Masa, nyt kun alat koota sitä sun hallitusta niin kato, että ministereillä on kielitaito kunnossa ettei tartte hävetä niiden puolesta kun ne mokeltaa ulkomailla ja ulkomaisten ihmisten kanssa!
Kielitaitoa hallitukseen Matti!
jurde65
3201
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Englantia tarvitaan ja ranskaa. Pakkoruotsi on tarpeeton taakka.
Puurot ja vellit on taas iloisesti sekaisin.
Pakkoruotsilla ja hallituksen kokoonpanolla ei ole juurikaan tekemistä keskenään. Mikä pakkoruotsi? Se on toisena kotimaisena kielenä luonnollisesti opetuksessa mukaan, mutta esim. yo-kirjoituksissa vapaaehtoinen.
Eikös se ole hyvä, että hallituksessa edes pari ministeriä hallitsee myös ruotsinkielen paremmin kuin auttavasti.
Kyllä se on niin, että Suomessa ei pitäis tulla valituks hallitukseen (puoluetta pitkään palvelleiden osaamattomien hölmöjen palkintovirkaan) jos ei ole tehtävän edellyttämää koulutusta ja kykyä.