...asua kaupungin vuokra-asunnoissa. Maksaa 500 euroa asunnosta missä ei edes ilmastointi toimi. Ikkunat on aina huurteessa, kun tekee ruokaa tai käy saunassa. Ja tuulettaa pitää vähän väliä ikkunat selällään, että jotenkin ilma vaihtuu. Homekin on alkanut haisemaan suihkutiloissa.
Eipä korjauksella tunnu kiirettä olevan, vaikka koko talon ilmastoinnit ei toimi.
Eipä korjauksella tunnu kiirettä olevan, vaikka koko talon ilmastoinnit ei toimi.
Vastaukset 32
Vanhimmat
päin kyseiset vuokra-asunnot sijaitsee?Paska juttu,jos eivät kaupungin miehet vaivaannu laittaa paikkoja kuntoon.vuokrat on kyllä hirmu hinnoissa!
Suomi on vapaa maa
Suomi on vapaa maa myös valittaa. Ei kaikki ole niin rikkaita kuin teikäläinen, että tuosta vaan ostelee asuntoja. Ei kai tässä huvikseen asuta tällaisessa asunnossa. Yksityiseltä yritetään kovasti asuntoa saada, mutta ei ole vielä tärpännyt...
Sillä viissatasella jolla maksat vuokraa, maksat jo omaa asuntoa aika mukavasti!
Olen tullut siihen tulokseen, että on kahdenlaisia ihmisiä. Niitä, joille ei koskaan kelpaa mikään jajotka eivät varmasti hetkauta eväänsäkään elin,- saati asumis olosuhteidensa muuttamiseen, ainahan vika on jossain muualla paitsi omien korviensa välissä.
Sitten on niitä jotka osaavat iloita elämän pienistä asioista ja koettavat edes omilla valinnoillaan ja työllään muuttaa asioita parempaan suuntaan.
Oletko tullut ajatelleeksi, että kaikki ihmiset ei saa noin vaan pankista lainaa? Jos ei ole vakituista työpaikkaa, niin turha mennä lainaa pyytämään.
silloin on tyydyttävä vuokra-asuntoon, ja sellaseen minkä nyt sattuu saamaan.
Jaa...ja minäkö kuulun niihin, joille ei kelpaa mikään ja senkö takia, kun vaatisin, että asunnossa pitäs ilmastointi toimia. Jotenkin vaan tuntuu, että näillä vuokrilla ilmastoinnin PITÄS TOIMIA! Että sekö on minun korvien välissä vika, kun tässä asun ja valitan!!!!
Älä kirjottele mitään, kun et mitään edes tiedä. Kaikkeni olen tehnyt, työtäkin on tällä hetkellä ja asuntohakemukset vetämässä ym. Ei se uuden asunnon saanti ihan hetkessä onnistu.
Vai pitääkö minun muuttaa asennettani ja nauttia tästä ilmastoinnin puuttumisesta...
Sitten on myös sellainen ihmisrotu, joka tulee aamuyöllä kapakista kotiin neljän maissa ja luulee olevansa maailman viisain ja alkaa keskustelupalstalla viisauksiaan jaella, kun ei kukaan oo kapakissa jaksanut kuunnella.
200e vuokra ja kaikki toimii.
Taitaa olla se paikkakin vähän liiiiian hyvä..
Että mistähän päin saa noin halvan asunnon ja vieläpä kaikki toimii muka...salli mun epäillä. Saattaapi olla melkoinen murju ja neliöitä ehkä 10. Mut hyvä, että olet tyytyväinen...
joten sen takia on mukavat olot ja halpa vuokra.
kateelliset kirjottelee ;) 34 neliötä on tässä ja ihan hyvin on riittäny, nätkiltähän näitä halpoja saa suhteitten kautta.
Isi ja äippä kunnosti huoneen. Sou wat?
Kannattaa ollakin hyvät suhteet vanhempiin. Olet
kunnon poika, joka oivaltaa sen oleellisen tässä
elämässä. Lutuselle pusu!
kunnostaneet mitään, ainakaan mun ostalta. :) ja itseasiassa mulla ei ole hyvät suhteet vanhempiin, siksi asun omassa kämpässä.
muutama kämppä paljon halvemmalla. Mikset muuta yksityiselle?
kenet vuokralle ottaa. Kuka sitä nyt harmia itselleen turhaan keräisi. Jo asunnon näyttövaiheessa pystyy tekemään hyviä havaintoja vuokralle tarjokkaista. Muutama sopiva kysymys ja tiedän, onko ehdokas asuntooni passeli. Pidän asunnot kunnossa enkä halua että joku paskalortti pilaa kämpän muutamassa kuukaudessa. Samoin, jos ei takuumaksua löydy niin etsiköön muualta. Tämähän tarkoittaa ettei ihminen ole saanut elämäänsä edes sen vertaa järjestykseen että pystyisi parin kuukauden takuumaksun tallettamaan omalle tililleen pankkiin.
jos on työtön ja vielä siihen monta lasta ruokittavana, niin miten kuvittelet säästäväsi johonkin takuuvuokraan? Että täällä on näitä urpoja...ja paskassa kunnossa tääkii rivari on, nyrkinkokoisia aukkoja ikkinoissa, kun talo on "pikkuisen" kallistunut vuosikymmenten saatossa!!! Piti ja piti tulla remonttia, mutta mitään ei kuulu ja 23 vuotta vanha räyhkä, johon ei ole koskaan mitään uusittu. Mutta eihän täällä Savonlinnassa ole pakko asua, kyllä täältä pääsee pois joskus edes. Työttömänä tosin ET VOI muuttaa, koska iskee karenssi päälle perkele! Muualla on TOSIAAN HALVEMPAA!
typykkä saisi niihin pässeihin jotain liikettä. Uhkaa vaikkapa että hommaat yksityisen remonttimiehen ja lähetät sitten laskun näille savujen luusereille! Laiskoja ne on ja pihejä.
Aika pätevä neuvo. Kokeileppas, mitä tuumaavat.
Onnea Ärhäkälle, olen hengessä mukana.
tattista vaan, mutta tuntuu ne päättäjät siellä päässä olevan ihan joltain toiselta planeetalta :))
ole vieläkään älynnyt häipyä kaupungista? Niinhän sinä uhosit jo syksyllä. Tarvittaisiin jonkinlainen "Endlösung" tälle kurjalistolle.
Mikä ihmeen Endlösung...sitä ollaan niin olevinaan parempaa ihmistä, kun on työpaikat ja kaikki. Oletko älykääpiö aivan varma, ettet joskus elämässäsi joudu apua sossusta ruinaamaan...niin voi käydä kenelle tahansa, usko huviksesi.
kaiken senkin pummi, mee töihin!
tai sitten vain pelkkää uhoa, jota hän esittää tällä palstalla jatkuvasti. Tuollaisella räyhäasenteella ei saa mitään asioita hoidettua.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=115&conference=4500000000001597&posting=22000000025135835#22000000025135835
Usko huviksesi, että sellaista katastrofia ei meikäläiselle pääse koskaan käymään. Yrittäjäaikanani opin kantapään kautta että jos ei itse omia asioitaan kuntoon laita niin ei niitä laita kukaan muukaan. Yritys menestyi, myin sen pois ja nyt kohdallani pääoma tekee työtä. Siispä en puhu tämän enempää rahasta enkä työpaikkaakaan tarvitse. Toinen asia "Endlösungin" rinnalla on "Lebensraum". Tavoitteita joiden puolesta kannattaa taistella. Ne jotka ymmärtävät osannevat ottaa sanat huumorina mutta joskus ei vaan voi välttyä noilta ajatuksilta kun katselee roskasakin toilailua Savonlinnassa.
Puhua pehmosia. Onhan se täällä helppoa
leveillä yrityksestään, ja mukamas sen myynnistä.
"Pääoma" tekee työtä. Laitappas kuule joku
totuudenkin sananen, äläkä viitsi olla noin
lapsellinen. Taistele sinä vain, sinullekkin
löytyy se oma roskis. Varmasti olet konkan
tehneen yrityksen, "Entinenyrittäjä" nyt kieriskelet veloissasi korviamyöten.
Vanhempasi ovat taanneet velkasi, ja ovat ikuisessa velkavangeudessa, kuin itsekkin.
Asut nyt vuokra-asunnossa, olet ollut ulosotossa
jo vuosia. Olet hakenut itsesi velkajärjestelyyn.
Ei paljoa jää fyffee perheenelättämiseen.
Se siitä sinun yrittäjyydestäsi. Näetkö tässä itsesi? Että älä viitsi puhua paskaa, samalla
suulla millä syöt. Jos nyt kannattaa syödä lainkaan.
Tiedätkö, kaikki mitä iltapäivällä kirjoitin, pitää paikkansa. Katsos kun järjen käyttö ei ole suomessa onneksi vielä kielletty. Mutta aikoinaan kukaan ei paaponut minua kun oli firman kanssa tiukkaa. Sitten kun alkoi syntyä tulosta niin alkoi kauhea kadehtiminen. Se on sitä sosiaali- ja kansandemokratiaa puhtaimmillaan. Nyt ei enää onneksi tarvitse keltään kysellä lainaa ja pankissakin ollaan niin maireita että. Kirjoituksestasi kumpuaa ääretön katkeruus meitä kohtaan jotka olemme kautta aikain sinua elättäneet. Ottaisit mielummin itseäsi niskavilloista kiinni ja rupeaisit töihin. Siitä saa lisää itsetuntoakin joka teiltä synnynnäisiltä luusereilta puuttuu. Mieti näitä yksiössäsi mutta älä pure sinua ruokkivaa kättä.
Sinähän et ole minua ruokkinut, vain päinvastoin.
Minun rahojani käyt soskunluukulta, eläättääksesi
perheesi. Siellähän käy myös vanhempasi, jotka
menettivät kaiken, sinun bisneksiesi takia.
Itse asun aivan mukavasti omakotitalossa, jonka
viellä ominkäsin olen rakentanut. Maksettukkin jo
vuosia sitte. Kyllä minä sinua säälin, todella.
Kyllä sinä siitä ehkä viellä nouset, se kyllä
vaatii epäinhimillisiä ponnisteluja. Mutta jaksan
luottaa siihen, että sinäkin saat viellä taloutesi kuntoon. Ja pääset ruokkimaan perheesi
ihan itse hankkimillasirahoilla.
Toivottavasti velkasaneerauksesi tuottaa tulosta.
Että saisit viellä pankista lainaa, siihen en kyllä jaksa uskoa.
Kyllähän useat viellä asuvat vuokralla.
Ei siinä ole mitään hävettävää.
Mutta voimia sinulle.
Kyllä se aurinko sinne risukasaankin viellä joskus paistaa. Koeta saada asiasi kuntoon.
Neuvotellaan sitten siitä pienestä lainasta.
Täytyyhän sitä kaveria sen verran jeesata... vai?
typeryyttäsi. Täältä ulkomailta näkee sinunlaistesi katkeruuden ja kurjuuden vielä selvemmin kuin itse samassa paskassa pyörien. Tulen toki sinne heinäkuussa katsomaan juhlahumua ja tutkimaan etteivät sosiaalipummit ole rikkoneet eivätkä sotkeneet vuokra-asuntojani. Samalla ajattelin kotiuttaa voitot pörssistä myymällä osakkeita pois nyt kun niiden arvo on vielä ylhäällä. Ostan sitten huonona aikana takaisin halvalla. Näinhän se menee ja vähintään satoja tuhansia jää tuostakin operaatiosta parin vuoden kuluttua nettoa. Näin se raha tekee sitä työtä, ymmärsitkö? Nyt täytyy lähteä taas ulos auringon ottoon, olisitpa sinäkin täällä.
Uusi SavonPelle. Minkähän takia minun pitäisi
olla siellä?
Ps: Lomalla minäkin olen, tälläkertaa Floridassa.
On lämmin tälläkin.
Olisitpa sinäkin täällä.
Tarjoaisin trinksut... kylmät sellaiset.
Otatellaan.
Lupaamme tulla kaikki Savonlinnan sosiaalipummit sinua vastaan, kun tulet tänne heinäkuussa. Levitämme oikein punaisen maton sinulle ja suutelemme varpaitasi, oi suurmies.
Hyvää jatkoa vaan itserakkaalla elämäntaipaleellasi.