Onko Helsingin Bussiliikenne Helsingin kaupungin yritys ei sitä ainakaan yhtä selkeästi liitetä Helsingin kaupunkiin omistajana kuin vaikka Rakennusvirasto tai edesmennyt HKL. HKL aikana selvästi tiesi, että tämä on kaupungin omana tuotantona hoidettua bussitoimintaa. Nykyisin sitä ei mitenkään erota yksityisestä bussiyrityksestä.
Onko Helb
Bussiliikenne
3816
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hkl ei ole kuollut ja kuopattu, se toimii edelleen. Sillä vaan ei enää ole omaa bussiliikenneyksikköä. Kaupunki kuitenkin omistaa Helsingin Bussiliikenne Oyn, siis osakeyhtiön joka on itseasiassa sama kuin vanha Suomen Turistiauto joka oli sitä ennen Helsinki-Maaseutu-Liikenne Oy (ja sitä ennen oli Malmin Linja-auto Oy nimellä mutta sillä nimellä ja siihen aikaan yksityisessä omistuksessa, siis joskus puolivuosisataa sitten). Tai oikeammin ensin Hgin kaupunki osti Helsinki-Maaseutu-Liikenne Oyn ja se puolestaan osti Suomen Turistiauton ja nämä kaksi fuusioitiin Suomen turistiauto-nimelle joskus 80-luvulla jos en vuotta väärin muista.
Tuo mielikuvasi johtuu kai siitä että on helpompi mieltää virasto-tyyppinen instanssi kaupungin omistamaksi kuin osakeyhtiömuotoinen. Vantaalla oli joskus männä vuosina Helgin tyyppinen bussifirma, Vantaan Liikenne Oy jonka Vantaan kaupunki omisti kokonaan, silti sen osasi mieltää kaupungin firmaksi.
Se on totta, että virastot ja liikelaitokset mielletään joskus enemmän kaupungin omaksi toiminnaksi kuin yhtiömuotoinen yksikkö.
Muistan Vantaan Liikenteen ja Espoon auto nimiset toimijat. Sitten oli kelta-punaset paikallisliikenne bussit,erityisesti muistissa on se kun niillä oli sellaisia
venäläisiä kotter vai kutter merkkisiä busseja joissa oli hyvät penkit istua.
Tuli vaan extempore mieleen tämmönen juttu kun muistin nämä vihreät Espoon bussit jostain.
vihreät liikkuu vieläkin, tosin Concordia bus Finlandin nimissä, osahan noista vanhoista Espoon auton autoista on jätetty vihreiksi. Mitäpä sitä turhaa maalata kaikkea vaan väritys vaihtuu sitä mukaa kun autokanta uudistuu.
Se Kutter muuten on suomalainen tehdas. :)
Itse en muista Vantaan liikenteellä olleen Kutter-korisia, enkä myöskään yksityisellä liikennöitsijällä edesmenneellä Liikenne Oylläkään (se on juuri se puna-keltainen, Vantaan Liikenne taas oli oranssi-keltainen). Sen sijaan niin ikään edesmenneellä Lähilinjoilla oli joskus 80-luvulla noita Kutter 9-korisia busseja.