Accordin huolto

Saavuin juuri 600000 kilometrin huollosta ja ihmetyttää kovasti homman hitaus.

Miten ihmeessä on mahdollista, että pelkkä selkeä huolto kestää merkkiliikkeessä 3h45min? Lisäksi auton luovutus myöhästyi tunnin luvatusta ajasta.

Ohjelmassa ei ole edes mitään erikoisia töitä jarrunesteen vaihtoa lukuunottamatta. Väittäisin, että itse tekisin homman vähintään yhtä nopeasti ja aikaan sisältyisi vielä työkalujen etsiminen sekä paljon pähkäilyä.
61044
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

kestä 600 000 km, taitaa 100 000 km olla se maksimi riisikipolle.... iha selvä provo..

Äänestä
  • Sitikkamiehenä tietenkin ajattelet kokemuksesta noin. Voin paljastaa sinulle, oikeat autot, kuten hondat kestää pitenpään, kuin 600thkm.

    Äänestä

  • Uskokaa tai olkaa vapaasti uskomatta, mutta 1.6-litranen Mazda 626 vm. -89 kesti 340tkm, jonka jälkeen myytiin varaosiksi, mutta ihan kauniisti se ajettiin vielä tuossakin vaiheessa pihasta kaverille. Että se siitä japsien sadantonnin kestävyydestä.

    Äänestä

  • Masta kirjoitti:

    Uskokaa tai olkaa vapaasti uskomatta, mutta 1.6-litranen Mazda 626 vm. -89 kesti 340tkm, jonka jälkeen myytiin varaosiksi, mutta ihan kauniisti se ajettiin vielä tuossakin vaiheessa pihasta kaverille. Että se siitä japsien sadantonnin kestävyydestä.

    Itselläni oli otsikon mukainen auto, isäni entinen ja siinä oli myös noin 340 tkm mittarissa, pikkuista ruostumisen alkua havaittavissa, ei pahaa. Auto toimi ku junan vessa, loistavasti...

    Äänestä

Oho hups sori, nolla liikaa! Kyseessä oli siis uuden Accordin 60000km huolto.

Onhan Honda hyvä auto muttei kai kuitenkaan 600tkm kestä ja vaikka kestääkin niin ei varmaan kannata merkkiliikkeessä huollattaa. :)

Äänestä
  • järkeä on pitää autoa niin kauan että mittarissä on satoja tuhansia kilometrejä? Uusia kun saa tilaamalla ja suorittamalla pakolliset maksut. Mulle riittää kun auto kestää ongelmitta 100tkm =)
    Ennen sitä laitan sen kiertoon ja uutta alle!

    Eniten kilometrejä olen nähnyt 2.2i Accossa (-91 vm.) eli 450tkm. Kävin oikein ihmettelemässä liikkeessä aikanaan sen kuntoa ja kyllähän se liikkui ja oli silleen periaatteessa kunnossa. Koskaan en kyllä sellaista ostaisi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuha2 kirjoitti:

Saavuin juuri 600000 kilometrin huollosta ja ihmetyttää kovasti homman hitaus.

Miten ihmeessä on mahdollista, että pelkkä selkeä huolto kestää merkkiliikkeessä 3h45min? Lisäksi auton luovutus myöhästyi tunnin luvatusta ajasta.

Ohjelmassa ei ole edes mitään erikoisia töitä jarrunesteen vaihtoa lukuunottamatta. Väittäisin, että itse tekisin homman vähintään yhtä nopeasti ja aikaan sisältyisi vielä työkalujen etsiminen sekä paljon pähkäilyä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu