haluaisin hakea helsingin yliopistoon lukemaan uskontotiedettä, mutta sinne pääsy on meikäläiselle oikeastaan mahdotonta. tulinpa sitten ajatelleeksi avointa yliopistoa. tämä voi kuulostaa hyvinki naurettavalta aikuisen ihmisen suusta, mutta äitini ei hyväksy avointa vaihtoehtona ja välivuotta en saa pitää missään tapauksessa.
Mutta en jaksaisi nyt lukea pääsykokeisiin, kirjoitukset on ohi, ja haluaisin nyt tehdä töitä, säästää rahaa tulevaisuuteeni ja olla lukematta lainkaan syksyyn ennen kuin marssin avoimeen. En vain haluaisi suututtaa äitiä millään tavalla, koska meillä on todella läheiset välit ja jotenkin tarvin äidin siunauksen:) mutta vähä vaikealta vaikuttaa ku se aina alkaa mököttää ja käskee mennä ammattikouluun koska ei näytä lukeminen kiinnostavan... se ei myöskää innostu oikee tästä mun tulevaisuuteen säästämisestä ku se sanoo elättävänsä mut ja ostavansa sitte kaikki astiastot ym, et turhaan mä niitä nyt alan kerään. olis vaan kivä pärjätä itse... tää on vaikeaa. mites teidän vanhemmat on suhtautunu välivuoteen? tai itsenäistymiseen yleensäkään?
ongelmia
3
1012
Vastaukset
- HYYpiö
Ensinnäkin toivoisin todellakin että vanhemmatkin lukisivat näitä palstoja ja näkisivät mitä monesti yrittävät :/
Toiseksi sanoisin että sinun ei todellakaan tarvitse toimia niin kuin äitisi sanoo (vaikka se voi olla vaikeaa ja katkaista välitkin). Ymmärrän toisaalta että äitisi kantaa huolta siitä että jäät vain lorvimaan nurkkiin ja sinusta tulee joku peräkammarintyttö :D. Oikeestihan jotkut tuollaista pelkäävätkin vielä tänä päivänä. Toisaalta kuitenkin tärkeintä on mitä itse haluat, eikä minusta kuulosta lainkaan tyhmältä jos haluat tienata! Herran jestas, jotkuthan vaan makoilevat vanhempiensa nurkissa vuosi tolkulla odottamassa valmista - kyllä siis näkisin että sun suunnitelmasi kuulostaa järkevämmältä.
Avoin on toki vaihtoehto, mutta kyllähän sekin rahaa kysyy. Eikö olisi ensin järkevämpää(?) hankkia vaikka joku toisen asteen ammatti, tehdä töitä vähän aikaa ja sitten pyrkiä yliopistoon. Niin monet tekevät nykyään lukion jälkeen, itsekin olisin tehnyt niin jos en olisi päässyt yliopistoon. Se on kaikista kannattavinta sillä yo-todistuksella ei oikein saa mitään hyviä töitä.
Mitä itsenäisyyteen tulee niin kehottaisin sinua katkaisemaan hieman napanuoraa (enkä nyt kettuile jos siltä vaikuttaa), muuttamaan pois kotoa (jos et ole sitä vielä tehnytkin) ja tekemään omia päätöksiä.
Jos et tosissaan halua opiskelemaan vielä, niin ei mielestäni kannata lähteä opiskelemaan, sillä varmasti löytyy joitakin jotka oikeasti haluavat!
Kuitenkin kannattaa käydä teologisen pääsykokeessa jos se on unelmasi.. Jos et pääse eka kerralla sisään, niin ainahan voi kokeilla uudestaan :).
Tsemppiä! - tan00
Totta kai pidät nyt sen välivuoden, sanoi äiti mitä sanoi. Ei ne vanhemmat mistään mitään tajua, kun ovat itse jotain 50-60-luvun tuotoksia.
Tää on nykyaikaa! - jiisku
hei vaan :)
kuulosti hyvin samanlaiselta kuin mitä itsekin koen jo valmiiksi. pyrin kyllä yliopistoon mutta sellaisiin aloihin että yliopistoon pääsy vaikuttaa todella epätodennäköiseltä. taustalla on vaativa äiti ja selkeät odotukset tyttären menestyksestä jne..
pakko myöntää, että tämä kevät stressaa merkittävän paljon ja olen miettinyt, että ilman äitiäni en olisi läheskään yhtä ahdistunut; en näkisi välivuotta rangaistuksena ja kohtalona ikuiseen duunarielämään vaan mahdollisuutena miettiä vielä uudestaan, opiskella itsenäisesti tai avoimessa/kansanopistoissa.. tehdä töitä.
toivottavasti pysyt vahvasti omassa mielipiteessäsi, se auttaa eniten. tsemppiä todella paljon!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?857156Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277089Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176235Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455424Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik905345Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635235Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415130Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274615Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193565Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3013430