Paljon järkevämpi tapa turvata eläkepäivät, on hankkia työikäisenä omistusasunto, ja eläkkeellä myydä se. Eli mitään eläkevakuutusta ei tarvita. Huono puoli tässä tietysti on se, että lapsille ei jää perintöä.
Vaihtoehto
eläkevakuutukselle
52043
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Onko jotenkin ihmisarvon mittari se että saa jätettyä lapsilleen asunnon?
kun maksaa itselleen eläkevakuutusta?
No jos asuu samalla omistusasunnossa, niin kaipa asunto sitten jää.
Tuo asunnon realisointi eläkepäivinä on ihan hyvä idea, mutta monissa tapauksissa riittämätön. Jossain sitä kuitenkin tarvitsee asua, eikä vuokralla asuminen ole ilmaista.
Vaikka pitkällä aikavälillä kiinteistömarkkinat ovat kohtuullisen vakaat, niin silti voisi hyvä olla sijoituksia myös muualla (ulkomailla), ettei olisi kaikkia munia samassa korissa.
Vaikka suosittelenkin eläkesäästämistä, eläkevakuutusta ei mielestäni kannata missään nimessä ottaa.
Totta puhut. Mä en ainakaan koko elämääni säästäisi rahaa kassaan. Entäs sitten kun tulee joku yhteiskunnallinen kriisi? Hups, vakuutusyhtiö konkassa ja rahat tuulessa. Mistä voi tietää, että saa sitten rahat 30 vuoden päästä?
Rahat vaan kiinni kiinteään omaisuuteen ja sen voi sitten realisoida vanhoilla päivillä jos tarvetta on.
asuntoon sijoitat rahasi. Jos suuri firma menee konkkaan tai lopettaa (esim. Perlos), niin asuntojen arvo sillä paikkakunnalla laskee jopa niin paljon, että joudut myymään sen 20-30%:n tappiolla maksamaasi hintaan nähden.
Riskinsä se on muunkin kiinteän omaisuuden ostamisessa (maatila, mökki, metsä...)