FORMATOINTI EI ONNISTU????

Mikäköhän tökkii kun yritän formatoida ja asentaa xp:n käyttistä uusiksi.Olen biosissa muuttanut kohdan Advanced Bios Features, First
Boot Device kohtaan CD-ROM:ksi alkavaksi mutta kone alkaa suoraa asentamaan rompulta xp:tä ja sammuu hetken kuluttua ja alkaa taas alusta saman jne.Koneen ongelma ilmenikin siitä että se sammuu koko ajan käytössä-poika ilmeisesti tunkenut koneen täyteen viruksia ja ties mitä.Kiitoksia etukäteen neuvoista
5526
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

kuulostaa kyllä että kone on fyysisesti rikki. virukset kun latautuvat vasta windowsin mukana, ja windowshan ei tietenkään lataudu koska kone boottaa cd:ltä. ootko tarkistanu että kaikki johdot on kunnolla kiinni?

Äänestä
  • Kone ei yksinkertaisesti pysy käynnissä.

    Onko tuulettimet kunnossa ja pölyt poissa.
    Ylikuumeneminen voi sammuttaa koneen.

    Sitten voi olla jokin komponentti rikki.
    Useamman muistikamman ollessa käytössä voi kokeilla laittaa vain yksi muistikampa kerrallaan
    ja vielä eri muistipaikkoihin.
    Sitten voi kokeilla poistaa muitakin ei välttämättömiä kortteja ja oheislaitteita irti.
    Ota kaikki usb ja muut johdoilla olevat laitteet irti asennuksen ajaksi.

    Äänestä

Virukset eivät tuota aiheuta, sillä ne latautuvat vasta sitten, kun käyttöjärjestelmä on latautunut. Koneen sammuilu voi johtua emolevyn pullistuneista/vuotaneista kondensaattoreista. Eli kotelon kylki auki, ja tutkimaan, ettei mikään konkka ole päästänyt nesteitä ulos/pullistunut. Toinen vaihtoehto on se, että koneen muistit ovat vikaantuneet. Myös viallinen virtalähde voi aiheuttaa kuvailemaasi toimintaa.

Äänestä
  • Windows:n saan kyllä vähäksi aikaa päälle kunnes se kaatuu,se tässä ihmetyttääkin,tiedätkö mikä auttaisi kun tuo käyttis latautuu ja kaatuu???
    kiitokset

    Äänestä

  • gitta67 kirjoitti:

    Windows:n saan kyllä vähäksi aikaa päälle kunnes se kaatuu,se tässä ihmetyttääkin,tiedätkö mikä auttaisi kun tuo käyttis latautuu ja kaatuu???
    kiitokset

    Tuolla aikaisemmin joku jo sanoikin sen mitä epäilen - Koneesi prosessorin päällä oleva tuuletin ja jäähdytysripojen väli on täynnä pölyä ja kone lämpiää liikaa jolloin se sammuu. Koppa täytyy avata ja suorittaa varovainen puhdistus.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


gitta67 kirjoitti:

Mikäköhän tökkii kun yritän formatoida ja asentaa xp:n käyttistä uusiksi.Olen biosissa muuttanut kohdan Advanced Bios Features, First
Boot Device kohtaan CD-ROM:ksi alkavaksi mutta kone alkaa suoraa asentamaan rompulta xp:tä ja sammuu hetken kuluttua ja alkaa taas alusta saman jne.Koneen ongelma ilmenikin siitä että se sammuu koko ajan käytössä-poika ilmeisesti tunkenut koneen täyteen viruksia ja ties mitä.Kiitoksia etukäteen neuvoista

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu