Millä kielellä pärjää ????

Jaltalle mieli

Miten Jaltalla ja Simferopolissa pärjäilee Lontoon murteella ??? Kokemuksia. Minulle on kerrottu, että Ukrainassa liikuttaessa paikallisen kielen tuntemus olisi lähes välttämätöntä. Onko tosiaan näin ?????

7

2875

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oma mielipiteeni

      Oma mielipiteeni on että opettele vaikka Venäjän aakkoset ja pikkuisen osaat yksin kertaisi lauseita niin pitäs pärjätä.

      Mutta tämä on vain oma mielipiteeni että opettele Venäjän alkeita niin vähän helpompaa.

      Tietysti voidaan näsäviisastella niin tottakai pärjäät vaikka puhuisit saamenkieltä vain.

    • Jaltalla sen verran turisteja muualtakin maailmasta että ainakin joissain paikoissa englantia osataan. En ole koskaan nähnyt siellä ulkomaalaista turistia kadulla nälkiintymässä ilman majapaikkaa, joten jollain tulevat toimeen. Simferopolissa kyllä enemmän tuuripeliä kun vain läpikulkupaikka, ei turistikylä. Neuvoisin lähestymään nuorehkoja koulutetunnäköisiä naisihmisiä, joiden joukosta vieraiden kielten puhujat todennäköisimmin löytyvät. Vaikka Krim on Ukrainaa niin se on lähes puhtaan venäjänkielinen alue, eli venäjän opettelu sinne mennessä tarpeen ainakin aakkosten ja perussanojen osalta vaikka keskustelupuolen englanniksi hoitaisikin. Turkkia osaava voi kommunikoida krimintataarien kanssa, kielet melko samanlaisia ja tataareja joka paikassa. Ukrainaa ymmärretään kohtuullisesti mutta harva sitä puhuu tai haluaa puhua.

      • Jaltalle mieli

        Pitänee opetella joitakin fraaseja ja ne aakkoset. Miten turvallista on liikuskella yksikseen Krimillä. Olis tarkoitus lähteä reissuun yksin.


      • Eipä pelottanut olla yksin ...
        Jaltalle mieli kirjoitti:

        Pitänee opetella joitakin fraaseja ja ne aakkoset. Miten turvallista on liikuskella yksikseen Krimillä. Olis tarkoitus lähteä reissuun yksin.

        Ei meikäläistä ainaskaan pelottanut olla 2vkoa Jaltalla yksin.
        Jos sivuistani olisi jotain hyötyä.

        http://personal.inet.fi/koti/vehkis/Ukraina2004/ukraina.htm


      • tosin venäjällä,
        Eipä pelottanut olla yksin ... kirjoitti:

        Ei meikäläistä ainaskaan pelottanut olla 2vkoa Jaltalla yksin.
        Jos sivuistani olisi jotain hyötyä.

        http://personal.inet.fi/koti/vehkis/Ukraina2004/ukraina.htm

        Yksin käyneenä, osaan ihan kympillä arvostaa tuota sun reissuas.
        Pelihuumoria on näköjään vaatinut jonkun verran. (lähes pakollinen)


      • Jaltalle mieli kirjoitti:

        Pitänee opetella joitakin fraaseja ja ne aakkoset. Miten turvallista on liikuskella yksikseen Krimillä. Olis tarkoitus lähteä reissuun yksin.

        Itselläni vuosien varrella on Krimillä (yhteensä oleskelua reilu 10 vkoa) sattunut seuraavaa:
        1. Aamuyöstä diskosta palatessa takaa tullut varas repi vyökoteloineen päivineen Siemensin uudehkon kännyn. Koska aluksi luulin vain jonkin humalaisen horjahtaneen päin, meni muutama sekunti ennen kuin tajusin tapahtuneen ja pimeällä rantabulevardilla siksakkia juosten voro pääsi karkuun (katuvalaistus nolla). Väkeä oli mutta "vor" huutoni eivät auttaneet kun useimmat pienessä sievässä ja pimeys vaikeutti varkaan havainnoimista. Tapahtumapaikka Gurzuf, Jaltan lähellä.
        2. Rannalla teltan ja auton vieresä olleelta pöydältä viety englanninkielinen pehmokantinen kirja yön aikana (Koktebel).
        3. Rantahuopa pöllitty, myös yön aikana (Koktebel)
        4. Auto naarmuttanut oman autoni kylkeä Simferopolin torin parkkipaikalla - autoni niin romu että ei ollut haittaa (Simferopol)
        5. Koska useimmilla bensiksillä on palvelu, kannattaa katsastaa yksityiskohdat. Kerran Simferopolista lähtiessä tankatessani oli pumppumies unohtanut ruuvata polttoainetankin korkin kiinni. Huomasin asian vasta noin 200 km myöhemmin, joten takaisin hakemaankaan ei viitsinyt mennä.

        Tuossapa nuo kaikki hankaluudet. Oikeasti voi siis sanoa, ettei vaaraa juuri ole jos pitää järjen mukana. Kaiken kaikkiaan suositeltavaa paikka, Krim, jos muistaa olla joviaali ruoan tason, vessojen puhtauden ja muiden pikkujuttujen suhteen. Jos matkustaa Heinäkuun puolenvälin ja elokuun loppupuolen välillä, kannattaa nähtävyyksillä juoksu välttää, turistitungos on kauhistuttavaa...


    • beautiful-girl

      Moi. Olen itse ukrainalainen. Ukrainassa aika harva osa ihmisiä osaa englantia. Suomessa verrattuna Ukrainaan ihmisiä, jotka puhuvat sujuvasti englanniksi on paljon enemmän. Ukrainassa puhutaan seköä venäjää, että ukrainaa. Olen itse ollut pari kertaa Jaltassa. Se on aika hieno paikka.
      Voin sanoa, että kyllä paikallisen kielen tuntemus on todella hyvä asia Ukrainassa. Ota vaikka venäläis-suomalainen tai ukrainalais-suomalainen keskusteluopas mukaan. Hyvää matkaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      151
      1251
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      119
      1048
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      215
      798
    4. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      59
      771
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      64
      742
    6. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      26
      729
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      136
      705
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      45
      641
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      622
    10. Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan

      Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss
      Pyhäjärvi
      58
      564
    Aihe