Moven lisenssistä

Ote oikeudenkäynti pöytäkirjoista...


"Mitään jäsen-, lisenssi- tai
vastaavia maksuja ei ole."

Linkki S2E:n sivuille joilla ei ole mitään tekemistä Moven kanssa...

http://www.s2e.fi/store/index.php?grouppath=171,210&kieli=fi&tuoteid=2551&page=tuote
8847
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Pitää paikkansa, että Movella on nykyään lisenssisopimus. Tämä otettiin käyttöön 4.12.2006. Siitä ei kuitenkaan kukaan saa provisiota/palkkiota, koska se olisi laitonta. Oikeudenkäynti liittyi aikaan toukokuu-syyskuu 2005, jolloin mitään lisenssiä ei ollut.

Äänestä

ohhoh. ompas menny taas rahastus uusiin sfääreihin kun pitää vitamiinien tilaukseen käytettävistä lomakkeistakin maksaa...

http://www.s2e.fi/store/index.php?grouppath=171,216&kieli=fi&tuoteid=2455&page=tuote

vaikka äiti aina opetti ettei mikään ole ilmaista niin tuo menee jo aika paljon yli...

Äänestä
  • Tilauslomakkeet maksavat movettajalle 17 senttiä kappale eli 0,17 €.

    Onkohan käyntikortteja ja muuta markkinointimateriaalia myynnissä? Mikä mahtaa olla hinta?

    Markkinointimateriaalin myynti on erittäin hyvä lisäbisnes Movelle. Näillä tuotteilla on valtavan hyvä kate.

    Äänestä

  • phaipola kirjoitti:

    Tilauslomakkeet maksavat movettajalle 17 senttiä kappale eli 0,17 €.

    Onkohan käyntikortteja ja muuta markkinointimateriaalia myynnissä? Mikä mahtaa olla hinta?

    Markkinointimateriaalin myynti on erittäin hyvä lisäbisnes Movelle. Näillä tuotteilla on valtavan hyvä kate.

    Aika vähän eikö vain?mitähän maksaa kotipitsan tekijälle laatikko kun ottaa kotiin???

    Äänestä

"Huom! Lisenssillä ei ole palautusoikeutta."

Äänestä

eikö tämä 999€ ollut mikään vastaava maksu? Vastiikeeton maksuhan se ilmiselvästi oli.

SSML:n yritys ohjeistosta poimittua:

"Yritykset ja suoramyyjät eivät pyydä suoramyyjiltä kohtuuttoman korkeita aloitus-, koulutus- tai franchise-maksuja eivätkä korvauksia myynninedistämismateriaalista tai muita sellaisia maksuja, jotka liittyvät pelkästään myyjän oikeuteen osallistua myyntiorganisaation toimintaan.

Yritysten tai suoramyyjien ei tule sallia käytäntöä, jossa suoramyyjä ensin maksaa yrityksen jakelujärjestelmään liittymisestä ja saa itse ansionsa jakelujärjestelmään rekrytoimiensa muiden suoramyyjien vastaavista maksuista."

Oikeushan kertoi kantansa tästä aloituspaketista...

Äänestä
  • Jos vitamiinilomake tyhjänä maksaa sen 0,17 € ja täytettynä asiakkaan nimikirjoituksen kanssa sen arvo on 40 € ja asiakkaan jatkaessa tilaustaan vuoden jälkeen 5 €/kk, eli esim. 2 vuoden tilauksesta saa 100 € provikkaa. Ei minusta paha agentin kannalta?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mikko pa kirjoitti:

Ote oikeudenkäynti pöytäkirjoista...


"Mitään jäsen-, lisenssi- tai
vastaavia maksuja ei ole."

Linkki S2E:n sivuille joilla ei ole mitään tekemistä Moven kanssa...

http://www.s2e.fi/store/index.php?grouppath=171,210&kieli=fi&tuoteid=2551&page=tuote

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu