Kummasti tuntuvat aina tietävän mitä toisten tulisi tehdä ja mitä toisten ei tulisi tehdä?
Missä ovat Greenpeacen todelliset teot?
Miksi he eivät perusta Greenpeace sähköyhtiötä ja ala myymään itse ekosähköä? Ovat olevinaan niin asiantuntijoita ja tietävät muka mitä meidän pitäisi tehdä ympäristömme hyväksi. Mutta itse he eivät näköjään ole valmis tekemään yhtään mitään.
Miksi he eivät itse perusta ja suunnittele täydellistä kierrätysjärjestelmää? Miksi he olettavat, että jonkun toisen se on tehtävä ja heidän ei tarvitse osallistua itse työhön mitenkään? Heillä tuntuu olevan omasta mielestään tietoa ja ratkaisut kaikkeen. Miksi he eivät niitä sitten toteuta?
Nyt vaaditaan tekoja. Maailma muuttuu tekemällä itse. Nyt he eivät tee yhtään mitään yhteiskuntaa ja maailmaa hyödyttävää ja ovat täysin toisten elätteinä. Sitten kun jotain pitäisi oikeasti tehdä, niin alkaa änkytys ja kiertely eikä tuosta paskasakista sitten olekaan mihinkään todellisen ratkaisun toteuttamiseen.
Missä ovat Greenpeacen todelliset teot?
Miksi he eivät perusta Greenpeace sähköyhtiötä ja ala myymään itse ekosähköä? Ovat olevinaan niin asiantuntijoita ja tietävät muka mitä meidän pitäisi tehdä ympäristömme hyväksi. Mutta itse he eivät näköjään ole valmis tekemään yhtään mitään.
Miksi he eivät itse perusta ja suunnittele täydellistä kierrätysjärjestelmää? Miksi he olettavat, että jonkun toisen se on tehtävä ja heidän ei tarvitse osallistua itse työhön mitenkään? Heillä tuntuu olevan omasta mielestään tietoa ja ratkaisut kaikkeen. Miksi he eivät niitä sitten toteuta?
Nyt vaaditaan tekoja. Maailma muuttuu tekemällä itse. Nyt he eivät tee yhtään mitään yhteiskuntaa ja maailmaa hyödyttävää ja ovat täysin toisten elätteinä. Sitten kun jotain pitäisi oikeasti tehdä, niin alkaa änkytys ja kiertely eikä tuosta paskasakista sitten olekaan mihinkään todellisen ratkaisun toteuttamiseen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
ympäristöteot viipyy? Aina jonkun muun pitäisi tehdä jotakin. Varmaan muut sinut jo elättääkin sinne peräkammariin.
Tuolla tavallako ympäristön tila paranee? Hyvin tyypillistä Greenpeacen touhua. Syyllistetään muita ja itse ei tehdä yhtään mitään. Kaikki on toisten syytä. Toisten täytyy tehdä kaikki.
Greenpeacen hörhöt ei ole toistaiseksi pystyneet tekemään yhtään mitään ympäristön ja luonnon hyväksi. Missä viipyy Greenpeacen perustamat ekologiset tehtaat?
Minä sentään teen työkseni ekologisia ratkaisuja eräässä pörssiyrityksessä. Laskennallisesti pelkästään minun työpanokseni energiataloudellisesti on ollut arvokkaampi luonnolle kuin Greenpeacen teot koko historiansa aikana. Sillä aikaa Greenpeace ei ole onnistunut tuottamaan ainuttakaan ekologista ratkaisua.
eli vaaditaan että jonkun muun pitäisi tehdä jotain mutta itse ei ole valmis tekemään mitään...ekologisia ratkaisuja pörssiyrityksessä..salli mun nauraa....
eivät laske immeisiä töihin,köyhiä työläisiä kiusoovat(Kemi)Ja pitteethän hyö piästötki kurissa,ajelovat venneellä ja rieukkuvat lissee köyhille työläisille.Nii jotta hyöhän paljon pahhoo tekevät,lissee vuan sitä sammoo,mie ainki kannatan reenpiissii,antaisivat immeisten tehä töitä ja ostasivat soutuvenneitä
Mitäpä sitä kysymään tyhmien alkuperäisasukkaiden mielipiteitä kun GP:n siirtomaaherrat tietävät asiat paremmin.
pilkata jumalaista Greenpeacea. Tulee sensuuri ja kukistaa kaiken arvostelun. Varokaa.
kun alkuperäisasukkaat nousivat Muoniossa "hyväntekijäänsä" vastaan ihan ilman Greenpeacen apua? Väärin sammutettu?
Maailmassa monta ihmeellistä asiaa...
Greenpeacen tärkein tehtävä tuntuukin olevan mielenosoitusten pitäminen, rakennuksiin kiipeäminen ja itsensä sitominen puihin. Aivan kuin tällä tavalla niitä ongelmia ratkottaisiin. Lisäksi järjestö keskittyy paasaamaan sellaisista asioista, jotka ovat kuitenkin melko hyvin. Suomeenkin vaaditaan tämän tästä lisää luonnonsuojelualueita, vaikka niitä on jo yli 10% koko maan pinta-alasta. Onneksi maailmassa riittää höynäytettäviä nuoria, jotka ylläpitävät järjestöä kannatusmaksuillaan.
Greenpeace ei ole energiayhtiö. Vain hölmö luulee sitä sellaiseksi.
Onko joku väittänyt sen olevan energiayhtiö? Mutta se voisi olla sellainen. Se voisi tehdä jotakin oikeasti ympäristön ja luonnon hyväksi. Se voisi alkaa itse tuottamaan ekosähköä.
Miksi Greenpeace ei tee mitään konkreettista asiansa eteen, kun kerran ovat tietävinään kaikki asiat niin hyvin? Tekisivät itse.
En todellakaan ymmärrä miksi kansalaisjärjestön pitäisi tehdä sähköä.
Kyseessä on järjestö joka pyrkii vaikuttamaan mielipiteisiin.
Et taida ymmärtää periaatetta, mutta ei omaa hölmöyttä pitäisi tuoda julkisille palstoille.
Greenpeacen toimintaperiaatteisiin kuuluu tutkimustyö, tiedotus ja mielipidevaikuttaminen. Ne ovat hyvin laajalti käytettyjä ja voimakkaiksi tunnustettuja toimintamalleja, kysy vaikkapa politiikan lobbareilta.
Käytännön tehdastyö on hieman kaksipiippuinen asia. Yleinen tuotannon lisääminen sotii nimittäin pahasti Greenpeacen ja ympäristönsuojelun periaatteita vastaan. Sitten tietenkin voisimme väitellä siitä, että onko mielipidevaikuttaminen tehokkaampaa kuin suora kilpailutoiminnan lisääminen. Periaatteessa se on ekologisempi vaihtoehto, olettaen, että mielipidevaikuttaminen on riittävää.
Valitettavasti näyttää siltä että GP:n toimintaperiaatteisiin kuuluu valehtelu, tietojen vääristely ja tosiasioiden välttäminen. Näitä tapauksia on viime vuosina tapahtunut niin useasti, että kyseessä ei voi olla sattuma tai osaamattomuus.
Mutta toisaalta eipä tämän juurikaan pitäisi hämmästyttää. Greenpeacehan ei millään muotoa ole avoin ja demokraattinen kansalaisjärjestö. Ulkomailta sotilaallisen yksinvaltaisesti johdetun yhdistyksen jäseneksipääsy on käytännössä mahdotonta. Tiedon ja ymmärryksen puutteesta kärsivien suomalaisten viherpiipertäjien rahat toki kelpaavavat ns. tukijäsenyyden muodossa.
Lohduttavaa on ajatus, että totuudella on taipumus tulla esiin ennemmin tai myöhemmin. Joskus se saattaa kestää mutta on kuitenkin väistämätöntä.
niin voisitko antaa perusteluita väitteillesi tai jopa esimerkkejä?
yksilöity lista noista vääristä tiedoista niin sekin asia selviää, muuten olet juuri todistanut julkisesti olevasi valehtelija ja väärän tiedon levittäjä.
Jäämme odottelemaan...
(Odottavan aika on pitkä!)
=D
Olen seurannut GP:n metsätiedotusta tarkkaan kolmen vuoden ajan. Mikä siinä on ollut valetta tai vääristelyä?
Jos järjestö, jonka ainoa ase on tiedonvälitys, levittää väärää tietoa, se olisi kadonnut jo ajat sitten tehottomana organisaationa.
Ei tarvitsisi metsäsektorin patruunoiden niin pelätä GP:tä, jos järjestö oikeasti levittäisi väärää tietoa.