Alkoholi ja kannabis ovat kohtuukäytössä ihan terveellisiä aineita molemmat. Ei alkoholin kohtuukäyttö tee spurguksi, eikä satunnainen pössyttely omassamaailmassa eläväksi mielenterveysongelmaiseksi.
Mikä tää kinastelu on
Alkoholin ja kannabiksen ke...
9533
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kohtuukäyttö ei tosiaan tee spurguksi, mutta jokainen humala tuhoaa aivoja. Lisäksi ihmiset tekevät kohtuukäytössäkin typeryyksiä humalassa. Että kyllä ne hieman eri tasolla ovat nuo aineet. Nuo haitat puuttuvat kannabikselta. Tai no, jos typeryyksien tekemiseksi lasketaan esim. kummallisten ruokien laitto ja syöminen, niin kyllä sitten pössypäissäänkin tehdään typeryyksiä. Mutta ne ovat harmittomampia typeryyksiä.
Ihmeellistä vääntöä tällä foorumilla. Yleensä ei päästä edes asiaan ennen kun jo tulee vittuilua puolin ja toisin.
Hamppupäät kuitenkin yrtittävät keskustella, mutta kun vastapuolta ei edes kiinnosta yrittää niin olisi paree jättää asia tähän.
Tuhotkoon kukin päänsä millä myrkyillä tahansa kunhan eivät minun elämääni puutu.
Alkoholia ja kannabista voi KUMPAAKIN käyttää kohtuudella ja tämä on TOSI.
Tästä(kin) varmaan tulee taas jotain vikinää huume-homolta vai mikä lie aivokalifi olikaan.
Tämä palsta on monelle nuorelle ensimäinen kosketus huumeisiin. Siksi realistista keskustelua on hyvä koittaa pitää yllä jotta he voivat muodostaa käsityksensä huumeista faktapohjalta. Tätä kieltolakifanaatikot eivät halua, vaan he trollailevat jotta keskustelusta ei saisi mitään tolkkua. Heidän mielestään huumeista ei saa antaa realistista kuvaa, vaan valheellisen ylinegatiivinen. Tämähän voi olla vaarallista siksi, että nuoret voivat erehtyä luulemaan, ettei amfetamiinin kokeileminen ole iso juttu kun ei ollut hampun pössytyskään. Tuntuu suorastaan siltä, että kieltolakifanaatikot haluavat huumehaittoja. Esim. poliisihan hyötyy tästä kun ne voivat vaatia lisää valtuuksia ja resursseja.
Kannattaapi muistaa, että faktat ovat puolellamme. Kannattaa vain pyrkiä vastailemaan provoilematta ja faktojen pohjalta. En ole kertaakaan nähnyt vastapuolen vaihtavan dialogin aikana mielipidettään. Ilmeisesti he eivät tule ikinä muuttamaan mielipidettään. Joten mielestäni heidän mielipiteeseensä on turha edes kuvitella pystyvän vaikuttamaan. Mutta tällä palstalla satunnaisesti vierailevien (jotka eivät välttämättä kirjoita tänne) mielipiteisiin uskon voivamme vaikuttaa asiallisilla kirjoituksilla. Ja asiattomien kirjoitusten määrää voi itse kukin sellaisen nähdessään vähentää pyytämällä sheriffiä poistamaan sen. Trolliahan ei kannata ruokkia.
Do not feed the troll.
Miksi vastata trolliin, kun voi olla vastaamatta ja pyytää shefua heittämään trollin bittiavaruuteen. Suosittelen.
"Alkoholi ja kannabis ovat kohtuukäytössä ihan terveellisiä aineita molemmat."
Ei ne terveellisiä ole... ennemminkin sanoisin että varsin haitattomia lukuunottamatta krapuloita ja satunnaisia paniikkikohtauksia yms. pientä ja maallista.
Päihteidenkäytöstä ainoa terveellinen muoto taitaa olla raittius.
Kannabis kyllä oikeasti on siinä rajoilla, että sitä voitaisiin jopa sanoa terveelliseksi kunhan sitä kohtuukäyttää mieleltään terve aikuinen. Aiheesta löytyy tutkimuksia sen anti-karsinogeenisista vaikutuksista. Ja kaivoipa "hakkeri" (tosin epäluotettavan) tiedon, että kannabis vähentäisi lihasjännitystä ja siten lisäisi ikää.
Mun mielestä nykyisessä tilantessa niistä "hyvistä puolista" jotka on suhteellisen teoreettisia vielä ei kannata pitää meteliä edes sivulauseessa. Näet silloin ihmisten omaksumiskynnys ei ole niin korkea kun ne ei joudu kohtaan niinkin vaikeaa ajatusta kuin että tuo kauhea huume ei olekaan ainoastaan hyvä ja suht turvallinen päihde vaan se voi jopa olla hyödyksi.
Riittää että ne omaksuu sen että kannabis on suhteellisen haitaton päihde. Se on helpompi saavuttaa tässä vaiheessa ;-)