vasemmassa helmassa takana on pieni reikä (halkaisija hieman n. 3cm). Muualla ei mitään.
Mitä kaikkea korjaukseen tarvitsee, vai pitäisikö suoraan viedä korjaamolle?
Ruostekorjaus itsetehtynä
9
14808
Vastaukset
- iillmän
millä sen meinaat korjata ja kuinka.hitsauslaitteet ja peltiä."kanaverkkoa" ja pakkelia.peltiä ja pop-niitti.lasikuitu.vaihtoehtoja on monia.
- tietty..
helman pätkän/peltiä, sauman jos tinaat nii tinaa ja pohjusteainetta, ruosteenestopohjamaalia, pakkelia, hiomaväriä, pintamaalit, kivensuoja massaa, kotelosuoja-ainetta, maalarinteippiä, suojapaperia, hiomapaperit ja tietysti lämpöiset tilat, hitsin, tinaamiseen jonkinlaisen kosaani polttimen/töhön.
ja taitoa jonkin verran ettei hyvät aineet mene hukkaan. - 56v.
vanhan, muta juuri tuosta kokemattoman vastaus.
Ekaksi, pitäisikö tehdä mitään, haittaako katsastuksessa ? ???
Toiseksi jotain paksua rasvaa laittaisin, jos en korjaisi.
En tiedä määräyksiä helmasta, mutta kuten sanoin jo, haittaako tuo reikä.
Toiseksi,
eiköhän tuon joku tuttu, ammattikoulu tai kyläseppä, tai jokin yhden miehen korjaamo helpommin ja halvemmalla korjaa kuin sinä.
(ajatellen jos pitää hitsata)
Sillä hitsauksessa on hyvin suuri vaara palaa auto,
bensatankki tai jarruputket, sähköjohdot ym.
Eli kokematon tekee virheitä.
Meillä paloi kerrostalon autotallissa hitsauksessa auto, naapuri auto ja kaksi ylempää kerrostakin,
SYTTYI kun roikkalamppu putosi ja jossain oli bensiiniä.
VAROITTELIN, kun en tiedä asioitasi, voithan olla se tuleva yhden miehen korjaamo yrittäjäkin, joka nyt opettelee, aina kannattaa kysellä.- 55v.
Ensinnäkin, hitsausta, kuten muutakaan tulityötä ei saa suorittaa autotallissa, vaan ulkoilmassa. Ihan sen takia, ettei koko talo pala auton mukana.
Herkimmin palo syttyy kotelosuoja-aineista ja massoista. Sammutusvälineitä pitää olla hyvin käsillä kaiken aikaa.
Toisekseen, ainoa kunnollinen tapa paikata helmojen reikiä on uuden pellin hitsaus ruostuneen tilalle. Jos helmassa on kolmen sentin läpireikä, niin todennäköisesti helmaa saa uusia paljon pidemmältikin. - Guitar83
55v. kirjoitti:
Ensinnäkin, hitsausta, kuten muutakaan tulityötä ei saa suorittaa autotallissa, vaan ulkoilmassa. Ihan sen takia, ettei koko talo pala auton mukana.
Herkimmin palo syttyy kotelosuoja-aineista ja massoista. Sammutusvälineitä pitää olla hyvin käsillä kaiken aikaa.
Toisekseen, ainoa kunnollinen tapa paikata helmojen reikiä on uuden pellin hitsaus ruostuneen tilalle. Jos helmassa on kolmen sentin läpireikä, niin todennäköisesti helmaa saa uusia paljon pidemmältikin.Jos en muuta ole romuja hitsatessa oppinut, niin sen ainakin että ruostevaurio on kooltaan aina vähintään 2 kertaa isompi kuin miltä se näyttää. Joskus huomattavasti isompikin, etenkin jos sinne on laitettu jotain hiton virityksiä.
Itse yleensä olen vain vetänyt alueen laikalla puhtaaksi/leikannut ongelma-alueen pois ja sitten hitsannut paikan. Jos aluetta ei ole saanut putsattua aivan täysin puhtaaksi (mikä harvoin onnistuu ilman hiekkapuhallusta), niin vedän pellille kerroksen ruosteensuojapohjamaalia, jonka päälle tasoitteen. Kokemuksen mukaan ovat pakkelit jopa pysyneet tuon punaruskean (spray-) pohjamaalin päällä. Pakkelin hionnan jälkeen sitten vain kevyt kerros pohjamaalia, pintaväriä ja lakkaa.
Koulukuntia on monia, mutta itse olen todennut tämän ihan hyväksi tämmöisissä "ylläpito-korjauksissa". Tärkeää on muistaa se, ettei korjauskohtaan jätä esimerkiksi pelkästään pohjamaali-pintaa, se kun imee kosteutta. Perussääntönä, mitä kiiltävämpi pinta, sen paremmin se suojaa kosteudelta. Myös pellin toinen puoli olisi saatava suojattua tai korjauksen saa uusia ~2 vuoden päästä.
- käyttänyt
tervan, vaseliinin ja massan sekoitusta, niin kyseistä ongelmaa ei olisi tullut
- tee-se-itseä 40 vuotta
Ensi kerta hitsaajalta ei ruostuneen hitsaus suju.
Hitsaussauma pitää olla hiottu erittäin puhtaaksi ja leikattu auki niin kaukaa, missä pelti on paksua tervettä. En ole hyvä hitsaaja, olen kokeillut joskus. Migillä ruostuneen yrittäminen on perkeleellistä roiskimista ja kohta kaikki ympärillä palaa.
Jos ei ole kantava rakenne, niin sitä ei oo pakko hitsata. Jos pääset pellin takapuolelle, hio ruosteet pois. Jos ei näkyvä paikka, poraa pop-niittien reiät, laita esim. 2-komponenttiliimaa tai plastic-paddingia väliin ja pop-niitillä pelti sisäpuolelle. Sitten plastic-paddingia (= Biltema kemiallinen metalli) ulkopuolelle, hionta ja maalaus.- bilteman
Kestäisiköhän tuossa Bilteman uuteen kuvastoon ilmestynyt "kemiallinen puu"?
- Janappa
bilteman kirjoitti:
Kestäisiköhän tuossa Bilteman uuteen kuvastoon ilmestynyt "kemiallinen puu"?
kertonu,onko auto menossa ens vuonna hylkyyn,vai onko tarkoitus pitää pisempään,iteltä meinas palaa kadetti,kun sitä hitsattiin muutama vuosi sitten,(on päästy jo eroon k.o.laitteesta),jos meinaat katsastaa vain kerran,suosittelisin lasikuitua tai sikaflexiä,jos pitempään meinaat pitää,niin sittes vedettävä hitsisaumaa terveen pellin ympärille,mutta varovasti...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236809Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää391209Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka241013- 75881
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal47814Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a59804Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93774Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38761Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14716- 43713