Millä valtuuksilla Katainen voi neuvotella terveydenhoitajien palkoista? Tulikohan vähän puhuttua vaalien alla potaskaa ja johtaa kansaa harhaan.
Kataisen
AY- Liike
5273
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
otettava kun ei sdsak ole mitään saanut aikaan.
Silti hoitohenkilökunnasta osa äänesti demareita.
Tasapuolisessa politiikassa on kaikki otettava
huomioon!Olen pitänyt kokoomusta oikeudenmukaisena!
Hoito-alalla työskentelee pienempi palkkaisia
ammattiryhmiä toimeentulon rajamailla.
Eikös heidän asiat pitäisi ensin laittaa kuntoon?
Hoito-ala on kovasti kuormitettu joten eikö
olisi parempi ottaa mieluummin väkeä lisää
sitä helpottamaan ,muuten on työkyvyttömyys
pommi tiedossa jonkin ajan kuluttua.
kokoomus on myös yhtä huolissaan muistakin matalapalkka-aloista, kuten esim. kaupankassat, siivoojat, puhelinmyyjät, vuokratyöläiset jne.
Jos sairaanhoitajan lähtöpalkka on yli 1 900 euroa/kk lisät, mutta työt ovat pätkäluonteisia ja alimiehitettyjä, niin onko ongelma silloin PELKÄSTÄÄN palkoissa vai voisiko kyseeseen tulla myös työolosuhteet sinällänsä.
Itse veikkaan, ettemme näe kokoomuksen myötä huimia palkankorotuksia hoitoalalla, mutta lisää "joustoja" tulemme kyllä kohtaamaan. Ne yksityisen alan palvelutyöntekijät, joiden toimeentulo jää kuukaudessa köyhyysrajan tuntumaan tai jopa reilusti alle, ovat tuskin kokoomuksen "suojelussa", pikemminkin päinvastoin. Heille kokoomuksen lääke tulee olemaan todennäköisesti "lisää keppiä" ja sosiaalietuuksien karsimista "kannustavuuden lisäämiseksi".
Kalvinistina Vanhanen tulee taatusti tukemaan näitä esityksiä. Tosin se taktiikka tulee koitumaan kepun kohtaloksi, sillä monet ihmiset äänestivät puoluetta jonkinlaisena maltillisena "keskustana", kun eivät halunneet leimautua vasemmistoon tai oikeistoon.
Kataisen vaalitäky aiheutti vain sen että jo kaikkientiedossa olevat matalapalkka alat yhtyy kuoroon sairaanhoitajien kanssa.
Pelkästään sairaanhoitoalan palkankorotukset ovat utopiaa valtion lompsan kannalta "MILJARHEJA" ajateltuna. Palkka asiat ovat kuuluneet Tehylle ja sen KOKOOMUS laiselle puheenjohtajalle. Mutta koska kykyvyt ei riitä aletaan puhumaan puolueen suulla humpuukia. Kokoomus lupasi vaalien olla lupaamatta varoja mihinkään mutta pesolan asiassa ollaan valmiita ajamaan valtion kassa konkurssiin.Hoitajiahan me tarvitaan töihin lisää eikö niin. Tulee mieleen Holkerin hallituksen rahamarkkinoitten vapauttamisen ajat ....että HURLUM HEI!!!!!!!!!!!!!
Terve menoa oppositioon KOKOOMUS!