En voi ymmärtää ex-varkautelaisena ja pitkän tauon jälkeen kaupungissa käyneenä, miksi rautatieasemalla oleva vanha punatiilinen veturitalli sekä legendaarinen kääntöpöytä on menty purkamaan! Miksi ihmeessä? Tuo rakennus oli vanha, ja arvokas maisemajuttu. Eikö jotakin vanhaa pitäisi säilyttää, eikä aina purkaa? Näköjään onneksi vanha asemarakennus sentään tullaan säilyttämään, mutta kyllä se veturitalli olisi ollut arvokas osa vanhaa asemamiljöötä. Lapsena tuli seurattua asemalla vaihtoveturien työskentelyä, kun "Alstilta" saapuneet ja sinne menevät tavaravaunuletkat järjesteltiin ratapihalla pääraiteille. Ja vanha vaihtoveturi ajettiin sitten työpäivän päätteeksi veturitalliin. Asema oli vielä 70-luvulla vilkas ja elävä, kun paperitehtaan ja sahan junaliikenne kulki vanhan Pirtinvirran sillan yli eikä nykyistä tylsän ilmeetöntä kiertotien reunalla kulkevaa kiertorataa pitkin.
Veturitalli purettu,
miksi???
81301
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
vanha ja arvokaskin mutta kun sille ei ollut enää muuta käyttöä kuin toimia pummien tukikohtana! Se tarjosi tälle puliporukalle suojaisan paikan harjoittaa tointaan ja rikkoa tallia..
meidänkään kylän ikivihreät, vanhojen talojen ystävät olleet yhtään huolissaan veturitallista kun taas tämä eräs aatteen kehto Lehtoniemessä sai aikaan mahtavan suojeluvimman.
Järjellä ajateltuna veturitalli olisi kannattanut kunnostaa ennemmin kuin työväentalo Lehtoniemessä
meillä Varkaudessa ei juuri tunneta sanaa "juuret" muussa kuin konkreettisessa merkityksessään. Kaikki vanha täytyy purkaa ja rakentaa tilalle mitäänsanomattomia laatikoita, jotka rapistuvat 20 vuodessa. Käykää ihmiset Euroopassa katselemassa, miten köyhät sosialisti maatkin haluavat säilyttää vanhan kulttuurinsa mihin hintaan hyvänsä ja restauroivat vanhat rakennuksensa viimeisen päälle, siinä meille olisi esikuvaa. Onneksi Savon vanhin työväentalo saa säilyttää kuorensa, kaikkea ei voida paikallisin voimin purkaa, vaan löytyy myös muita tahoja, jotka auttavat meitä varkautelaisia säilyttämään omaa identiteettiämme!
ole nämä "juuret" paljon kiinnostanut viimeisten vuosikymmenten aikana kun moinen tönö on päässyt yhtä hyvään kuntoon kun itse työväen aate...
Ja onko järkeä museoida talo tyhjänpantiksi vain sen menneisyyden takia? ja kun se menneisyys ei nyt ole kuitenkaan tuon suurempi ja kunniakkaampi?
havaitsevinani, että samanlainen meno on päällä muuallakin Suomessa: vanha nurin ja tilalle hömppää. Onhan Helsingistäkin tuumattu, että mitä Neuvostoliiton ilmavoimat eivät saaneet rikkipommitetuksi jatkosodassa sen suomalaiset itse purkivat sodan jälkeen!!
outokumpu
vadelmahillot
perunat