opan aromikeitin

miten toimii?

ostin kirpparilta ilmeisesti opan valmistaman 1 litran aromikeittimen, jossa on siis sellaimen putki ja siivilä, kahvi tulee siivilään ja vesi alle,hökötys levylle ja kahvi alkaa pulputa siivilään sitä putkea pitkin. Ongelma on että se sotkee? pitäiskö koittaa laittaa vielä(kin) vähemmän puruja, nostaa pannu pois levyltä vai kuinka sitä käytetään? Pannujauhatusta oon laittanut..

2

936

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ap..

      siis eikö kukaan tiedä?

      • cubix

        jos et vielä tiedä ja yhä käytät sitä niin seuraavat ohjeet. Putkessa on viiva yläreunassa älä täytä sen yli. Kun vesi kiehuu ja on pulputellut jonkin aikaa ja kahvin väri on muuttunut oikeanlaiseksi eli näyttää kahvilta ota pannu pois levyltä. Anna laskea hetken n. 10min ja nauti. Pitää siis tarkkailla kokoajan ettei pääse kiehumaan yli. Saa parasta pannukahvia ks. pannulla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      119
      7626
    2. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      85
      7285
    3. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      5334
    4. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      52
      4875
    5. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      243
      4393
    6. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      44
      4365
    7. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      49
      4356
    8. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      28
      4038
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      59
      3173
    10. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      48
      2616
    Aihe