peppi

vesa

onko peppi pitkätossun maassa käyneitä.mitä mieltä olette paikasta.taisi sijaita ruotsissa jollain saarella

5

1014

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onhan meitä

      Jep Gotlannista löytyy Visbyn liepeiltä Kneibbyn leirintäalue ja sen luona se aito alkuperäinen Huvikumpu jossa peppi -sarjaa aikanaan kuvattiin. Talo on ihan kiva ja sen lisäksi alueella on muutamia huvipuistohärveleitä ja erikseen myös vesipuisto jossa on jos jonkunmoisia altaita ja liukumäkiä. Huonona puolena aika kallis hintataso, jo pelkästään laivamatkat Gotlantiin maksavat aika lailla ja onhan kohde suosittu ruottalaisten keskuudessa että vilkkaimpaan loma-aikaan voi olla ruuhkaistakin. Mutta suosittelen silti!

      • vesa

        kiitos tiedosta.täytyy käydä kesällä


    • jkl

      kaksi kertaa ollaan käyty Visbyssä. ensin Silja Linen Opera-risteilyllä (joita ei enää tehdä :-( ) ja viime kesänä omatoimimatkalla. Varattiin netistä lauttapaikat ja hotellit. kätevästi sujui tosin ei se mitään ihan älyttömän halpaa lystiä ollut, mutta mikäpä nykypäivänä on.
      Visbyssä on muutakin hauskaa nähtävää kuin Kneibbyn "Peppimaa". Meidän 5v tyttö tykkäsi myös tippukiviluolista ja Viikinkikylästä.
      suosittelen kympillä kohdetta! Heinäkuussa hotelliyöt Visbyssä oli muistaakseni alkaen 1200kr/yö/huone (meitä oli 2aik 1lapsi)

      • vesa

        kiitos tiedosta.vieläkin varmemmin menemme käymään siellä.


      • jkl
        vesa kirjoitti:

        kiitos tiedosta.vieläkin varmemmin menemme käymään siellä.

        tuli mieleen vielä yksi vinkki:
        kannattaa aamulla viedä heti sinne vesipuistoon pyyhkeet varaamaan aurinkotuoleja hyviltä paikoilta. ekana vuonna ei tehty näin ja iltapäivällä kun mentiin uimaan oli lähes mahdoton löytää mitään hyvää auringonottopaikkaa (tämä heinäkuussa siis). toisella reissulla tehtiin kuten paikalliset eli vietiin pyyhkeet aurinkotuolien päälle ja siellä ne odottivat meitä sitten iltapäivällä kun haluttiin mennä uimaan. vesipuistostahan pääsee edestakaisin kesämaan puolelle (olettaen että on ranneke joka oikeuttaa molempien sisäänpäässyyn)

        Kneippbyn kesämaalla on kivat kotisivut, en muista osoitetta ulkoa mutta google varmaan auttaa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6158
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5627
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      57
      2663
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2078
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1788
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1734
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1623
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1277
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1038
    Aihe