Napsin tuossa reilut pari viikkoa sitten maljakkoon muutaman pajunoksan ja laitoin sinne vettäkin. Pajunkissat ovat vieläkin erittäin hyvän näköisiä, ja oksiin on kasvanut aika pitkät juuret. Mietin vaan, onko mahdollista istuttaa tuollaista oksaa ihan multaan kukkapurkkiin? Kasvaisiko se siinä? Miten sellaista pitäisi hoitaa? Paju joutuisi olemaan sisätilassa jatkuvasti, sillä asun kerrostalossa.
En tosiaan tiedä juuri mitään kasveista ja istuttamisesta, mutta tällainen idea pälkähti päähäni. Onko ajatus ihan utopistinen?
En tosiaan tiedä juuri mitään kasveista ja istuttamisesta, mutta tällainen idea pälkähti päähäni. Onko ajatus ihan utopistinen?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Voithan heittää sen veks, jos ei sisätiloissa viihdy (talvella sillä varmaan on liian lämpimät olot). Luulisi sen ainakin partsilla kesän menestyvän. Vettä se tarvitsee runsaasti, mutta ei kai muuta hoitoa oikeastaan ollenkaan.
Leikkele sitä, kurita kunnolla, tee älyttömän tiheäoksainen bonsai!!!!!