Kynsistä

Miten kilpikonnan kynnet leikataan vai pitääkö niitä edes leikata? esimerkiksi kreikkalaisen. ja käykö tavalliset sakset?
51875
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei leikata. Hyvä on jos terraariossa olisi keskikokoisia kiviä tai yksi suuri, koska ainakin nelivarpaat hiovat kynnet kiviä vastaan, joten kynnet lyhentyy.

Äänestä

.. jos kasvavat niin pitkiksi että taipuvat virheasentoon jossa taas eivät pääse luonnollisella tavalla lyhenemään. Ihan tavallisilla ihmisen kynsileikkureilla hoidan homman tarvittaessa. Kynnessä näkyvää tummaa kohtaa (verisuoni) pitää varoa, sinne saakka ei saa leikata tai vuotaa verta. Ei mitään ongelmia asian hoitamisessa!

Äänestä
  • Kuten edellisessä viestissä sanottiinkin, tulee leikata jos kynnet kasvavat liian pitkiksi. Verikynteen asti ei tosiaan kannata leikata, voi tulla tulehduksia.
    Ei tarvitse olla edes kynsileikkuria, vaan ihan perus ihmisten kynsisaksilla minä olen omieni kynsiä lyhentänyt, en sitten tiedä miten pitkään ne konnan kynsille mitään mahtavat, ison konnan kynnet voivat hyvinkin vaatia jo järeämpiä aseita :P

    Äänestä

  • old_profile_2612 kirjoitti:

    Kuten edellisessä viestissä sanottiinkin, tulee leikata jos kynnet kasvavat liian pitkiksi. Verikynteen asti ei tosiaan kannata leikata, voi tulla tulehduksia.
    Ei tarvitse olla edes kynsileikkuria, vaan ihan perus ihmisten kynsisaksilla minä olen omieni kynsiä lyhentänyt, en sitten tiedä miten pitkään ne konnan kynsille mitään mahtavat, ison konnan kynnet voivat hyvinkin vaatia jo järeämpiä aseita :P

    Pitääkö kynsi läpivalaista taskulampulla että näkee missä verikynsi on?

    Äänestä

  • kontzah kirjoitti:

    Pitääkö kynsi läpivalaista taskulampulla että näkee missä verikynsi on?

    Omilla kreikkalaisillani ainakin näkyy verisuoni selkeästi kynnessä ihan ilman läpivalaisua. Se on sellainen selkeästi tummempi alue muuten vaaleassa kynnessä. Jos vaaleampaa osaa ei paljoa ole, ei kynsien leikkaaminen ole tarpeellista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kikko kirjoitti:

Miten kilpikonnan kynnet leikataan vai pitääkö niitä edes leikata? esimerkiksi kreikkalaisen. ja käykö tavalliset sakset?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu