Kuolinsyy

kerrotaan

"Kirkan kuolinsyytutkimukset ovat vielä kesken.

- Kun saamme tietää virallisen kuolinsyyn, annamme tiedon julkisuuteen. Kikin perhe haluaa myös tietää syyn. Jos se on perinnöllistä, on muidenkin syytä tutkituttaa itsensä." Paula sanoo.

7

2364

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luin

      myös lehdestä.Jutussa Paula kertoi Kirkalla olleen jonkin sisäisen verenvuodon ja epäili ettei sydän tamän takia olisi jaksanut.Apu-lehdessä kuulemma kertoo surutyöstään.Taas lehti myy..

    • utopaia

      Hyvä, että Kirkan kuolinsyy julkaistaan.
      Tällä palstalla on aivan liikaa arvailuja.
      Kirka levätköön. Sytytän tänään kynttilän Kirkalle.

    • randy

      Mitä väliä sillä mihin Kirka kuoli???
      Meille kuuluu vain Kirkan musiikki...omaisille
      kuuluu kuolin syyt.

    • Jönde

      Opiskelija tulkitsi sydänfilmin väärin, potilas kuoli
      4-5 kuolemantapausta TEO:n tutkittavina


      Terveydenhuollon oikeusturvakeskus on antanut terveyskeskuksen ylilääkärille huomautuksen liian vähän opintoja suorittaneen opiskelijan palkkaamisesta. Päivystäjänä toiminut opiskelija tulkitsi potilaan sydänfilmin väärin ja potilas kuoli.

      Opiskelijan oli palkannut apulaisylilääkäri, mutta toimintayksikön ylilääkäri oli vastuussa terveyskeskuksen toiminnasta.

      Palkattu opiskelija ei ollut suorittanut kaikkia neljännen vuoden opintoja, joten hänellä ei ollut tuolloin oikeutta toimia laillistetun lääkärin tehtävissä. TEO teki asiasta ilmoituksen myös poliisille, mutta syyteoikeus oli tuolloin jo vanhentunut.

      Kyseessä on tämän vuoden aikana toinen tapaus, jossa liian vähän opintoja suorittaneen opiskelijan palkkaus on johtanut huomautukseen.

      Tällä haavaa näitä tapauksia, joihin on liittynyt kuolemantapaus, on vireillä 4-5, sanoo TEO:n apulaisjohtaja Tarja Holi.

      Valvonta ja ohjaus
      ei ollut riittävää

      Asetuksen mukaan opiskelija saa toimia lääkärinä vain toisen lääkärin valvonnan alaisena. Apulaisylilääkärin mukaan opiskelijalla oli virka-aikana mahdollisuus konsultoida terveyskeskuksen lääkäreitä, muutoin häntä valvottiin sairauskertomusmerkintöjä ja palautetta seuraamalla.

      Terveyskeskuksessa ei ollut varsinaista takapäivystysjärjestelmää, mutta virassa olevat lääkärit olivat yleensä tavoitettavissa myös päivystysaikana.

      Lisäksi opiskelijalle annettiin ohje konsultoida keskussairaalan lääkäreitä. TEO:n mukaan ohjaus ja valvonta ei ole riittävää, jos se lähtee vain opiskelijan itse kokemasta ohjauksen tarpeesta.

      Työnantajan on selvitettävä lääketieteen opiskelijan kelpoisuus toimia tilapäisesti lääkärin tehtävissä. Hänen on huolehdittava siitä, että opiskelija hoitaa vain tehtäviä, joihin hänen tietonsa ja taitonsa riittävät. Työnantaja vastaa myös opiskelijan riittävästä ohjauksesta ja valvonnasta.

      Liuotushoito aiheutti
      ehkä aivoverenvuodon

      Menehtynyt potilas oli hakeutunut terveyskeskukseen äkillisesti alkaneen erittäin voimakkaan rintakivun vuoksi. Opiskelijan tulkitsi sydänfilmiä niin, että kyseessä oli sydäninfarkti, antoi liuotushoidon ja siirsi miehen keskussairaalaan.

      Keskussairaalassa sydänfilmissä ei kuitenkaan todettu sydäninfarktiin sopivia muutoksia, mutta tietokonekerroskuvauksessa havaittiin laaja aortan repeämä.

      Seuraavana päivänä miehen vointi heikkeni ja hänellä todettiin laaja aivoverenvuoto. Mies kuoli seuraavana päivänä.

      Miehelle terveyskeskuksessa annetun liuotushoidon katsottiin todennäköisesti johtaneen aivoverenvuotoon, joten kuoleman katsottiin johtuneen hoitotoimenpiteestä.

      TEO:n selvityksen mukaan miehen sydänfilmissä ei ollut havaittavissa sellaisia muutoksia, jotka olisivat olleet perusteita liuotushoidon aloittamiselle.

    • Utelias-Ulla

      Kirkan omaiset lupasivat antaa julkisuuteen tiedon Kirkan kuolinsyystä kun se selviää.
      Minä en ole ainakaan vielä nähnyt mitään juttua aiheesta? Onko kuolinsyy jo kerrottu ja minulla vain mennyt ohi ?

    • Anonyymi

      suicide

    • Anonyymi00007

      Koppoti koppoti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      160
      1529
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      256
      1086
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      183
      732
    4. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      701
    5. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      209
      664
    6. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      645
    7. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      40
      566
    8. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      66
      526
    9. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      45
      525
    10. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      39
      524
    11. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      32
      481
    12. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      23
      479
    13. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      53
      467
    14. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      38
      460
    15. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      161
      452
    16. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      26
      450
    17. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      69
      441
    18. Poromiehentien remontti ...

      Mikä tilanne? mistä mennään
      Hyrynsalmi
      6
      433
    19. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      22
      395
    20. 19
      394
    Aihe