Ruostekorjaus itsetehtynä

kiitoksia etukäteen

vasemmassa helmassa takana on pieni reikä (halkaisija hieman n. 3cm). Muualla ei mitään.
Mitä kaikkea korjaukseen tarvitsee, vai pitäisikö suoraan viedä korjaamolle?

9

15287

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iillmän

      millä sen meinaat korjata ja kuinka.hitsauslaitteet ja peltiä."kanaverkkoa" ja pakkelia.peltiä ja pop-niitti.lasikuitu.vaihtoehtoja on monia.

    • tietty..

      helman pätkän/peltiä, sauman jos tinaat nii tinaa ja pohjusteainetta, ruosteenestopohjamaalia, pakkelia, hiomaväriä, pintamaalit, kivensuoja massaa, kotelosuoja-ainetta, maalarinteippiä, suojapaperia, hiomapaperit ja tietysti lämpöiset tilat, hitsin, tinaamiseen jonkinlaisen kosaani polttimen/töhön.
      ja taitoa jonkin verran ettei hyvät aineet mene hukkaan.

    • 56v.

      vanhan, muta juuri tuosta kokemattoman vastaus.

      Ekaksi, pitäisikö tehdä mitään, haittaako katsastuksessa ? ???

      Toiseksi jotain paksua rasvaa laittaisin, jos en korjaisi.

      En tiedä määräyksiä helmasta, mutta kuten sanoin jo, haittaako tuo reikä.

      Toiseksi,
      eiköhän tuon joku tuttu, ammattikoulu tai kyläseppä, tai jokin yhden miehen korjaamo helpommin ja halvemmalla korjaa kuin sinä.
      (ajatellen jos pitää hitsata)

      Sillä hitsauksessa on hyvin suuri vaara palaa auto,
      bensatankki tai jarruputket, sähköjohdot ym.
      Eli kokematon tekee virheitä.

      Meillä paloi kerrostalon autotallissa hitsauksessa auto, naapuri auto ja kaksi ylempää kerrostakin,
      SYTTYI kun roikkalamppu putosi ja jossain oli bensiiniä.



      VAROITTELIN, kun en tiedä asioitasi, voithan olla se tuleva yhden miehen korjaamo yrittäjäkin, joka nyt opettelee, aina kannattaa kysellä.

      • 55v.

        Ensinnäkin, hitsausta, kuten muutakaan tulityötä ei saa suorittaa autotallissa, vaan ulkoilmassa. Ihan sen takia, ettei koko talo pala auton mukana.
        Herkimmin palo syttyy kotelosuoja-aineista ja massoista. Sammutusvälineitä pitää olla hyvin käsillä kaiken aikaa.

        Toisekseen, ainoa kunnollinen tapa paikata helmojen reikiä on uuden pellin hitsaus ruostuneen tilalle. Jos helmassa on kolmen sentin läpireikä, niin todennäköisesti helmaa saa uusia paljon pidemmältikin.


      • Guitar83
        55v. kirjoitti:

        Ensinnäkin, hitsausta, kuten muutakaan tulityötä ei saa suorittaa autotallissa, vaan ulkoilmassa. Ihan sen takia, ettei koko talo pala auton mukana.
        Herkimmin palo syttyy kotelosuoja-aineista ja massoista. Sammutusvälineitä pitää olla hyvin käsillä kaiken aikaa.

        Toisekseen, ainoa kunnollinen tapa paikata helmojen reikiä on uuden pellin hitsaus ruostuneen tilalle. Jos helmassa on kolmen sentin läpireikä, niin todennäköisesti helmaa saa uusia paljon pidemmältikin.

        Jos en muuta ole romuja hitsatessa oppinut, niin sen ainakin että ruostevaurio on kooltaan aina vähintään 2 kertaa isompi kuin miltä se näyttää. Joskus huomattavasti isompikin, etenkin jos sinne on laitettu jotain hiton virityksiä.

        Itse yleensä olen vain vetänyt alueen laikalla puhtaaksi/leikannut ongelma-alueen pois ja sitten hitsannut paikan. Jos aluetta ei ole saanut putsattua aivan täysin puhtaaksi (mikä harvoin onnistuu ilman hiekkapuhallusta), niin vedän pellille kerroksen ruosteensuojapohjamaalia, jonka päälle tasoitteen. Kokemuksen mukaan ovat pakkelit jopa pysyneet tuon punaruskean (spray-) pohjamaalin päällä. Pakkelin hionnan jälkeen sitten vain kevyt kerros pohjamaalia, pintaväriä ja lakkaa.

        Koulukuntia on monia, mutta itse olen todennut tämän ihan hyväksi tämmöisissä "ylläpito-korjauksissa". Tärkeää on muistaa se, ettei korjauskohtaan jätä esimerkiksi pelkästään pohjamaali-pintaa, se kun imee kosteutta. Perussääntönä, mitä kiiltävämpi pinta, sen paremmin se suojaa kosteudelta. Myös pellin toinen puoli olisi saatava suojattua tai korjauksen saa uusia ~2 vuoden päästä.


    • käyttänyt

      tervan, vaseliinin ja massan sekoitusta, niin kyseistä ongelmaa ei olisi tullut

    • tee-se-itseä 40 vuotta

      Ensi kerta hitsaajalta ei ruostuneen hitsaus suju.
      Hitsaussauma pitää olla hiottu erittäin puhtaaksi ja leikattu auki niin kaukaa, missä pelti on paksua tervettä. En ole hyvä hitsaaja, olen kokeillut joskus. Migillä ruostuneen yrittäminen on perkeleellistä roiskimista ja kohta kaikki ympärillä palaa.
      Jos ei ole kantava rakenne, niin sitä ei oo pakko hitsata. Jos pääset pellin takapuolelle, hio ruosteet pois. Jos ei näkyvä paikka, poraa pop-niittien reiät, laita esim. 2-komponenttiliimaa tai plastic-paddingia väliin ja pop-niitillä pelti sisäpuolelle. Sitten plastic-paddingia (= Biltema kemiallinen metalli) ulkopuolelle, hionta ja maalaus.

      • bilteman

        Kestäisiköhän tuossa Bilteman uuteen kuvastoon ilmestynyt "kemiallinen puu"?


      • Janappa
        bilteman kirjoitti:

        Kestäisiköhän tuossa Bilteman uuteen kuvastoon ilmestynyt "kemiallinen puu"?

        kertonu,onko auto menossa ens vuonna hylkyyn,vai onko tarkoitus pitää pisempään,iteltä meinas palaa kadetti,kun sitä hitsattiin muutama vuosi sitten,(on päästy jo eroon k.o.laitteesta),jos meinaat katsastaa vain kerran,suosittelisin lasikuitua tai sikaflexiä,jos pitempään meinaat pitää,niin sittes vedettävä hitsisaumaa terveen pellin ympärille,mutta varovasti...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi teki aloitteen?

      😃 häh
      Ikävä
      63
      2715
    2. Onko kaivattusi ulkoisesti

      paremman vai huonomman näköinen kuin exäsi? 🪤
      Ikävä
      42
      2389
    3. Kela kelaa toimeentulotukia takaisin

      Ylen sivulla juttu, kun vähäisen omaisuuden takia peritään tukia takaisin ja uhataan ulosotolla. Jutussa yksi mielenkii
      Maailman menoa
      181
      2177
    4. Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?

      Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?
      Ikävä
      22
      2083
    5. iltaa häelle

      Hyvää iltaa hänelle naiselle ❤ mieheltä Harmittaa yksi asia
      Ikävä
      17
      1146
    6. Työnsin sut aikoinani pois nainen, koska en ollut varma hyväksikäyttäisinkö sinua

      Olin varma, että hyväksikäyttäisin sinua, tai että et olisi tarpeeksi kaunis tai kiva minulle, sen takia työnsin sinut p
      Ikävä
      60
      1143
    7. Rakastan sua

      Johonkin tämä piti saada purkautumaan, ehkä se jollain ihmeellä välittyy samalla sinun suuntaan ❤️
      Ikävä
      11
      1015
    8. Siksi meidän suhteesta

      Ei koskaan tule mitään. Ei ikinä vaikka rakastettiin toisia. Olet uskomaton valehtelija. Säälin sua että olin niin pakko
      Ikävä
      74
      933
    9. Arvostatko kotiäitiyttä

      Vaimoni on ollut 12 vuotta kotona pyörittämässä perheen arkea. Siitä olen kantanut huonoa omaatuntoa. Hän ei ole voinut
      Sinkut
      215
      932
    10. Rakastatko mua

      Vielä?
      Ikävä
      18
      903
    Aihe