Meinaan tytölle ostaa kesäksi hänelle ensimmäisen auton ja ajattelin kysäistä lukijoiden mielipidettä mikä olisi sopivin pikkuautomerkki.
Itse olen ajatellut että , ei ruiskulla vaan kaasuttimella, varaosien saanti helppoa(Bilteman), korjaukset helppoja eli tekniikka yksinkertaista, ei paha ruostumaan.
Merkki voisi olla esim. Fiesta, Punto, Nissan migra, Tojo, tai joku muu vastaava.
Elikkä mikä olisi mielestänne hyvä vaihtoehto?
Itse olen ajatellut että , ei ruiskulla vaan kaasuttimella, varaosien saanti helppoa(Bilteman), korjaukset helppoja eli tekniikka yksinkertaista, ei paha ruostumaan.
Merkki voisi olla esim. Fiesta, Punto, Nissan migra, Tojo, tai joku muu vastaava.
Elikkä mikä olisi mielestänne hyvä vaihtoehto?
Vastaukset 11
Vanhimmat
eli hieman isompaa autoa, on meinaan niin monta tapausta ollut, joissa pienellä autolla menettänyt sen ainoansa, hengen. Kun se ensimmäinen mälli kuitenkin sattuu, joskus.......................
Ensiautoksi olen monelle suositellut sierraa, mondeota, ooppelia, niissä on malleja, jotka kestävät kolhuja, itse ajelen vielä vanhemmalla ooppelilla, siksi, että osaa itse korjata (onneksi ei usein !) ja varaosia on saatavilla, tienvarsia myöten.
iso auto on turvallinen vain jos sitä päin ajaa pienempi auto.
tämänlaisia tapahtuu suomessa noin 20 kpl vuodessa.
iso auto ei ole lainkaan turvallisempi ajaa,
siinä saa "suuremman auton tuntua" ja ajetaan kovempaa, mikään ei varoita, ajetaan ojaan.
Samallakin nopeudella, yleensä iso auto mennessään ojan on keskimäärin vaarallisempi kuin keskikokoinen.
Koska se suurempi on 3-5 vuotta vanhempi ja edellisen aikakauden autoja.
Meidän tutuja nuoria on kuollut eniten maasturilla ajaessaan,
on kuollut jo ainakin 3 täysin varmaa, 78-84 syntynyttä.
On katto pettänyt kun ovat ojaan ajaneet, tai ovi auennut.
Ja vielä auton turvallisuudesta,
eikös viinan tuomiin ongelmiin kuole yli 10 kertaa enemmän
18-25 vuoden ikäisiä kuin autoilussa.
JA ALOITAJALLE,
minä ainakin ostin trokarilta lapsilleni ekat autot,
joilla saivat ajaa kokeillen rajojaan,
eivät naarmuttaneet niitä,
trokari oli alan ammattimies auton virittelyssä,
Ajoimme tonnin autolla lähes 40 000 km pelkällä öljynvaihdolla,
kunnes kampiakselin päästä irtosi pyörä ja soitin romuliikkeen hakemaan auton.
Esim. Ford Sierra on ruotsalaisyhtiö Folksamin tilastossa ollut aina ikä- ja kokoluokkansa turvattomimpia autoja kolarissa. Suuresta koostaan huolimatta sen paino ei ole juurikaan vähän uudempia pikkuautoja suurempi, joten edes massa ei anna sille kovinkaan paljoa etua muuta kuin kolarissa kaikkein pienimpiä autoja vastaan. Lisäksi Sierran aktiivinen turvallisuus Taunuksesta perittyjen ajo-omituisuuksien muodossa on alta kaiken arvostelun.
Esimerkiksi Fiat Punto on ensimmäisestä mallistaan lähtien neljän tähden auto EURO NCAP -testissä eikä takuulla ole useimmissa onnettomuustilanteissa yhtään Sierraa epäturvallisempi. Sen sijaan se on turvallisempi ajettavuudeltaan ja huomattavasti edullisempi ajaa ja ylläpitää.
Muutaman tuhannen autoista. Vertaile siis Mondeoon, äläkä Sierraan. Sierrasta ei kukaan maksa nykypäivänä muutamaa tuhatta, korkeintaan muutaman satasen.
Ps. Kyllähän siinä Fiat Unossa on niin paljon paremmat ajo ominaisuudet, kuin Mondeossa. Siksi niitä on niin paljon poliisiautoinakin (esim. komisario Montalbano)
tytölle tuollainen kinneri ekaksi autoksi? Ja meinaat vielä "korjata" sitä ala-arvoisilla osilla? Osta nyt ainakin kokoluokkaa tai kahta isompi, ja korjaa se kunnollisilla osilla. Minä en ainakaan kehtaisi katsoa tyttöäni silmiin, jos olisin istuttanut hänet johonkin noista mainitsemistasi, kukkopillin kokoisista räpsyistä. Ja vielä "paranneltuna" Bilteman surkealaatusilla osilla.
Kyllä tuon luokan autot on vaan melko tilavia, monikäyttöisiä ja taloudellisia. Suurimmalle osalle suomalaisistakin sopisi ihan ykkösautoiksi. Mullakin ollut aikaisemmin isompiakin autoja mutta nyt ajelen Puntolla. Luotettavuus on ollut ihan OK ja ei todellakaan ahdas. On joskus käyty 4 aikuista pitkä pohjoisen reissu, eikä ahdasta. Ainoastaan tavarat joutui tuolloin hieman ahtaamaan. Jos takapenkillä ei matkusta, voi selkänojan laskea alas. Olen kuljettanut viime keväänä samalla kertaa 4 kesärengasta vanteineen ja 26" maastopyörän ja vielä meni luukku kiinni. Takapenkin istuinosa ylös, selkänoja alas, hattuhylly pois. Renkaat vaan etupenkkien taakse 2 päällekkäin ja fillari päälle, niin että takarengas tuli hieman etuniskatukien päälle. Eipä muuten mahdu johonkin isoon sedaniin. Puntokin sai kolariturvallisuudesta 4 tähteä v.2000 ja samoin monet muut tuon luokan autot, joten kyllä on turvallisempia kuin vaikkapa useimmat 90-luvun isommat autot. Kyllä nämä kaikki vaan taitaa olla ruiskupelejä nää uudemmat.
muutamalla tuhannella, kohtuu kilometreillä, -96 Mondeo niin saat halit ja kehumiset joka kerta kun tapaatte. Sopii naisen niin kuin miehenkin ajettavaksi. Meillä tykkää niin äiti kuin tyttäretkin. Kuulema kulkee tiellä kuin juna raiteilla. Ruosteita en ole havainnut. Öljyt, suodattimet olen vaihtanut itse ja yhdet jarrupalat. Naiset huristelleet 70 000 mittariin entisten 150 000km lisäksi.
ellei mahdotonta löytää enää perinteisellä kaasuttimella varustettuja autoja
vanoissakin renuissa on jo turvallisuusasiat aika hyvällä tolalla jos ne muuten saa pelaamaan
muutaman tonnin vanhaa japsia kannattaa välttää koska ne ovat auttamatta kaikki läpeensä ruosteessa
joku tommoinen vaikka xantia vois kanssa olla hyvä, niitä saa halvalla ja ne ei ruostu
ylivoimaisesti paras auto koko- ja hintaluokassaan. Varmasti kestävin auto kokoluokassaan. Yksinkertainen ja helppo huoltaa. Auto, johon isokin mies vaivattomasti pääsee, siis tiloiltaan erinomainen. Helppo ajaa, koska näkyvyys joka suuntaan erinomainen. No, se kaasutin kone, unohda se. Asetu pikkuhiljaa nykyaikaan.
on jo pitkään ollut tosi luotettavia,muutamalla tontulla saa nykyään jo aika hyviä autoja,kattoo vaan ajan kanssa parhaan yksilön hintaluokassaan,ei sitä merkkiäkään nyt niin pilkunpäälle kannata ruveta tuijottamaan.
Älä ihmeessä osta omilla rahoilla tyttärellesi autoa, vaan tyttö kesätöihin ja auto ostetaan hänen itse tienaamillaan rahoilla. Oppii arvostamaan kun on omat rahat pelissä.
Muistan kun minä joskus pikku nassikkana halusin uuden polkupyörän niin isä sanoi että selvä, mutta saat itse maksaa 500 markaa. Ja voit uskoa ettei tuota viittäsataa markkaa silloin 12 vanhana kerännyt aivan äkkiä kasaan. Kyllä siinä sai monta pullopussia kauppaan palauttaa ja kaikki viikkorahat säästää.
Sama tilanne oli kun ostin ensimmäisen oman autoni budjetti oli sama kuin nyt teidänkin tilanteessa. Pääsin kesäksi rakennuksille töihin ja säästin kaikki palkkarahat ja sitten vuoden päästä kun olin ajokortti-iässä niin menimme isän kanssa ostamaan minulle ensimmäisen oman auton, jolla muuten ajan vielä tänä päivänäkin (7vuotta ostosta kulunut).