moi! Minulla on outoa väsymystä aina sen jälkeen kun olen syönyt runsaasti hiilihydraattipitoista ruokaa ja juomaa. On pakko mennä nukkumaan n. tunniksi kun olo on ihan tööt sen syömisen jälkeen. Sama jos syön esim. karkkia niin alkaa väsyttää kamalasti. Voiko tämä liittyä jotenkin diabetekseen?? Olen 18v., hoikka ja harrastan liikuntaa kilpatasolla eikä suvussakaan ole kyseistä sairautta.. Voisiko tämä silti olla jonkunnäköinen esiaste?? tyhmä kysymys varmaan tämä, mutta mua vaan ihmetyttää tää väsymys ruuan jälkeen..
väsymys ruuan jälkeen
minni
611090
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
..eli kyllähän ruokailun jälkeen väsymys iskee riippuen voimakkuudeltaan kuitenkin siitä mitä olet syönyt...ruoansulatus toimii ja vie energiaa sekin...ja makeisten jälkeen verensokeri nousee äkisti ja voi tulla sokerihumalakin...tämä on tällaista pintainfoa...he saavat informoida lisää jotka osaavat varmempaa tietoa antaa...hyvää kevättä kuitenkin sinulle..
Tasapainoinen ruokavalio sisältää runsaasti tuoreita vihanneksia, hedelmiä ja marjoja sekä erilaisia kokojyväviljatuotteita. Nämä ovat parhaita hiilihydraatteja, eli hitaita, joista elimistö valmistaa energiaa pitkin päivää. ne sisältävät myös runsaasti kuituja, joka myös edesauttaa tasaista energian tuotantoa.
Ruokavalio sisältää myös hyvänlaatuisia rasvoja, valkuaisaineita.
Mutta vesi on tärkein, väsymys saattaa johtua myös nestehukasta, varsinkin jos kahvi on tärkein päivittäinen neste.Kahvi lisää elimistön nestehukkaa. Tarvitset 1,5-2 litraa päivässä vettä.
Ruokavalion monipuolisuus on tietysti tärkeää, ja se että syö hyvää laatua sopivassa suhteessa...
Hitaat hiilihydraatit, nestetasapaino yms. on tärkeimmät huomioitavat, mutta lisäksi muutama seikka joka vähentää ruokaväsymystä:
1) Muista pureskella ruoka hyvin.
2 Älä juo paljon syömisen yhteydessä; mieluiten ainoastaan ennen ruokailua.
3) Joidenkin mausteiden (esim. tabasco, mustapippuri) käyttö vaikuttaa sulatusprosessiin ja vireystilaan, niin hassulta kuin saattaakin kuulostaa.
4) Happamat ruoka-aineet väsyttävät, niiden yhteydessä kannattaa syödä muitakin ei-happamia ruoka-aineita (esim. jogurttiin mustikoita)
5) Suurten hiilihydraattimäärien kanssa kannattaa syödä paljon salaattia (esim. kurkku on hyvä); paitsi kuitujen myös happo-emästasapainon kannalta.
6) Jos syöt paljon rasvaista, on hyvä syödä samaan aikaan jotain tummanvihreää. Mausteetkin kannattaa. Samoin pieni määrä alkoholia jos kyse on poikkeuksellisen rasvaisesta ateriasta, mutta suomalaisittain sitä tuskin on syytä suositella.
7) Jos ramaisee liikaa, syö puolisen tuntia aterian jälkeen pieni jälkiruoka (esim. pari palaa fazerin sinistä)
8) Liiku hieman väsymyksestä huolimatta! Ei tietenkään suurella rasituksella, mutta reipas kävely kannattaa.
9) Jos ruoka ei ota sulakseen nopeasti, juo lasillinen mineraalivettä!10) Älä syö suuria määriä raskaasti sulavia ruoka-aineita (kaali, ruisleipä, lanttu jne.)
11) Nuku riittävästi, se vaikuttaa myös ruuansulatusnopeuteen.
Ja lisäksi kannattaa syödä myös "sydämellä" eikä vain "järjellä" - eli kohtuudella vähän kaikkea sitä mitä tekee mieli ja mistä huomaat itse että tulee hyvä mieli! :)
että sulla diabetestä olis, koska kuitenkin oot ihan kunnossa muuten. ite kun sairastuin nii jouduin viikossa sairaalan teholle, kun kukaan ei tajunnu mistä oli kyse. ja jos sä kerran oot vaan aterioitten jälkeen väsynyt, on se varmaan vaan ihan normaalia väsymystä. mutta ei noi sun mainitsemas asias todennäkösesti voi mitenkään olla esteenä sille, ettet sairastuis.
aali jutska..niin muakin jos vedän vaikkapa ison satsin ruokaa tai jotaa hiilareita ym.
Jos on diabeetikko niin , ruuan jälkeen pitäs mennä pikku kävelylle, niin sokerit tasaantus paremmin.
Eli ei sul mitään diabetest oo. Jos häiritsee kovin, pyydä ottaa verikokeet.
Ankarasti aina ruokailijen jälkeen. Etenkin lounaan. Yleensä iskee myös vahva "brainfog", olo ei enää tunnu normaalilta. Tämän takia olen jättämässä kahvia, se tuntuu vahvistavan väsymystä. Iltaa kohden kaikki askareet paranee ja tämän takia olen lähes yökukkuja. Kuitenkin joskus voin juoda limsapullon enkä huomaa mitään, joten ei välttämättä liity sokereihin.