Onnellisuus on sitä oikean ihmisen

Muru-mari

kanssa elämistä yhdessä arkea ja juhlaa. Toisen huomioimista pieninkin elein. Kiittämistä, että hän on olemassa siinä vierellä. Riitojen puhumista ja asioiden selvittämistä, toisen kunnioittamista. Anteeksi pyytämistä ja antamista. Yhteisiä hetkiä, koti-iltoja, ulkomaanmatkoja.Onnellisuus koostuu pienistä asioista, luonnon kauneudesta, musiikista, elokuvista ja siitä, että kaiken voi jakaa rakkaan ihmisen kanssa. Onnellisuus on tunnetta, että toinen välittää, kuljemme yhteistä tietä eikä kukaan voi sitä särkeä. Olen onnellinen jokaisesta päivästä jonka voin kanssasi viettää. Minä rakastan sinua Terhotapio!

3

795

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • harrat

      Olen itse oppinut että ainakin yksi pysyvän onnen säilymisen tärkeä puoli on olla ihmissuhteissa vilpitön.
      Avioliitossa vilpitön rakkauslupauksessaan. Väärämielisyyden pesiytyminen (esim uskottomuus)mieleen ja petollisuus tuhoaa onnen.
      Viisas kirja sanoo, että väärämielinen ei onnea löydä.
      Onnellisuus säilyy ja asustaa vilpittömän ja avoimen ihmisen sydämessä. Kannattaa olla rehellinen, eikä salata mitään asioita ja vaeltaa siten että omatunto ei soimaa. Siinä minun neuvoni.

    • sitä että saa maata

      aurinkotuolissa varjon alla, lukea hyvää kirjaa ja kuunnella lintujen laulua. Muuta en kaipaa.

    • oikeesti onneton

      luin tuon tarinan ja tunteeni vaan varmistui että seurustelen väärän tyypin kaas;( Asiat pitääs olla justiin nuon että se olis se oikee,mutta nyt ku me ollaan oltu parin päivän tauolla niin oon tajunnu että tunteeni ei oo samat mitä ne oli pari kuukautta sitte vaan ne on vaan pelkkiä kaveri pohjaisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1309
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      82
      1182
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      96
      967
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      813
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      713
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      589
    7. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      29
      516
    8. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      510
    9. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      468
    10. Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla

      Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu
      Ikävä
      33
      455
    Aihe