Miten on ajonvakautuksen tilanne Suomessa?:
NO good!!
6904
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
toki löytyy näistä romutusikäisistä paskoista joita vielä saksasta roudataan lisää pesislippis vinossa? joo, niissähän ne vakautukset on tottakai ja muut herkut.
sellainen ajonvakautusjärjestelmä autossa, mutta en tiedä mihin sitä käyttäisin. Mersut se kuulemma pitää pystyssä, mutta mitenhän sitä muissa autoissa käytetään.
miksi sitten kolareita talvisin sitten tulee paljon,tarkoitan kuolonkolareita??.
Suomalaiset rehvastelevat vaan,ettei he tarvitse minkäänlaisia turvallisuus-varusteita autoonsa,MUTTA totuus on sitten toisin!!.
Olisiko tämäkin sitä Suomalaisen jääräpäisyyttä ja kaikki tietäväisyyttä (olevinaan).
autojen lisääntyessä, lisääntyvät myöskin hurjat ketjukolarit talvisin. Mikähän on syynä ? Ettei vaan typerä luottamus elektroniikan ihmeitä tekevään voimaan.
järjestelmä on hyvä silloinkun tulee jotakin yllättävää ja on harjoitellut esim . liukkaankelin kursilla . Itse olin sellaisella talvella ja voin suositella kaikille.Olen ammattiautoilijana ollut 41 vuotta . Olen vähän naureskellut ja vähätellyt näitä kursseja mutta en enään .Näistä apu järjestelmistä ei ole paljon hyötyä jos ei opettele miten ne toimivat eri tilanteissa eli siis jarrutuksessa ja väistöliikkeissä .Auto pysähtyy hyvin ja ennenkaikkea pystyy väistään edessäolevan esteen esimerkiksi erittäin hyvin kun opettelee muutaman kerran opettajan neuvoilla.Ajoin noin 100 km/h vauhdilla jäätiköllä pujottelurataa ja lopuksi lukkojarrutus ja esteen väistö . On tosi uskomatonta ellei kokeile .myös 4 veto autolla.
totta kai kaiken opettelu on tärkeää.
totta kai kaiken opettelun ja kunnon/taitojen ylläpitäminen on tärkeää.
moni luulee vain osaavansa kaiken kun saa auton liikkeelle.
mutta totuus on, pienikin yllätys vie alle sekunnissa ojaan.
onneksi niitä yllätyksiä ei tule kaikille koko autoilun aikana yhtään,
minullekin vain pari 40 vuoden aikana.
----------------
kaikessa opettelu on tärkeää,
harva osaisi ilman opettelua laskea, lukea tms.
moni vaan luulee että lopun voi itse ajatella, muta ei se niin ole.
Ei kukaan joka osaa ostaisi hometaloja, tekisi huonoja rahasijoituksia,
jos osaisi, nuo em. vain luulevat liikaa itsestään.
toiseksi, myös ruumiillinen kunto luo kolarikestävyyttä.
on se kamala tärsky jo 20 km/h kolaristakin,
minä jouduin pudottautumaan sängystä viikon, vaikka mitään vammaa ei olut,
kaikki paikat olivat niin kankeita.
Molemmissa oli tuuria, juuri silloin olin jo hiljentänyt ja suunnittelin tien viereen pysähtymistä ja kartan lukua,
jouduinkin ajamaan pelolle, mutta onneksi vain 20 km/h nopeudesta,
hallitsin tilanteen loppuun saakka.
Pari perässäni tulluttani kolaroi vastaantulijaan.
Toisessa ajoin mäkisellä tiellä yöllä, iltahämärässä,
vastaantulija tuli parkkivaloilla, ajaen aivan keskellä tietä,
en nähnyt,
onneksi tie oli niin outo, että ajoin hiljaa ja voin heti nykäistä ojaan,
autot kyllä romuttuivat, ei kuskit.
Vastantulija tietysti maksoi kaiken, kun mentiin minun puolelle ojaan.