Onko kukaan muu pilannut terveyttään moisessa työssä?
Jauhemaalaamossa 5.v
t;öissä.
71270
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
No itse olen märkämaalari ja ajottain tuppaa iho punoittamaan,kutiamaan,silmän ympärykset kaikkein pahimmat,paranee hitaasti.Täytyy sukeltaa kaiketi muihin työtehtäviin,mutta miten minun käy jos menen töihin jauhemaalaamoon
Jatkuva päänsärky,tokkuraisuus ja huimaus kohtaukset
Agressiivisuuteen olen myös kiinnittänyt huomiota,kilahtaa todella helpolla ja pienistä asioista..
Jos saat pidettyä täyden kesäloman niin sinä aikana voi tarkkailla mitä muutoksia tapahtuu töissä olemiseen verrattuna,itselläni ainakin iho paranee huomattavasti.Jotain luontaistuote tabletteja olen syönyt,mutta tiedä sitte niitte tehoa.
poikaystäväni oli kans 5 vuotta jauhemaalarina ja hänelle tuli sinä aikana atooppinen ihottuma ja nenä vuotaa verta todella helposti ja usein. ilmeisestikään ei ole ainut joka on saanut kärsiä työstään. :(
Mulla ei ole kokemusta maalaamosta, mutta itselläni oli pohjalla atooppista ihottumaa ja sairastuin heti kättelyssä astmaan kun puuhastelin pari päivää tutun rakennuksella liimojen parissa.
Nyt kun olen näihin kemikalisairastumisiin hiukka tutustunut, kaikenlaiset ensi oireilut kannattaa ottaa vakavasti. Vaikka vastustuskyky olisi hyvä eikä sairastumisriskiä suurentavia taustasairauksia olisi (atopiataipumus, allerginen nuha jne), saattaa perustervekin ihmisen sairastua vaikkapa ammattiastmaan. Jostain ymmärsin, että yksi otollinen ajankohta sairastua on esim. flunssan yhteydessä tai jälkeen, jolloin immuuniteetti ei ole täydessä terässä. Tai kun on kemikaliärsytys päällä ja vaikkapa Rinovirus "iskee nenään".
Tällä tietämyksellä lähtisin heti lätkimään paikasta, jossa joudun kemikalialtistukselle. Jos on ammattina, pitää olla täydellinen suojavarustus.
Ensioireilut on yleinen hälytysmerkki.
Tässä TTL:n vanhoja lukuja. Jostain varmaan löytyy tuoreempiakin. Olen ymmärtänyt, että sairastumiset ovat lisääntynyt räjähdysmäisesti.
Googlella löytyy lisää asiaa hakusanalla: ammattiastma.
Ammattiastmaa:
http://www.ttl.fi/Internet/Suomi/Tiedonvalitys/Verkkolehdet/Tyoterveiset/1996-03/02.htm
Jauhemaalarina n.6v.Astma tuli,mutta ei todettu TTL:lla ammattiastmaa.Eivät saa testattua kaikkia "myrkkyjä"siellä ja eivät saa duuniolosuhteita TTL:lla.Noin 30% saa ammattiastmadiagnoosin.