Tälläistä kysyisin,minulle on aloitettu velkajärjestely,aloitus päätös on tehty mutta en ole vielä maksanut ensimmäistä erää,koska kuukausi määrää ei ole vi9elä vahvistettu. Ja minulle tuli yksi lasku perintätoimistosta,meneekö koko velkajärjestely nyt hukkaan ja en pääse veloistani?? olisin kiitollinen jos joku vastaisi.
Velkajärjestelystä
velka^^
71056
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
...alkaessa täytyy olla tarkkana, ettei velkaannu lisää. järjestelyhän ei ole itsestäänselvyys, vaan se on etu jonka voi saada.
jos pystyt hoitamaan tuon perintätoimistolta saamasi laskun, niin asia on sillä selvä, eikä se vaikuta järjestelyysi. Jos et, niin järjestyly voi hyvinkin raueta ja voit joutua ulosottoon.
tsemppiä ja harkintakykyä raha-asioihin!
Tuo velka on mennyt perintään sen takia koska olen odotellut yli vuoden että saan velkäjärjestelyn pyörimään,tosi hankalaa pitää talous kunnossa kun ulosotto vie tilistä 1/3 osan ja pitää kokoajan varoa että velkaa ei tule lisää...pitää yrittää selvitä tuosta laskusta.
... se lasku kuulu sitten velkajärjestelylaskuihin, jos olet jo vuoden odotellut sen kanssa?
Vuoden olen odottanut että velkajärjestely saataisiin pyörimään ja koko tämän ajan ulosotto vienyt palkasta 1/3 osan. Marraskuusta lähtien kun sain aloituspäätöksen,on pitänyt olla tosi tarkkana koska aloituspäätöksen jälkeen ei uusia velkoja saisi tulla ja nyt sitten tuli tämä uusi,helmikuussa....ei ole helppoa näillä tuloilla kun 1000e:sta viedään 1/3 osa. No täytyy toivoa että saan pian homman pöyrimään.
siis itse asiassa et saa maksaa erikseen järjestelyn piiriin kuuluvia velkoja, eikä niitä saisi siis periä, mutta perintätoimistot ei näköjään siitä välitä. Ota yhteys velkaneuvontaan tai kuka nyt velkajärjestelyäsi hoitaa.
http://www.kuluttajavirasto.fi/user_nf/default.asp?site=34&tmf=6475&lmf=6510&id=12355&mode=readdoc
Kun tämä velka ei kuulu velkajärjestelyn piiriin,aloituspäätös on tehty marraskuussa ja tämä velka on tullut helmikuussa.
.. ei auta muu kuin hoitaa uusi lasku pois. Niin kauan olet turvassa, kunnes uusi lasku menee ulosottoon. sitten todennäköisesti järjestely loppuisi.
ei kuullosta helpolta, mutta huonomminkin kyllä voisi asiat olla.
muista että myös perintätoimistojen kanssa voi tehdä maksusuunnitelman. moni pääsisi helpommalla, jos soittaisi jo alkuvaiheessa velkojalle. velkojat suostuvat usein yllättävän pieniinkin maksueriin, koska asian vieminen eteenpäin tekee paljon lisäkuluja.
esim. kun kotiin tulee lasku, jota et maksa ajoissa, saat huomautuslaskun. jos kuitenkin jätät huomautuskulut maksamatta ja hoidat maksun muuten, sinulle ei yleensä tule kuin korkeintaan yksi kehoitus maksaa ne ylimääräiset kulut. eivät ne muutaman euron takia kauan perään kysele. eri asia miten ko. palvelu jatkossa pelaa, esm. puhelinlaskun kohdalla.
pointti oli siis se, että soitellen sotaan. velkoja on halukas tekemään järjestelyjä ennenmmin kuin nähdä se kaikki perintävaiva.