristamassa tankoa.
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.683198Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91851- 1111740
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2241249- 1291048
- 99992
- 60944
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil67926- 84869
Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6865