Hei!
Mikä kärhö sopisi paahteiselle paikalle? Ja olisi helppohoitoinen.Ei ole kokemusta kärhöistä. Asumme
IV alueella.
Mikä kärhö helppohoitoinen ja paahteeseen
10
7127
Vastaukset
- puutarhakaupasta
ne myy mitä vaan, 4. alueella ei kasva mikään kärhö kesää pidempään. Ikävä kyllä näin on nämä näreet.
- paholainen
Otapas asioista selvää sieltä puutarha kaupasta ennen kuin kirjoittelet mitä sattuu...
- pari kärhöä
mm. Alppikärhö I - VI
Lumikärhö I - IV
Katso www.viherpeukalot.fi
sekä googlesta löytyy
=) - alppiasteri
Kiinankärhö ja jalokärhöistä ainakin Jackmannii, Rubbel ja Könings Kind menestyvät viitos alueellakin. Penkissä ja ruukussa. Ruukussa olevat olen siirtänyt talveksi penkkiin ja keväällä ovat sieltä nousseet. Kannattaa rohkeasti kokeilla, ovat upeita!
- alppiasteri
Niin ja eteläpuolella paahteessa koko kesän.
- kärhöihin ihastunut
Ostin juuri pari päivää sitten jackmanniin ja istutin sen paahteiselle paikalle, pihamökin eteläseinustalle. laitoin penkkiin uutta multaa.
kuinkahan voisin vielä varmistaa että kärhöllä on hyvät oltavat? pitääkö juurien suojaksi istuttaa jotain monivuotista kasvia? mitä suosittelette ja kuinka lähelle kärhöä se pitää istuttaa?
- sinulle !
Summer Snow on hyvä kärhö, pieniä valkoisia kukkia runsaasti pitkän aikaa ! Jo toisena kesänä se rehotti kolmimetrisenä valtavana pehkona.
Kylvin viereen monivuotista pinkkiä ruusunätkelmää, jonka kukat kurkkivat valkokukkaisen "Summe Snow'n" seasta !
On kaunista !!! Hämmästyin itsekin iloisesti, koska olin jo unohtanut ruusunätkelmän siemenet, jotka vasta tänä kesänä itivät ja tekivät ihania kukkia kärhön valkoisten kukkien sekaan sinne sun tänne.
Ruusunätkelmä on köynnös, joka kasvaa noin puoltoistametriseksi,
vain osa on monivuotisia.- edellinen vastaaja
aurinko paahtaa suoraan kyseiseen kärhöön, on kestänyt kuivuuttakin loistavasti mökiltä poissaollessamme.
Se on varmaan yksi aloittelijan parhaista valinnoista ja niin kaunis satoine kukkineen.
- Mammales
Itse asun myös IV vyöhykkeellä, ja olen saanut menestymään talven yli MultiBluen, NellyMoserin,Jackmaniin, RourgeGardinalin, VilleDeLyonin sekä useita alppikärhö lajikkeita.
- kärhöilijä
Kärhöt tarvitsevat paljon vettä ja varjoa tyvelleen. Lämpöisessa paahteisessa paikassa riittävän kastelun ja tyven varjostamisen turvin voisi menestyä jokin jalokärhö, joka tarvitsee aurinkoa enemmän kuin alppikärhö. Alppikärhö menestyy varjoisellakin paikalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17611175
- 545318
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462555- 372246
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131771Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421664Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311310Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351256Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61066Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo102991