Asia, jota olen pitkään pohtinut on seuraava: Voiko ehkäisypillerit/jälkiehkäisypilerit/abortti aiheuttaa lapsettomuutta? Kertokaahan te naiset, kenellä on lapsia; onko teille tehty ennen lasten saantia esim. abortti, tai oletteko syöneet vuositolkulla e-pillereitä, tai oletteko joutuneet turvautumaan jälkiehkäisyyn, ja jos, niin kuinka monta kertaa?
Hedelmällisyys ja hormonit
minipilleri84
2317
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
15 vuotiaana päädin aborttiin aika "myöhään".sillä minulla oli kuukautiset (tosin ei yhtä voimakkaat kuin normaalisti) mutta en tiennyt olevani raskaana ja kun sain tietää oli viikkoja jo niin montaa että jouduin "synnyttämään" rv 16.myöhäinen abortti voi hyvinkin vaikeuttaa raskaaksi tulemista jatkossa,tai näin minulle sanottiin.nyt tosin on ikää 22v ja toista jo odotan=) kummatkin lapset saivat alkusa ensimmäinen ekalla yrityksellä ja toinen kolmannella.joten ei se aina mene niin miten sanotaan.
niin ja tutun tuttu on tehnyt 5 aborttia ja on nyt taas raskaana (tyhmää,tiedän) onnea yrityksiin (jos siis olette yrittämässä=) )
Moikka...
Minä söin pillereitä kymmenen vuotta, kerran turvauduin jälkiehkäisyyn plus sairastin kaksi kertaa klamydian, mutta raskaana ollaan (onneksi) silti. Mutta kaipa nää jutut on myös aika yksilökohtaisia.