Hei vaan,
meille on valmistumassa n.200m2 talo ja lämmitysjärjestelmä on maalämpö.
Mikä lto-kone olisi hyvä olemme ajatelleet asennuttaa vallox digit se koneen.
Maalämpöpumppu on Geopro GS-75.
Geopro GS-75
16
1738
Vastaukset 16
- Vespariman
Luultavasti kyseessä on sähköinen jälkilämmitysvastus?
Varmaan ihan ok LTO- Laite - ves
...sähkölaskuasi, olisi järkevää valita muut LVI-laitteet niin, etteivät ne kuluttaisi "kallista"
sähköä. Siis:
-LTO-laitteen puhaltimet tasavirtamoottorein,
jälkilämmitys vedellä mikäli mahdollista
jne. - testivoittaja
laita tekniikan maailman testivoittaja Meptekin Ilto 440 Gontrol ylivoimainen voittaja.
- lto kone
Suosittelen hyvä peli.Hiljainenkin viellä.
- virhe oli
Kun nyt olet tehnyt ekan virheen ja sekaantunut Geopro:n GS-malliin, niin tee nyt vielä toinen virhe perään ja osta pätkivä kuutiopaska iv-kone ylihintaan.
Kyllä siitä hyvä tulee...- hän sitä
Niin sitä arvostellaan TEKNIIKAN MAAILMAN TESTI VOITTAJAA KUIN OLIST PAREMPIKIN ASIANTUNTIA.
- gonatrol
hän sitä kirjoitti:
Niin sitä arvostellaan TEKNIIKAN MAAILMAN TESTI VOITTAJAA KUIN OLIST PAREMPIKIN ASIANTUNTIA.
Valloksi oli häntäpäässä.
Kärki oli hyvin tasainen ja kärkikoneita ovat ilto, kair ja enervent. Maalämpötaloon noista paras olisi kair. Testissä ei arvosteltu pätkimistä ollenkaan vaikka se vaikuttaa paljon käyttömukavuuteen.
KUNNON KONE EI PÄTKI EIKÄ VEDÄ IKKUNANRAOSTA, PIIPUSTA TAI NURKISTA ILMAA.
http://www.kair.fi/kair_elegance_tm_testissa.php - Ilto tietenkin
gonatrol kirjoitti:
Valloksi oli häntäpäässä.
Kärki oli hyvin tasainen ja kärkikoneita ovat ilto, kair ja enervent. Maalämpötaloon noista paras olisi kair. Testissä ei arvosteltu pätkimistä ollenkaan vaikka se vaikuttaa paljon käyttömukavuuteen.
KUNNON KONE EI PÄTKI EIKÄ VEDÄ IKKUNANRAOSTA, PIIPUSTA TAI NURKISTA ILMAA.
http://www.kair.fi/kair_elegance_tm_testissa.phpNo niin Meptekin Ilto 440 econo control tietekin on paras valinta siinä olemme tietenkin samaa mieltä
- mitä miehiä?
Kyllä täällä on puupäitä, että päät yhteen kolajaa.....
GS malli on parhaasta päästä pumppuja. Onnittelut hyvästä hankinnasta! - iltomän
Ilto tietenkin kirjoitti:
No niin Meptekin Ilto 440 econo control tietekin on paras valinta siinä olemme tietenkin samaa mieltä
Mulla on tuo testivoittaja ja onhan se paska. Noin typerästi tehtyä värkkiä on vaikea toista löytää. Kesäpelti ohittaa suodattimen ja hienosuodatin tukkeentuu hetkessä. Värkki ei käy pakkasella kuin poistopuolelta, ikkunoista vetää tuhka haisee kämpässä. Ja tuollainen paska muka on hyvä kun voitti jonkun haistapaskatestin.
Valokennoversiossa voisi olla jotain järkeä vaikkei siitäkään paljon hyvää ole kuulunut. Tuosta minulla ei kuitenkaan ole omakohtaista kokemusta. - juttua
mitä miehiä? kirjoitti:
Kyllä täällä on puupäitä, että päät yhteen kolajaa.....
GS malli on parhaasta päästä pumppuja. Onnittelut hyvästä hankinnasta!GS-mallista oli jotain juttua maalämpöfoorumilla. Jotain omituista siinä oli.
- kukoistaa
juttua kirjoitti:
GS-mallista oli jotain juttua maalämpöfoorumilla. Jotain omituista siinä oli.
siellä suorastaan terrori kukoistaa muutaman nimimerkin toimesta varsinkin yhden kaikki "tietävän".Se siitä puolueettomasta foorumista ei sitä ole ollutkaan.Vaan oman merkin markkinointi ja muitten mollaus on pää asia.
- Varmaan tämä
kukoistaa kirjoitti:
siellä suorastaan terrori kukoistaa muutaman nimimerkin toimesta varsinkin yhden kaikki "tietävän".Se siitä puolueettomasta foorumista ei sitä ole ollutkaan.Vaan oman merkin markkinointi ja muitten mollaus on pää asia.
Joo. Tässä on oikein omatoimisuuden huippu.
Kotipaikkakunnallakin tunnettu "aina on oma pää oikeassa" tyyli.
Viimeisen päälle lentäjä ? Lämpöpumppu tietämys vasta hyvin alkutaipaaleella! - maalämpöfoorumi
Varmaan tämä kirjoitti:
Joo. Tässä on oikein omatoimisuuden huippu.
Kotipaikkakunnallakin tunnettu "aina on oma pää oikeassa" tyyli.
Viimeisen päälle lentäjä ? Lämpöpumppu tietämys vasta hyvin alkutaipaaleella!Mitä itse olen lukenut maalämpöfoorumia niin esim. sailorin(kin) esiintuomiin GS:n heikkouksiin ei ole kukaan osannut vastata mitään perusteltua.
Niin kauan kuin ei ole kunnon vastaperusteluita ei ole myöskään syytä uskoa muutaman myyjän suitsutukseen saada teknisesti huonoja pumppuja kaupaksi. Tämä on kuluttajan etu.
Itse ihmettelin rakennusmaailman "TESTIÄ", jossa ei ollut ainuttakaan testaustulosta näkyvissä. 2000 luvulla tuota voi pitää jo kuluttajan aliarvioimisena. - Lämmittäjä savosta
maalämpöfoorumi kirjoitti:
Mitä itse olen lukenut maalämpöfoorumia niin esim. sailorin(kin) esiintuomiin GS:n heikkouksiin ei ole kukaan osannut vastata mitään perusteltua.
Niin kauan kuin ei ole kunnon vastaperusteluita ei ole myöskään syytä uskoa muutaman myyjän suitsutukseen saada teknisesti huonoja pumppuja kaupaksi. Tämä on kuluttajan etu.
Itse ihmettelin rakennusmaailman "TESTIÄ", jossa ei ollut ainuttakaan testaustulosta näkyvissä. 2000 luvulla tuota voi pitää jo kuluttajan aliarvioimisena.Meillä ei ole mitään heikkouksia. GS lämmittää ja säästää sen kun kerkee.
- Anonyymi
mitä miehiä? kirjoitti:
Kyllä täällä on puupäitä, että päät yhteen kolajaa.....
GS malli on parhaasta päästä pumppuja. Onnittelut hyvästä hankinnasta!19,5 vuoden käytön jälkeen kompuran vaihto. Tämä on ensimmäinen vika. On ollut hyvä maalämpöpumppu!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa861966Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as381270Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134974Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.201893- 90774
- 76773
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo213688- 67657
On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79628Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,46628- 64584
- 35581
- 37541
- 55517
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25467Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28452- 35434
- 33433
Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"
Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin13429- 40427