Nyt kun kesä koittaa romut ja roskat näkyvät entistä paremmin. Näitä romunkerääjiä on pitkin ja poikin siellä ja täällä. Kuka bongaa pahimman?
Tälle palstalle vinkkejä odotellen.
nimimerkki: kulmakunnat kuntoon!
Tälle palstalle vinkkejä odotellen.
nimimerkki: kulmakunnat kuntoon!
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kurkitaan nyt ensinnäkin päättäjiemme pihat. Missä kunnossa ja ovatko kunnossa ensinkään.
Näkyvillä olevat romut, on roskaajien olohuoneen jatke.Romujen esilläpito näkyvästi, kertoo ihmisen luonteesta paljon.
Sanotaan nyt vaikkapa sika, mikä sika, jne..
Kantsii käydä tutkailemassa ympäristölautakunnan puheenjohtajan pihamarkkia. Sen nähtyäni ymmärsin parkanolaisten sotkuiset pihat,jollaisia näin kesämökkiläisenä täällä olen useita nähnyt.
Olisi kiva katsella entistä kotikuntaa kauniimpana. Miksi pitää asuinympäristönsä sotkuisena, kun toisellakin tavalla voisi olla.
No eihän sitä muuten kyseisen lautakunnan puheenjohtajaksi pääsisikään, jos ei olisi oma piha mullin mallin??
Vai pihalle kertyvästä kaatopaikkaroinasta.
Kyllähän nämä roinat, jokainen itse hoitaa.
Ei kurkkiminen asukkaiden yksityisyyteen,(omapiha) ole mikään hieno tapa.
Nämä jokapäiväiset ""ympäristöministerit"",
ovat juosta "hotkottaneet" tukkaputkella.
Osalla on "lannoitesäkki" hihnanpäässä, joka
nostaa jalkaa,nostaa jalkaa, toisen pihalla.
Osalla on "neuvoantava" ministeri kainalossa,
ei nosta jalkaa, ei nosta jalkaa,, miksi?
Haluaisimme itse olla omallapihalla, rauhassa.
Vai "ympäristöäkö" ne "bongaa"?
Ei voi yleistää,likkuu paljon myös asiallisia
ihmisiä.
Se kävelytie on, suunnitteluasteella paperilla.
"Tienkäyttäjillä" on röyhkeys kengän alla.
Näin Pentin alueella kevyen liikenteen kaistalla käytetyn purukumin! Vaaleanpunainen väriltään, ei maistunut enää juuri miltään. Veikkaisin vatunmakua mutta paha enää sanoa varmaksi.
Pahimpia roskaajia liikuskelee Lapinnevalla yleisellä uimarannalla Harjulammella. Pulloja rikotaan. Ei uskalla kohta mennä uimaankaan saati sitten muuten luontoa ihastelemaan.
roskaisin paikka.paikallislehdelle, tai luontokuvaajalle, hyvä vinkki.