HEI! Odotan kaksosia innolla ja samalla huolestuneena. Ei vielä aivan varmaa, että ovatko nämä pikkuiset samassa pussissa. RV. 15. Jos ovat samassa pussissa niin ehkä leikataan RV. 32...
Kertokaapas minulle että millä viikolla teidän kaksoset ovat syntyneet? Jos syntyivät keskosina,kuinka he pärjäsivät? kuinka pitkään keskolassa hoidettiin??
Minua pelottaa tämä raskaus hieman ja pelkään että syntyvät/joudutaan ottamaan mahasta n. RV.32. Millaiset mahdollisuudet selvitä??
KAKSOSTEN SYNTYMÄ ENNEN LA..??
9
5266
Vastaukset
Meillä pojat syntyi rv 39 2. Vointini oli erittäinhyvä koko odotusajan ja jo alkuvaiheessa ajattelin että entäjos ne syntyykin kovin aikasin, mutta ei sit ollutkaan haluja pojilla tulla pois :D
tsemppiä!- kaksosmamma
31viikolla, painoivat 1270g ja 1300g.Nyt identtiset pojat 2.5 vuotiaita.Kehitysviivästymää kummallakin, mutta ei mitään tramaattista.Heillä ei ollut tuota kalvoa alkuun välissä ollenkaan kohdussa ,mutta kyllä se sinne ilmestyi, en muista viikkoja.Raskausmyrkytys makuutti 6viikkoa sairaalassa ennen leikkausta.3viikkoa tehohoidossa, 3viikkoa vielä kasvamassa, sitten kotiin.
- -nainen-
Sektio rv 37 ja lapset A 3100g ja B 3540g. Sairaalassa 31 viikosta lähtien. Älä pelkää turhaan, nauti raskaudestasi. Ensimmäinen vuosi oli melko kiireinen :) Hyvää kevättä.
- kaksosten äiti...
Meillä identtiset omissa pusseissaan, alatiesynnytys rv. 37 3, 4 pvää sairaalassa ja kotiin. Vauvat kolmikiloisia.
On totta, että yhteinen pussi vauvoilla tuo suuren lisäriskin raskauteen, mutta onneksi nykyisin tilanna seurataan tarkasti ja viikoilla 32 syntyneet vauvat pärjäävät jo hienosti! Jokunen viikko menee keskolassa kasvamassa, mutta se on pientä sen rinnalla, että loppuraskaus vaarantuisi. - syntyivät
vkolla 33. Painoa oli 1,6 ja 2kg. Tytöillä oli vesikalvo välissä, yhteinen istukka. Sairaalassa oltiin n. kuukausi. Aika hyvin meni alkuaikakin, vähän ongelmaa syömisen opettelussa ja hengitys välillä "unohtui", mutta kun vauvat kasvoivat ja vahvistuivat niin heistä tulikin tosi suursyömäreitä=)!
Varmasti kaikki menee hyvin, tsemppiä sinulle!!! - kaksosten mutsi
meidän tyttäret halusivat ulos jo 28 viikolla... sairaalassa yritettiin antaa supistuksenesto lääkettä... ei auttanut. joten yliopistolliseen sairaalaaan ambulanssilla ja hätäsektio käyntiin!
vauvat pieniä, 1115/37. 1035/37... suoraan keskolaan ja henityskoneisiin.
kokeita, testejä, leikkauksia... siinä meinas tulla paniikki jo... 2,5 kuukautta siellä sitten majailtiin, kasvettiin ja vahvistuttiin!
nyt tytöt jo 10 vuotiaita ja kaikki on ollu ihan ok!
onnea ja voimia ja ennenkaikkea... hyviä hermoja vaaditaan kaksosten vanhemmille! - Meia
Meillä syntyivät viikolla 34 ja olivat hyväkuntoisia ja pirteitä vaikka pieniä.
Ei edes happikaappia tarvittu, 1. yö lämpöpatjalla. Pari päivää vastasyntyneiden tarkkailuosostolla ja sitten normaalilla osastolla. Sairaalassa oltiin yhteensä 9 päivää. Ei ollut ongelmia, paitsi syötöt 3 tunnin välein olivat aika rankkoja ainakin meille vanhemmille. Onnea odotukseen ja synnytykseen.- SanttuNiksu
Moi! Mulla neidit synty rv 35 2. A:2010g 42,5cm ja B: 1968g 23cm. sektiolla tuli ja sairaalassa 7pv... Tytöt niin hyvinvoivia ettei joutuneet edes tarkkailuun, osastolla odottivat :) ja vaikka ne sanovat ettei ne apgarpisteet merkitse niin silti erittäin ylpeä olo oli kun molemaat niitä saivat 9/10 :) neiti a joutu 5pv ikäisenä punasolu pudotukseen, Hb liian alhainen. Siinä kaikki terveyteen liityvät ongelmat. Molemmat voivat hyvin ja kehittyneet normaalisti!
Stemppiä Sulle!!!!
- Nimetön
Kaksoset synty vkolla 32, sektio. Syy transfuusioepäily, yhteinen istukka. Olivat teholla 7vkoa. Se oli rankkaa, nyt on helppoa kun perhe kotona.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 684296
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺674137Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭363552Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli163123Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle342792En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä142562Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102334IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm251461Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1571282Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?
Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli751059