Kapitalismi, Liberaalit&vasemmisto

Tizzittt

Kannatatteko te liberaalit kapitalismia ja tuloeroja?
Jos ette, niin mikä teidät erottaa vasureista?

7

1556

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • analyst

      liberalisteja on moneen lähtöön. osa kannattaa markkinataloutta, osa nykyisen kaltaista sosiaalidemokratiaa.

    • Tse

      Liberaalit kannattavat kapitalismia ja vapaata markkinataloutta. Tuloeroja ei varsinaisesti kannateta vaan ne hyväksytään osana vapaata markkinataloutta. Liberaalit ovat sitä mieltä, että vapaa markkinatalous toimii niin tuottavasti, että tuloeroista huolimatta, myös pienituloisimmat saavat hyvän toimeentulon.

      Liberaalit eivät hyväksy nykyisen kaltaista sosiaalidemokraattista holhousyhteiskuntaa. Sen sijaan osa liberaaleista kannattaa jokaiselle kansalaiselle maksettavaa perusturvaa, joka korvaa suurimman osa nykyisistä sosiaalietuuksista mukaanlukien työttömyysturvan. Perusturvan hyvä puoli on se, että se poistaaa tuloloukut ja työn vastaanottamisen byrokraattiset seuraukset.

    • laissez-faire

      Vastustan jyrkästi kaikenlaista tuloerojen tasaamista, sosiaaliturvaa, julkisia eläkkeitä, hiilidioksidipäästöjen rajoittamista pakkotoimin yms. En hyväksy Liberaalit rp:n kannattamaa politiikkaa.

      • olet::

        G.W.Bush.


      • Tse
        olet:: kirjoitti:

        G.W.Bush.

        Bush ei kannata kapitalismia ja vapaata markkinataloutta vaan fasismia.


      • ja kapitalismi ovat
        Tse kirjoitti:

        Bush ei kannata kapitalismia ja vapaata markkinataloutta vaan fasismia.

        kaksi eri asiaa. Kapitalismin oikea ääripää on fasismia.


      • NVG
        ja kapitalismi ovat kirjoitti:

        kaksi eri asiaa. Kapitalismin oikea ääripää on fasismia.

        Vapaa markkinatalous on yksi kapitalismin tunnusmerkeistä. Koska fasismissa ei ole vapaata markkinataloutta, niin fasismi ei voi olla kapitalismin ääripää. Fasismi rajoittaa myös muita kapitalismin tekijöitä, ei tosin yhtä paljoa kuin markkinoita.

        Fasismi on siis vain jossain määrin kapitalismia. Fasismissa keskusjohto sääntelee hyvin tarkasti markkinoiden toimintaa ja sille ovat ominaista valtion myöntämät monopolit ja raskas verotus. Fasismissa harrastetaan suunnitelmataloutta siinä missä sosialismissakin. Erotuksena on vain se, ettei valtio ole sosialisoinut yksityistä omaisuutta eli se on yksityisten omistuksessa, mutta valtion määräysvallassa. Omistusoikeuskin on siis hyvin kyseenalaista.

        Fasismin voi sanoa olevan kapitalismin ja sosialismin hybridi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      196
      8357
    2. Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa

      Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.
      Maailman menoa
      27
      6074
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      169
      5719
    4. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      15
      3497
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      82
      2967
    6. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      291
      2640
    7. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      178
      2539
    8. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      618
      2380
    9. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      92
      2209
    10. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      19
      1423
    Aihe