Suomen verottaja on todella ahne. Minulta verottaja perii enakkolapuilla Norjan eläkkeestä veron. Ei ehdi odottamaan verovuoden loppua jolloin yleensä mätkyt maksetaan. Aikoinani kun oli Norjassa työssä ei suomen valtiolta edes matkalippua herunut. Vaikka olimme pois täältä kortistosta. Nyt kyllä raha kelpaa. Kyllä sylettää
suomi neito on ahne!
uumala
7437
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Verot on tapana periä reaaliajassa ennakkoina. Näinhän palkansaajillakin verokortin muodossa.
Jotain verovirkailijannilkkiä vituttaa ankarasti.
Huomaatkos nyt, millaisella mallilla palsta on kun suutuit ja rupesit asiattomuuksiin?
Miten se mitättömällä pienellä palkalla kituuttava verovirkailija voisi nauttia elämästään jos se ei tahalla kiusaisi veronmaksajia. Siellä se on kiva virastossa hihitellä ja kahvipöydässä kehua "että taas pistin yhtä veronmaksajaa yksnolla"
Verovirastoillahan on muuten henkilökunnan kesken oma sisäinen kilpailu käynnissä, kuka kyykyttää parhaiten.
Kuukauden kyykyttäjä, jonka kyseisen veroviraston "tuomaristo" valitsee, saa pitää koko potin niiltä (5-10 eur/nokka) jotka kilpailuun ovat
osallistuneet. Tämä henkilökunnan oma kilpailu, verohallinto ei siitä "tiedä"
Yleinsä voittaja kyykyttäjät ovat niitä ovat onnistuneet "keksimään" jollekin verovelvolliselle tuloja tai jotain muita hankaluuksia.
Maksavatkohan voittajat muuten voitoistaan veroa?
Jostain se persaukisen virkamiehenkin hupi elämään löydettävä. Varmasti hauska kilpailu.
Jooseppi -wannabe tuntuu taas pääsevän vauhtiin. Etkö sinä joku vaan voisi pysytellä omassa nimimerkissäsi?
Kenen nimimerkki "Jooseppi." on?
Hauskoja tyyppejä "voisi pysytellä omassa nimimerkissäsi. Eihän tuota nimimerkkiä ole rekisteröity joten se on vapaassa käytössä!
Ja ahkerassa käytössä tuntuu ainakin minun käyttämäni nimimerkki olevan!