Asun rivitalon päädyssä ja pihalleni on joku aikoinaan istuttanut koristevadelmaa aidan viereen (ei naapuria sillä puolen). Haluaisin ehdottomasti päästä koristevadelmastani eroon tavalla tai toisella ja mielellään nyt keväällä ja haluaisin istuttaa siihen paikalle jo tänä keväänä jonkin muun hyvin kasvavan pensaan.
Onko siis kenelläkään minkäänlaista ideaa millä koristevadelman saisi tuhottua?
Ja mikä olisi sellainen kasvi, jonka saisi sen tilalle näkösuojaa antamaan?
koristevadelman tuhoaminen
4
9143
Vastaukset
- kuulemma
Tuttuni oli samassa tilanteessa pari vuotta sitten. Monta päivää meni lapiohommissa, kun kaivoi koristevadelmaa (meilläpäin sanotaan tuoksuvadelmaksi) pois juurineen. Ehkä round-upilla pääsisi vähemmällä vaivalla? Tosin sitten täytyy odottaa, että siihen tulee kunnon lehdet, että aine vaikuttaa. Ja vaarana on, että siitä paikasta kuolee kaikki muutkin kasvit.
Millaiseen paikkaan uusi pensas tulee? Valoon vai varjoon? Missäpäin Suomea asut (mikä vyöhyke)? Haluatko kukkivan pensaan, minkä väriset kukat mieluiten? Kuinka korkeaksi haluat sen kasvavan? - kokemusta on.
Ensin katkot kaikki pystyssä tököttävät versot poikki ja sen jälkeen kaivat juuret maasta. Niin yksinkertaista.
Niin, makunsa kullakin. Tuoksuvattuhan on hyvä näkösuoja sekä hyvin kasvava.
Kannattaa itse tutkia kasvikirjoja, vaikka ensin kuvia ja sitten kun löydät jonkun miellyttävän, niin tutkit kasvuvaatimukset, yms. siitä se sitten lähtee.
Yksi kun tykkää yhdestä ja toinen toisesta kasvista. - leskenlehti
Minä haluaisin lisää tuoksuvadelmaa rivarin takapihalle,millon se olis paras istuttaa ja pitääkö sitä leikataq.?
- ei vatukkaa
Pitäisi lailla kieltää tuksuvatukan istuttaminen rivitalon pihalle! Kymmen vuotta sitten niitä kamalia jurakoita kaivettiin lapion ja kirveen kanssa pois. Kuitenkin niitä on sinne jäänyt, koska aina edelleenkin ne jostain kasvaa. Taitaa olla paras turvautua myrkkypulloon niiden kanssa, muita kasveja joutuu varomaan.
Helppohan tuoksuvatukka on, jos ei halua pihaansa mitään muuta. Se onneton vielä leviääkin niin kamalasti!
Ei kiitos pieneen pihaan vatukkaa!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1491787
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu121641Joensuun (kaupungin) kiusaamisongelma
Syrjitään, savustetaan ulos ja kiusataan. Pieneen piiriin ei kaikki mahdu. Tehdään elämästä mahdotonta, jolloin ainoa va301232Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu1931161- 911113
- 741001
Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä
Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta351961- 62839
- 49811
- 50796