Miten saada

Eli olen joskus Henki-Pohjolalle säästänyt vajaan 500 euroa eläkevakuutusta. Nyt kysyisin kuinka tämän rahan voisi saada käyttöönsä, onko se edes mahdollista?

Minullaon mielikuva että rahaa ei oel mahdollista saada takaisin.

En oel säästänyt eläkevakuutusta nyt pariin vuoteen, elämän tilanteeni takia ja mietin onko mahdollista saada tuota raha enään käyttöön.
41766
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ainakin Fennian eläkevakuutuksesta,jonka laitoin tauolle vastattiin,että rahat on mahdollista saada aikaisemmin pois vain työttömyyden takia tai avioeron takia,ei ole kumpikaan minun elämäntilanteeni,ja muutenkin toivottavasti näistä vakuutuksista on konkreettisesti hyötyä myöhemmin.

Äänestä

Ei niitä ilman todella hyvää syytä saa. Mutta saathan rahat sitten kun eläkeohjelma laukeaa eli joskus kuudenkympin korvilla. Ja sitten maksat koko summasta vielä pääomaveron.

Onneksi et ole sijoittanut tuon enempää rahaa näin huonosti.

Äänestä
  • "Onneksi et ole sijoittanut tuon enempää rahaa näin huonosti"
    Oletko ystävällinen ja KERRO mikä olisi parempi vaihtoehto "sijoittaa" rahaa joka kuukausi tulevan varalle? Lehdissä lukee paljon RAHASTOSÄÄSTÄMISESTÄ. Sellainenko?
    Kiitos vastauksesta

    Äänestä

Eli olen alkuperäinen kirjoittelija.
Soitin sinne eläkevakuutus paikkaan, tässä tapauksessa op-henkivakuutus ja jotakin..sanoivat että laita meille kirje, jossa kerrot miksi tarvitset rahasi, mutta hyvin suurella todennäköidyydllä et tule niitä saamaan, jos ehdoista jokin eil ole täyttynyt, aika ynseä palveluhenkilö sieltä vastasi..

No päätin kirjoittaa kirjeen ja vasta nyt, viime viikon keskiviikkona sain kirjeen heiltä 2,5kk myöhemmin jossa pyydettiin lähettämään muutosverokortti ja tilinro. Olin jo heittänyt toivoni.


Niin kuin joku tuossa aikaisemin kirjoitti. en näkisi tämän eläkevakuutuksen kylläkän olevan paras mahdollinen tapa säästää vanhuutta varten.

Itse alan syksyllä säästämään rahastoihin ja kun niitä kertyy saan muutettua osan riskillisempään ja osan riskittömämpään vaihtoehtoon,kannattaa käydä tutustumassa näihin, sillä moni ei tajuakkaan miten nämä asiat loppujen lopuksi menevät.. En enään aio aloittaa ikinä eläkesäästämistä.

Nyt odottelen koska eläkesäästämisestä kertyneet rahat tulevat tilille. Meneeköhän toiset 2,5 kk.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


säästetyt varat käyttöön. kirjoitti:

Eli olen joskus Henki-Pohjolalle säästänyt vajaan 500 euroa eläkevakuutusta. Nyt kysyisin kuinka tämän rahan voisi saada käyttöönsä, onko se edes mahdollista?

Minullaon mielikuva että rahaa ei oel mahdollista saada takaisin.

En oel säästänyt eläkevakuutusta nyt pariin vuoteen, elämän tilanteeni takia ja mietin onko mahdollista saada tuota raha enään käyttöön.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu