Autovakuutuksen kilpailuttaminen

Nipponi.

Kaveri kehuskeli kun oli saanut huippuhalvan vakuutuksen kyselemällä eri vakuutusyhtiöistä tarjouksia. Sällillä on kaikki mistä auton nyt ikinä voi vakuuttaa ja auto jonka arvo on n. 35000e. No, väitti vuotuisen vakuutushinnan olevan ~800e, mikä tietysti särähti korvaan kun itsellä on ollut vanhaan kasikytä luvun kakslitraseen ruoskaan 600e (ilman bonuksia) pelkkä liikennevakuutus. Että tuommoisen jonkin sortin luksusauton voisi vakuuttaa lähes samaan rahaan kun mun paskarottelon jos vähän kyselee?

Olen myös kuullut paljon näitä jotka ovat saaneet vakuutuksen suoraan 70% suhteilla tms.

No minä olen kitkutellen kerännyt pohjolan vakuutukseeni bonuksia ja niitä on nyt jotakin 30%. Saisinkohan edukkaamman vakuutuksen lähtemällä kyseleen? Onko täällä joku saanu tingattua vakuutuksen hintaa?

5

2903

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Konginkankaan harjamies

      Henkilövahinkovastuu sisältyy jo liikennevakuutukseen. Onnettomuuksissa omaisuusvahinkoja tietysti sattuu paljon, mutta niiden yläraja on osallisten ajoneuvojen ja lastin arvo.

      Esimerkkitapauksessa vakuutusyhtiölle ei voi tulla suurempaa laskua kuin 35000 euroa. Linja-autokolarissa voi pahimmillaan syntyä kerralla 20 ruumista ja 20 invalidia, mistä seuraa miljoonien korvaukset, mutta niitäpä ei maksetakaan autovakuutuksesta.

    • edullinen autovakuutus

      sehän riippuu paljon niistä bonuksista. jos tällä tuttavallasi on täydet bonukset, ja sinulla ei? vakuutukseen vaikuttaa auton merkkikin paljon. monilla erikoisemmilla auto merkeillä saattaa olla erittäin halvatkin vakuutukset, vaikka luulisi että noin hienoon autoon maksaa vakuutukset paljon. liikennevakuutuksen hinnat ei paljon yhtiöiden välillä vaihtele(korkeintaan 50€/vuosi voi olla eroa) mutta kaskon hinta vaihtelee hurjastikkin. ja 70% bonustahan kaskoon voi saada suoraankin.... kuitenkaan ei kannata ottaa halvinta vaihtoehtoa, jos se muuten on tyyliin bonusoikeudeton, omavastuu 600e jne. kyllä autovakuutustaan kannattaa kilpailuttaa, varsinkin jos siinä on täyskasko.

      • edellinen

        niistä bonuksista, niin mikään yhtiö tuskin voi edes antaa bonuksia liikenne vakuutukseen, kyse on kaskon bonuksista. ja jos sinulla on pelkkä liikennevakuutus, niin tuskin säästäisit suuria summia, ja kun lasketaan mukaan vielä se että yhtiönvihdossa tulee rekisteröinti kuluja n.11€, mutta voihan sitä kysellä.


    • Anonyymi
    • Anonyymi00005

      POP vakuutukselta ite sain kyllä hyvän tarjouksen ku edellisessä yhtisössä makso 300€ enemmän vakuutus mitä nyt

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      1907
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1310
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      101
      1057
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      918
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      904
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      761
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      652
    8. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      69
      522
    9. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      13
      518
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      501
    Aihe