..huhtikuun 8. päivänä Turku menetti Suomen pääkaupunkiuden Helsingille. Siitä alkoi Turun rappioputki, ja katsokaa tilannetta nyt - tähän ollaan tultu.
Tasan 195 vuotta sitten..
Aboa
9584
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Hienoinen ero on siinä,että silloin Turun omat päättäjät eivät aiheuttaneet Turun alasmenon alkamista kuten viimeisinä vuosikymmeninä on tapahtunut.Vaaleista toiseen onnistuvat turkulaisäänestäjät löytämään turuntautisia päättäjiä!
Turun tauti on nimenomaan demokraattisen päätöksenteon heikkoutta: valitsemamme päätöksentekijät eivät ole hoitaneet tehtäviään, vaan lusmuilleet väärien profeettojen perässä.
Tauti näyttää taas nostaneen päätään. Tehdään typerääkin typerämpiä päätöksiä.- Ei Turku näin suosta nouse!
jotain muuta kiitos.
Ei vielä kukaan ollut silloin kuullut Turun taudista. Mahtoivatko turkulaiset siitä huolimatta kyräillä keskenään samalla lailla kuin nykyään?
Heitekeniläisyyys on Turun kaiken pahan alku ja juuri. Naurettava.
Toi Pukkinenki sit, siäl syntyny mun tiätääkseni ei.
Miten voi noinkin lapsellinen asia ottaa näin suunnattomasti jotakin päähän. Siis tuo koko heidekkeniläisyyshän on lähinnä sellaista alaluokkien kinaa, kuka on eniten turkulainen. :D
Minua ei ainakaan haittaa, vaikka väärässä sairaalassa olen syntynyt. :D
Kannattaa ottaa huumorilla. Ei se ole niin vakavaa!
Niin ei ole väitettykään,että turuntauti jo olisi Turun palon aikoihin muhinut vaan,että vuosikymmenestä toiseen (alkaen 60-luvulta) turkulaiset onnistuvat valitsemaan vaaleissa turuntautisia.Se on ihme ja kumma!
Suurin osa nykyisistä Turun päättäjistä on "junantuomia" eli Heidekeenillä ei ole mitään tekemistä vaan Vr niitä on roudannut tänne.Ja tulokset ovat sitä myötä!