Volvo 400-sarjan pensapalot Vaasassa

ihmetyttää viranomaisia.

Volvojen tankaajille on sattunut viime päivinä useita mystisiä vaaratilanteita, kun bensiinihöyry ja maahan valunut polttoaine on syttynyt palamaan huoltoasemalla.

Tuorein tapus sattui maanantai-iltana Jet-asemalla, mutta paikka on suljettu turvallisuussyistä ja tutkimuksien ajaksi toistaiseksi. Vastaavia roihahduksia on sattunut samaisella Jet-huoltoasemala kuusi, suurin osa kuukauden sisään. Vahingot ovat esiintyneet yhtä lukuunottamatta samassa tankkauspisteesä Vaasassa ja yksi Porissa.

Vaasan poliisille tehtyjen ilmoitusten perustella kaikki tankattavana olleet autot ovat olleet 460- tai 440- merkkisiä. Autojen vuosimalli on ollut 1994 tai 1995. Eräille autoille syttymisvahinko on sattunut jopa kahdesti lyhyen ajan sisällä.

Poliisi sai tiistaina tulleen asian perusteella useita uusia ilmoituksia samankaltaisista tapauksista tankkauksen yhteydessä.

Koska Vaasassa tapauksia oli paljon, asema ja sen maadoitukset tutkittiin, mitattiin ja testattiin eikä huomattu mitään poikkeavaa tulosta ja vikaa tuloksissa. Myöskään bensasta ei ole löydetty sähkäistä johtavuutta.


Tiedon mukaan Jet- asemat voivat laittaa kyseiset Volvot asemillaan tankkauskieltoon, jos tapauksia tulee lisää.

4

959

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jammppa

      Vaikuttaa mystiseltä, mutta en ihmettele lainkaan. Itselläni oli kyseinen volvo 460 ja autohan on tunnettu heikoista sähköliitoksistaan ja elektroniikasta. Itselläni oli autossa sellainen omituinen piirre jonkin aikaa, kun kännykkä soi alkoi auto täristä kummasti ja akun valo syttyi ja lopulta sammui. Kyse ei ollut sattumasta, koska kyseinen oireilu tapahtui useita kertoja aina kun puhelimeni soi.

      • jammppa

        ihme oireilu autosta ei koskaan loppunut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      339
      7481
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      77
      4849
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3235
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3127
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      76
      2026
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      155
      1924
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      221
      1854
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      167
      1616
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1568
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1488
    Aihe