basilikan koulimisesta

apuva! osa koulimistani ja turveruukkuihin istuttamistani basilikoista nuupahti :-(
samaan aikaan saviruukuissa sekä muovisessa altakasteluruukussa olevat yksilöt pörskuttavat hyvinvoivina, mikä selittää tämän..?

eli muutoin olosuhteet kaikilla yksiloillä samat, mutta ainoastaan turveruukussa olevat ovat näitä nuupahtajia... nyyh.
1533
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

auttaa sinua, mutta kaikki omat istuttamani siemenet itivät joko huonosti tai TOSI hitaasti noissa turveruukuissa. Kaikki muissa astioissa (muovi, savi ym.) olevat itivät paremmin ja nopeammin.

Epäilen syyksi turveruukun haihduttavuutta. Sitä pitääkin kastella useammin, mutta ei tietenkään liikaa (no, niinhän se on muissakin). Turveruukkujen multa kuitenkin kuivahtaa paljon nopeammin. Etenkin itselläni kun on aamupäivän auringossa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nuupahtivat kirjoitti:

apuva! osa koulimistani ja turveruukkuihin istuttamistani basilikoista nuupahti :-(
samaan aikaan saviruukuissa sekä muovisessa altakasteluruukussa olevat yksilöt pörskuttavat hyvinvoivina, mikä selittää tämän..?

eli muutoin olosuhteet kaikilla yksiloillä samat, mutta ainoastaan turveruukussa olevat ovat näitä nuupahtajia... nyyh.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu