Hei!
Kevät töitä aloittaessa huomasin että talven aikana oli joillekin veneen puupinnoille (teak) kertynyt vähän hometta. Millä aineella home kannattaa poistaa? ja miten pinta kannattaa käsitellä homeen poiston jäljiltä?
Kiitos jo etukäteen vinkeistä!
Homeen poisto
15
26887
Vastaukset
- ja halvalla
Tokihan veneliikkeissä myydään homeenpoistoaineita mutta hintalapussa on nolla perässä kun vertaat kloriittiin.
- Bavaria the only one
Bavaria ei homehdu, kuten skandit.
- bavaria 42
homehtuu bavariakin, kuten muutkin veneet.
Bavariassa ei ole riittävästi tuuletus ventiileja. ja lämmitin mikä on asennettu tehtaalla on riittämätön. Punkan pohjat ovat homeessa jo ensinmäisen kesän jälkeen.Sisäkatto on täynnä hometta. Reklamaatioita on annettu. Että kyllä se sakemannien venekin homehtuu.
Ylpeä Bavarian omistaja jo 2 vuotta.
- -Mika-
Mikä mahtaa olla pintakäsittely kyseisissä osissa?
Jos kyseessä on pelkästään öljytyt osat, niin suosittelisin kevyttä hiontaa 180 -paperilla ja uudelleen öljyämistä vaikkapa rautakaupasta saatavalla sadolinin 10-öljyllä.
Kyseinen aine on oikeastaan tarkoitettu painekyllästettyjen pihakalusteiden hoitoon, mutta toimii varsin hyvin veneen sisätiloissa oleviin puuosiin.
Mikäli taas kyseiset puuosat on alunperin lakattu, niin sama hoito, mutta lakkaus sitten öljyämisen jälkeen.- puuöljyä
koska kyseessä on puunsuoja, joka sisältää tehoaineita sinistymistä, hometta jne. vastaan. Tällaiset tuotteet on tarkoitettu vain ulkokäyttöön. Tämä on faktaa (ja joidenkin mielestä liioittelua).
- -Mika-
puuöljyä kirjoitti:
koska kyseessä on puunsuoja, joka sisältää tehoaineita sinistymistä, hometta jne. vastaan. Tällaiset tuotteet on tarkoitettu vain ulkokäyttöön. Tämä on faktaa (ja joidenkin mielestä liioittelua).
Eikös veneen puuosia ole juuri tarkoituskin suojata sinistymistä, hometta jne vastaan?
Puuveneisiin on tietääkseni vuosikymmenten ajan ollut tapana imeyttää pellavaöljyä, johon on sekoitettu 50% Aspergolia (homemyrkky, tolyylifluanidi) eikä sen käyttöä erityisesti veneen sisätiloissa ole arasteltu.
Pelkkä pellavaöljy kun homehtuu varsin herkästi, niin pelkästään sitä ei voi käyttää. - puuöljyä
-Mika- kirjoitti:
Eikös veneen puuosia ole juuri tarkoituskin suojata sinistymistä, hometta jne vastaan?
Puuveneisiin on tietääkseni vuosikymmenten ajan ollut tapana imeyttää pellavaöljyä, johon on sekoitettu 50% Aspergolia (homemyrkky, tolyylifluanidi) eikä sen käyttöä erityisesti veneen sisätiloissa ole arasteltu.
Pelkkä pellavaöljy kun homehtuu varsin herkästi, niin pelkästään sitä ei voi käyttää.On toki tarkoitus suojata, mutta kuten mainitsin, nämä tuotteet sisältävät kaikenlaisia tehoaineita ja valmistajien mielestä sekä kemiaa tuntevien mielestä niitä ei pitäisi käyttää tiloissa, joissa oleskellaan ts. sisätiloissa. Taisit aiemmin mainita, mutta eräs ratkaisu on käsitellä puu näillä ns. puunsuojilla ja lakata päälle. Näin ei pääse mitään haitallista haihtumaan ilmaan.
- ja teak öljyä
Ensin pesu sitten päälle teak öljyä. Pesuun en tiedä mikä aine on parasta? Eli ostaisin venetarvikeliikkeestä.
Teak öljyä kannattaa sitten levitellä ihan joka teak pintaan. Ei todellakaan ole mikään iso työ varsinkin jos sen tekee vuosittain kevätkunnostuksen yhteydessä.
Jos ei öljykäsittelyä tehty pitkään aikaan imee pinnat melko paljon eli 2 käsittelyä saattaa olla paikallaan.
Jossain venelehdessä oli testissä teak öljyt ja Bilteman tuote taisi voittaa koko testin? Tätä olen itsekkin käyttänyt ihan purkin ohjeitten mukaan. Enpä tiedä vastasinko lainkaan alkuperäiseen kysymykseen pakko oli kuitenkin mainostaa tuota öljyämistä. Itse laitoin veneen ulkopuolta kuntoon ja tyttöystävä levitteli sisällä öljyä. En meinannut venettä enää omakseni tunnistaa kun menin katsomaan työn tulosta sisälle.
Sitten syksyllä.
Veneen kunnon peittely, vene kuivaksi syksyllä sähkö lämmittimellä, suola pönttöjä sisään (sinne minne ei ilma vaihdu kunnolla) muutama etikka purkki avonaisena veneeseen, kaikki luukut auki eikä hometta enää tule. Jos haluaa hifistellä irroittaa viellä yhden läpiviennin jolloin ilma vaihtuu kunnolla, ottaa aina eri läpiviennin niin tulee nekin tarkastettua/vaihdettua sopivassa syklissä.- H-purjehtija
Ohjeesi kuulostavat ihan hyviltä. Mikä tarkoitus etikalla on talvisäilytyksen suhteen?
- kuulin
H-purjehtija kirjoitti:
Ohjeesi kuulostavat ihan hyviltä. Mikä tarkoitus etikalla on talvisäilytyksen suhteen?
Jostain kuulin tämän ohjeen. etikka siis haihtuu ja näin tulee ilmaan etikka molekyylejä jotka jää vähän joka paikkaan ja näin estää homehtumista. Vaikeaa sanoa onko tästä mitään hyötyä mutta ei siitä vaivaa tai haittaakaan taida olla? Hajua ei ainakaan jää lähtee pikku tuuletuksella.
- kehiin!
Homeet voi pestä pois kloriitilla. Sitä saa venetarvikeliikkeistä kovaan hintaan ja ruokakaupoista lähes ilmaiseksi (esim Daily Kloriitti S-ryhmän kaupoissa).
Öljyämisestä minulla ei ole kokemusta, mutta ainakin ehjä lakkapinta antaa erinomaisen suojan homehtumista vastaan.- tarkoitus on
tukkia puun solukko siten, ettei epäpuhtaudet, kuten home, pääse imeytymään sisään tuhoamaa rakennetta.
Öljyttyyn ja lakattuun pintaan kertyy kuitenkin aina siite yms pölyä, jossa home lähtee kasvamaan.
Tämä ei kuitenkaan ole ongelma riittävän hyvin öljytyssä pinnassa, koska home ei ole siis päässyt solukkoon saakka.
Tulevana kesänä ajattelin kokeilla parissa koekappaleessa saunasuoja käsittelyä muuten kyllästämättömässä puussa. - Anonyymi
tarkoitus on kirjoitti:
tukkia puun solukko siten, ettei epäpuhtaudet, kuten home, pääse imeytymään sisään tuhoamaa rakennetta.
Öljyttyyn ja lakattuun pintaan kertyy kuitenkin aina siite yms pölyä, jossa home lähtee kasvamaan.
Tämä ei kuitenkaan ole ongelma riittävän hyvin öljytyssä pinnassa, koska home ei ole siis päässyt solukkoon saakka.
Tulevana kesänä ajattelin kokeilla parissa koekappaleessa saunasuoja käsittelyä muuten kyllästämättömässä puussa.Sauna suoja on veden ja erikeperinseos !!!
- hometta pressussa
Kuka kertoo mitkä on keinot saada pressun sisäpinnalta homepilkut pois ! Normaaleilla pressunpesuaineilla tai esim. Arielilla pestessä lika kyllä lähtee mutta home ei !!
Boracol tappaa homeen... 2-3 pesua ja sen jälkeen homma on lähinnä fyysinen eli peset vain sen kuolleen mustan töhnän pois pinnoilta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
R.I.P Marko lämsä
Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi624332Vappu terveiset kaivatullesi
otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡1551823Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut
Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html141533Puskaradio huutaa
Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !381297Miksi aina vain seksiä?
Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau1681073- 58919
- 79915
Martinalta vakava ulostulo
Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.168843Hei rakas A,
olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en54821- 39791