Liberaalien dilemma

Thomas Hobbes

On selvää ettei liberalismi voi missään päästä valtaan demokraattisesti. Kannatusluvut puhuvat kolkkoa kieltä. Kuten kommunismi, liberalismi voidaan saattaa voimaan ainoastaan väkivaltaisen vallankumouksen avulla. Ihmiset on pakotettava hyväksymään liberalismi, jota he muuten eivät suostuisi omaksumaan. Mutta onko liberalistisen järjestelmän säilyminen varmaa liberalistisen vallankumouksen jälkeen, ellei liberalismin vastaisia voimia pidetä jatkuvasti pakkotoimin kurissa? Romahtaako liberalismi ennen pitkää aivan kuten kommunismi, jos sen tukena ei ole väkivaltaista sortokoneistoa?

Haluaisin tosiaan kuulla mitä liberaalit näistä kysymyksistä ajattelevat. Liberalismi on poliittista romantiikkaa, jossa on monta sokeaa pistettä. Vai olenko väärässä?

9

1513

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jean-Jacques Rousseau

      Markkinaliberalismi jyllää. Globalisaatio vyöryy eteenpäin. Valtavirtavasemmisto ei vastusta kapitalismia suorasanaisesti ja johdonmukaisesti, koska muuten se putoaisi välittömästi marginaaliin. Kapitalistit tienaavat Che Guevara -paidoilla miljoonia.

      Sosiaalinen liberalismi jyllää. Suvaitsemattomuus on pahin synti. Perinteinen moraali on heikentynyt olemattomiin. Maahanmuuttajia virtaa rajojen yli. Homot stailaavat televisiossa. Kansa virtaa seksimessuille ja lataa internetistä gigoittain pornoa.

      Miten voit nähdä länsimaissa mitään muuta kuin liberalismia?

      • anarkonda

        Markkinat ovat vapautuneet vain hyvin vähän.
        Meillä on arvonlisäveroja, tulleja, valmistusveroja, valmistuslisenssejä, tuontilisenssejä, liiketoimintalisenssejä, tarveharkintaa, tukia, valtava byrokraattinen markkinoita, liiketoimintaa ja työsuhteita sääntelevä ja ohjaava lainsäädäntö jne.

        Sosiaaliset vapaudet eivät ole vapautuneet sitäkään vertaa. Seksimessut ja nettiporno ovat alle promillen niistä asioista, joilla sosiaalisia vapauksia voidaan mitata. Viranomaiset ovat vain joutuneet nostamaan kädet ylös, koska eivät ole voineet mitään nykyaikaisen teknologian edessä.

        Sosiaalista ja taloudellista vapautta rajoittava lainsäädäntö paisuu kiihtyvää vauhtia. Kansanedustajamme eivät suinkaan ole lainsäädäntöä karsimassa vaan tekemässä uutta.


    • anarkonda

      Liberalismi on sosiaalista ja taloudellista vapautta, jonka perusedellytyksenä on järjestelmän minimaalinen koko tai jopa sen olemattomuus. Liberalsimi perustuu vapauteen pakkovallasta ja väkivallasta.

      Liberalismissa ei siten ole mahdollista olla sortokoneistoa. Jos sellainen koneisto on olemassa, niin silloin ei vallitse liberalismi.

      Liberalismin äärimmäisessä muodossa eli anarkokapitalismissa ei ole lainkaan pakko- ja väkivalloin ylläpidettyä järjestelmää, vaan kaikki ihmisten kanssakäyminen perustuu vapaaehtoisuuteen. Myöskin poliisi, oikeuslaitos ja yhteinen puollustus ovat vapaaehtoisten kansalaisjärjestöjen ja yksityisten yritysten ylläpitämiä.

      Liberalismin suurin ongelma on se, että enemmistö ihmisistä haluaa määrätä toisten elämästä. Jos näin ei olisi, niin liberalismi olisi mahdollista saavuttaa demokratian kautta. Siitä huolimatta liberaalit taikka libertaarit eivät usko väkivaltaiseen vallankumoukseen.

      • Konservatiivi

        Libertaristit ajattelevat usein, että heillä on ainut järjellinen ideologia ja muut ovat huuhaata. Näin ei ole. Libertarismi on huuhaata. Libertaristit ovat ihan samanlaisia kuin yliopistoissa teorisoivat marxistihörhöt, feministit yms. Libertaristit ajattelevat kaiken teorian, järjen kautta. Heiltä jää huomioimatta yhteiskunnan ja yhteisöjen ne osa-alueet, joita ei järjen avulla voida tavoittaa. Libertaristien pahin virhe on se, että he yrittävät ymmärtää valtiota, yhteiskuntaa, sosiaalisia suhteita muutaman yksinkertaisen säännön avulla. Se on mahdotonta.
        Olen lukenut Randia, Rothbardia, D.Friedmania, Misesiä, Hoppea, Nozickia ym. ym. ja luen jatkuvasti suomalaisten libertaristien blogeja, Reasonia jne. Tiedän siis jo libertaristien "ylivertaiset" argumentit konservatiiveja ja "kollektivisteja" vastaan eli turha heittää mitään perinteistä libertaristien litaniaa ellei ole jotain oikeasti uutta ja mielenkiintoista sanottavaa.


      • anarkonda
        Konservatiivi kirjoitti:

        Libertaristit ajattelevat usein, että heillä on ainut järjellinen ideologia ja muut ovat huuhaata. Näin ei ole. Libertarismi on huuhaata. Libertaristit ovat ihan samanlaisia kuin yliopistoissa teorisoivat marxistihörhöt, feministit yms. Libertaristit ajattelevat kaiken teorian, järjen kautta. Heiltä jää huomioimatta yhteiskunnan ja yhteisöjen ne osa-alueet, joita ei järjen avulla voida tavoittaa. Libertaristien pahin virhe on se, että he yrittävät ymmärtää valtiota, yhteiskuntaa, sosiaalisia suhteita muutaman yksinkertaisen säännön avulla. Se on mahdotonta.
        Olen lukenut Randia, Rothbardia, D.Friedmania, Misesiä, Hoppea, Nozickia ym. ym. ja luen jatkuvasti suomalaisten libertaristien blogeja, Reasonia jne. Tiedän siis jo libertaristien "ylivertaiset" argumentit konservatiiveja ja "kollektivisteja" vastaan eli turha heittää mitään perinteistä libertaristien litaniaa ellei ole jotain oikeasti uutta ja mielenkiintoista sanottavaa.

        Turhaan olet näköjään lukenut, koska et ole tajunnut liberalismin olemusta. Ei liberalismin ole tarkoitus olla kaikenkattava teoria ja ideologia, joka puuttuu järjellä kaikkiin elämän yksityiskohtiin. Liberalismi on aivan päinvastainen ideologia. Se ei yritä tietää miten ihmisten tulee elää, se ei yritä ohjailla ihmisiä siinä, eikä väkivalloin pakottaa näennäissosiaaliseen yhteiskuntaan.

        Olet sekoittanut liberalismin oikeutusta perustelevan moraalistisen ja utilitaristisen retoriikan itse ideologiaan. Liberalismi ideologiana mahtuu yhteen lauseeseen: Liberalismi on vapautta pakkovallasta ja väkivallasta. Käytännössä kaikki muu on enemmän tai vähemmän onnistunutta perustelua sille, miksi vapaus on parempi kuin pakkovalta ja väkivalta.

        Jos mielestäsi liberalismin vastakohta, eli pakkovaltaa ja väkivaltaa kannattava ideologia huomioi yhteiskunnan ja yhteisöjen ne osa-alueet, joita ei järjen avulla voida tavoittaa, niin ole onnellinen uskossasi. Vaikka pakkovalta ja väkivalta olisi absoluuttisesti ja todistettavasti ainoa keino, jolla paras yhteinen hyvä saavutettaisiin, niin liberalismi ei siitä huolimatta hyväksy pakkovaltaa ja väkivaltaa.

        Libertaari on mielummin vapaa individualisti epätäydellisessä yhteiskunnassa kuin pakkovallalla ja väkivallalla luodun täydellisen yhteiskunnan kollektiivinen orja.


    • ihmetellä mihin

      1970-luvun liberalismi katosi. Hehän olivat suvaitsevaisia, solidaarisia, kansainvälisiä ja tasa-arvoa kannattavia. Vai olivatko? Nyt kun lukee saman otsikon alla olevien liberaalien kirjoituksia, niin huomaa eron. Nämä ovat oikeasti tapettavaa porukkaa, ei vain kuvaannollisesti. En usko, että liike saa suurempaa jalansijaa, mutta jos saisi, niin eliminointi pitäisi kyllä aloittaa, ennenkuin mitään pahaa pääsisi tapahtumaan.

      • mihin ihmeeseen

        ihmisten järki ja tieto on kadonnut.

        Liberalismia yritetään sovittaa milloin minkäkin ryhmän päälle, millä ei ole mitään tekemistä asian kanssa.

        Sinä väität, että 70-luvun stalinistit ja hipit olivat liberaaleja. Toiset väittävät, että oikeistokonservatiivit ovat liberaaleja. Voi helvetti, voiko idiotismi enää tuosta pahentua.


      • self defence

        Tuossa sitä taas nähdään sosialistien kaksinaismoralismi ja aatteen väkivaltaisuus. Sitä ollaan ensin niin solidaarisia, niin solidaarisia että, mutta toisinajattelijat ollaat kuitenkin valmiita murhaamaan kylmästi.

        Sosialistit ovat vain pahaisia varkaita ja murhaajia.


      • Luojan luoma
        self defence kirjoitti:

        Tuossa sitä taas nähdään sosialistien kaksinaismoralismi ja aatteen väkivaltaisuus. Sitä ollaan ensin niin solidaarisia, niin solidaarisia että, mutta toisinajattelijat ollaat kuitenkin valmiita murhaamaan kylmästi.

        Sosialistit ovat vain pahaisia varkaita ja murhaajia.

        on ja mitään hyvää ei seuraa tulevassa/kts,www.bilderberg.org


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      10
      5006
    2. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      79
      2697
    3. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      46
      2632
    4. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      13
      2010
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa -kaudesta

      Unelmia Italiassa -sarja on ollut supersuosittu ja uutta kautta on odotettu. Nyt on tullut se aika, että TV-katsojat pää
      Tv-sarjat
      7
      1743
    6. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      47
      1740
    7. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      42
      1695
    8. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      22
      1666
    9. Salatut elämät: Lola Odusoga -paljastus - Tämä suosii tiettyjä Salkkarit-faneja!

      Salatut elämät vetää katsojia tv-ruudun äärelle jaksosta, kaudesta ja vuodesta toiseen. Tähän mennessä sarjaa on nähty j
      Salatut elämät
      7
      1651
    10. Lähtisitkö Erikoisjoukot-leirille? Yksi kokelas paljastaa karun totuuden kulissien takaa

      Erikoisjoukot realityssä kokelaat kohtaavat omat henkiset ja fyysiset rajansa. Nyt yksi kokelas paljastaa karun totuuden
      Tv-sarjat
      17
      1651
    Aihe