Itse pidän "kunnia-asiana" elättää perheeni, hommata lapsille lelut sun muut.
Tietenkin isovanhemmat ovat ostaneet pari kertaa jotain pientä.
Alkoi vain ihmetyttämään eräs työkaveri, joka kehui kuinka heillä on kaikkea. Kyseli jopa minulta, kuinka kehtaan antaa pienempien lapsien kulkea isommilta perityissä vaatteissa?
Siksi tämä arvostelija alkoi ottamaan päähän, koska he itse tekevät toisin päin, ostavat jotain pientä, kun isovanhemmat ostavat heidän lapsilleen vaatteet, lelut, turvatuolit..jne.
Liika ylpeyshän on pahasta mutta mieluummin olen itse se perheenpää. Pärjäämme ja pidämme "määräysvallan" itsellämme, mieluummin kuin antaisimme isovanhemmille vapauden joka paikan ostamiseen ja "kunnian" viemiseen. Näin karkeasti ilmaistuna ;)
Toisaalta, eihän sekään olisi hyvä, jos isovanhemmat eivät kuuluisi ollenkaan lasten elämään, mutta rajansa kaikella. Mitenkäs teillä muilla on nämä asiat?
Tietenkin isovanhemmat ovat ostaneet pari kertaa jotain pientä.
Alkoi vain ihmetyttämään eräs työkaveri, joka kehui kuinka heillä on kaikkea. Kyseli jopa minulta, kuinka kehtaan antaa pienempien lapsien kulkea isommilta perityissä vaatteissa?
Siksi tämä arvostelija alkoi ottamaan päähän, koska he itse tekevät toisin päin, ostavat jotain pientä, kun isovanhemmat ostavat heidän lapsilleen vaatteet, lelut, turvatuolit..jne.
Liika ylpeyshän on pahasta mutta mieluummin olen itse se perheenpää. Pärjäämme ja pidämme "määräysvallan" itsellämme, mieluummin kuin antaisimme isovanhemmille vapauden joka paikan ostamiseen ja "kunnian" viemiseen. Näin karkeasti ilmaistuna ;)
Toisaalta, eihän sekään olisi hyvä, jos isovanhemmat eivät kuuluisi ollenkaan lasten elämään, mutta rajansa kaikella. Mitenkäs teillä muilla on nämä asiat?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ottaisin vastaan jos annettaisiin. En koskaan pyydä, mutta otan ilolla vastaan jos jotain annetaan. Työkaverisi on ääliö jos ihmettelee perheesi tapoja. Mitä lasten pukeutumisiin tulee niin kierrätys on hyvä juttu kunhan ei laita lasta rikkinäisissä ja likaisissa vaatteissa liikenteeseen.
Ensinnäkin olen varmaan väärällä palstalla mut kommentoinpa silti..
Meillä lasteni yksi mummu ostaa minun lapsille vaatteita,tekee mattoja,antaa rahaa,osallistuu hyödyllisten/tarpeellisten tavaroiden kuten suksien hankintaan jne.. Ja hän tekee tämän pyytettömästi,tosin takana osittain se kun hän ei oikeastaan vietä aikaa lastenlastensa kanssa eli toisin sanottuna korvaa ajan materiaalisesti.
Itse olen yh ja ylpeä siitä.
Miksi en ottaisi avuja vastaan jos niitä kerran tarjotaan???? Koskaan,ikinä,milloinkaan en ole ex-anoppiani pyytänyt ostamaan lapsille mitään. Synttäriksi/jouluksi meillä on tapana kysellä mitä kukanenkin tarvii niin silloin laitetaan esim. vaatetta lahjaksi. Eikä meillä lapsetkaan tee asiasta mitään numeroa et mikä vaate on äidin,isän tai mummun ostama taikka onko se jonkun vanha ja saatu.
Mutta toi arvostelu juttu menee minullakin yli,mitä se toisille kuuluu kenen vanhoissa vaatteissa sitä kulkee. Pääasia minusta, että vaatteet ovat ehjät ja puhtaan. Meilläkin suositaan kierrätystä ja kirppiksiä.
Samaa olen itsekin miettinyt, että missä menee raja. Meillä isovanhemmat mielellään ostavat kaikkea lahjaksi. Eläkeläisillä ei niin kummallisia tarpeita itsellä ole, ja saavat iloa antamisesta. Varmaan muistavat ajan, jolloin itse olivat asuntovelkaisia pienten lasten vanhempia. Onneksi homma on vielä pysynyt kohtuudessa, eikä ole mitään ylilyöntejä tullut. Usein kysyvät etukäteen, että saako ostaa jonkun mitä he ovat ajatelleet. Otan mielelläni avun vastaan, kun kerran pyytettömästi lahjoittavat ja vanhemmat kuitenkin kantavat päävastuun hankinnoista. Sitten jos sillä ostettaisiin tapaamisoikeutta tai kunniaa itselle, niin sitten pitää vetää rajaa tiukemmalle.
ja puhun nyt anopista. omien vanhempieni suhteen olen tehnyt selväksi ettei tarvi ostella.
onpas kiittämätöntä. HUH!
mm heidän ostama lapsen sänky meni huutokauppaan.. lelut ja vaatteet osa kirppareille ja keräyksiin... vain osa roskikseen, jota kieltämättä kaduin, oli tyhnmästi tehty. syy miksi heitämme nuo roinat on mieheni p.sairaus ja hänen välit vanhempiensa kanssa, siis ei varsinsisesti minun j anopin välit
tuhlaavat rahat eläessään mieleisellään tavalla. Ei tarvitse säästöistä sitten aikanaan perijöiden kovia veroja maksella. Ja nyt näkevät samalla saajan ilon.
Meillä ei ole avustajia. Isovanhemmat eivät osta mitään. Ottaisimme vastaan jos saisimme. Kierrätys on järkevää. Tommoset prassailijat voi jättää omaan arvoonsa. Me ostamme kirppariltakin vaatteita. Miksi kaiken pitäisi olla uutta? Ei lapsia kannata opettaa siihen että eletään leveämmin kuin mihin on varaa. Sitä en kyllä ymmärrä jos vanhemmilla on autot ja vaatteet viimeisen päälle ja lapset kulkee paikatuissa vaatteissa. Sama elintaso koskee koko perhettä.
huomaat varmaan miten köyhä elämä työkaverillasi on. Jätä tollanen elvistelijä omaanarvoonsa. sinä itse tiedät miten hyvin olet hoitanut asiat. Jotkut vaan saa niin paljon enemmän avustusta, porukoilla on enemmän rahaa jne. pitää näyttää kenellä on hienoimmat rattaat. siis aivan ääliömäistä käytöstä. älä välitä. mä en saattas edes puhua moisen kanssa enää.
työkaverini on juuri sen tyyppinen että "meillä on sitä ja tätä, ai noilla on tuo juttu, no meidänkin täytyy hankkia sellainen heti.."
Kai he eivät tunne olevansa mitään, ellei heillä ole kaikkea? Sitä
'äålöl
viestin teossa...
Loppu kuuluu näin edelliseen viestiin,
Sitä on toisilla tosiaan paljon auttajia, joten on helppo "kehua" sillä, mitä heillä on. Kuitenkin kun totuus on se, että eipä välttämättä olisi ilman näitä isovanhempia tms.
Kiitos kommentoijille. Hyvää kevättä!